Raport Antydopingowy Lipiec 2021
Raport antydopingowy nr 7/2021_lipiec 2021
- Ukraińska triathlonistka skreślona z listy startowej na kilka godzin przed zawodami w Tokio
Międzynarodowa Agencja Kontroli Antydopingowej poinformowała o wykryciu erytropoetyny (EPO) w organizmie ukraińskiej triathlonistki Julii Jelistratowej. Test został wykonany w czerwcu podczas rozgrywanego na Ukrainie Pucharu Europy. Na tę chwilę zawodniczka została czasowo zawieszona. Jelistratowa ma prawo do wykonania badania próbki „B”. Jeśli wynik potwierdzi obecność EPO w organizmie, zawodniczce pozostanie już tylko możliwość odwołania się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie.
- Tokio 2020: Antydoping w dobie pandemii
W lipcu w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego, Prezydenta WADA Witolda Bańki oraz Dyrektora POLADA Michała Rynkowskiego. Tematem spotkania były kwestie antydopingowe przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio. Z danych WADA wynika, że tylko w maju 2021 pobrano ogółem 24 430 próbek, najwięcej od początku pandemii. W Polsce POLADA przeprowadziła 409 akcji kontrolnych i pobrała dokładnie 865 próbek moczu i krwi. W Tokio, po raz pierwszy w historii igrzysk, przeprowadzone zostaną kontrole metodą Dried Blood Spot (DBS), która może być wartościowym uzupełnieniem obecnego programu kontroli antydopingowej.
- Działania laboratorium monitorowane przez WADA
Eksperci WADA monitorują pracę laboratorium antydopingowego, które realizuje analizy podczas IO w Tokio. Agencja ma również zespół Niezależnych Obserwatorów (IO) obecny w Tokio, który ma za zadanie monitorować działania antydopingowe na Igrzyskach Olimpijskich i współpracę z MKOl, ITA i komitetem organizacyjnym w celu zapewnienia jak najskuteczniejszego programu antydopingowego. Podobnie, WADA będzie miała zespół Niezależnych Obserwatorów monitorujący działania antydopingowe podczas Igrzysk Paraolimpijskich, we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Paraolimpijskim.
- Antydopingowe działania ITA
Międzynarodowa Agencja Kontroli Antydopingowej (ITA) od grudnia 2020 roku wydała aż 25 tysięcy zaleceń dot. testów. To, pomimo pandemii, najbardziej rozbudowany program antydopingowy przed igrzyskami w historii. ITA planuje również przeprowadzić około 5 tysięcy testów już na miejscu w Tokio.
- FINA też testuje
Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) ujawniła, że przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio zleciła wykonanie ponad 2000 testów antydopingowych poza zawodami. Światowy organ zarządzający sportami pływackimi poinformował, że wraz z ITA „opracował kompleksowy, uczciwy i strategiczny plan dystrybucji testów, który zapewni odpowiednią liczbę testów poza zawodami, zanim najlepsi pływacy dotrą do Tokio”.
- Rosjanie najczęściej testowani przez ITA
Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Kontroli Antydopingowej (ITA) Benjamin Cohen poinformował, że sportowcy z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC) są jednymi z najczęściej testowanych przed Igrzyskami w Tokio. Sportowcy z Rosji rywalizują pod szyldem „ROC”, po tym, jak Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) częściowo utrzymał w mocy sankcje nałożone przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) za manipulowanie danymi Moskiewskiego Laboratorium. Cohen zapewnił, że rosyjscy sportowcy zostali dokładnie przetestowani, w ramach ośmiomiesięcznego programu antydopingowego ITA przed Igrzyskami Olimpijskimi. Plany testów przygotowywane są na podstawie oceny ryzyka dopingowego w danym kraju, czy dyscyplinie sportowej.
- Mboma z wysokim poziomem testosteronu
Christine Mboma, która podczas Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy pokonała Justynę Święty-Ersetic poprawiając rekord świata juniorek w biegu na 400 metrów (48,54 s) nie wystartuje na tym dystansie podczas Igrzysk w Tokio. Powodem jest zbyt wysoki poziom testosteronu w organizmie Namibijki, co zgodnie z przepisami World Athletics obliguje ją do jego obniżania jeśli chce rywalizować na dystansach od 400 m do 1 mili. Młoda afrykańska gwiazda wystartuje w Japonii tylko w biegu na 200 m. Z uwagi na nadwyżkę wspomnianego hormonu w biegu na 800 metrów nie wezmą udziału Caster Semenya (RPA), Francine Niyonsaba (Burundi) i Margaret Wambui (Kenia). Wszystkie zawodniczki odmówiły przyjęcia środków obniżających poziom testosteronu.
- Richardson z wykrytym THC
U amerykańskiej sprinterki Sha’Carri Richardson, wymienianej do niedawna wśród faworytek do złota w biegu na 100 m podczas igrzysk w Tokio, wykryto THC – substancję psychoaktywną zawartą w konopiach. Ostatnio przepisy antydopingowe w zakresie THC zostały zliberalizowane. Od stycznia 2021 roku, jeśli sportowiec udowodni, że jej zażywanie nie miało wpływu na wyniki sportowe, zawieszenie jest nakładane tylko na trzy miesiące, a jeżeli sportowiec zdecyduje się na leczenie, może być skrócone nawet do miesiąca. Richardson w tym sezonie przebiegła 100 m w czasie 10,72 s. Po wykryciu u niej THC Amerykanie zdecydowali się pominąć zawodniczkę w składzie olimpijskiej reprezentacji. Jej nazwisko nie figuruje na liście zawodników na oficjalnej stronie igrzysk.
- Ołeh Werniajew z wykrytym meldonium
Aktualny mistrz olimpijski w ćwiczeniach na poręczach Ołeh Werniajew nie obroni tytułu. W jego organizmie wykryto meldonium. Ukrainiec został zawieszony i prawdopodobnie czeka go 4-letnia dyskwalifikacja. 27-letni zawodnik nie przyznał się do złamania przepisów i zapowiedział odwołanie do CAS.
- Policyjne przeszukania na Tour de France
Niespodziewanych gości mieli w nocy przed startem do 18. etapu Tour de France członkowie teamu Bahrain Victorious. Autokar i hotel zespołu uczestniczącego w kolarskim wyścigu przeszukała francuska policja. Powodem były podejrzenia dot. łamania Światowego Kodeksu Antydopingowego. Ekipa potwierdziła, że nikt nie został aresztowany i przystąpiła do dalszej rywalizacji. O efektach tych działań będziemy mogli usłyszeć w przyszłości. Policja skonfiskowała bowiem dokumentację elektroniczną zawodników i wszczęła wstępne śledztwo.
- Weronika Andrusienko i Aleksander Kudaszow nie wystąpią w Tokio
Na występ podczas Igrzysk Olimpijskich nie mogą liczyć tymczasowo zawieszeni znani rosyjscy pływacy: Weronika Andrusienko i Aleksander Kudaszow. To wynik śledztwa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w sprawie manipulacji w laboratorium antydopingowym w Moskwie. Rosyjska pływaczka specjalizująca się w stylu dowolnym, jest wielokrotną medalistką MŚ i ME na krótkim basenie. Jej kolega pływający stylem motylkowym nie odnosił tak spektakularnych sukcesów, ale liczył na start na dystansie 200 m.
- Alex Quiñónez i Jamie Kermonda za burtą igrzysk
Lista sportowców, których nie zobaczymy podczas Igrzysk z powodu naruszenia przepisów antydopingowych ciągle się wydłuża. Trafił na nią także Alex Quiñónez – brązowy medalista lekkoatletycznych MŚ 2019 w biegu na 200 m. Ekwadorczyk został zawieszony w startach na rok za trzykrotną nieobecność w deklarowanych dla kontroli antydopingowej miejscach pobytu. Z reprezentacji Australii usunięto jeźdźca Jamie Kermonda, u którego w czerwcu br. wykryto pochodną kokainy. Choć sportowiec zapewnia, że zażywał ją rekreacyjnie nie będzie miał szansy na olimpijski debiut.
- FIFA dyskwalifikuje za doping
Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) zdyskwalifikowała za naruszenie przepisów antydopingowych dwóch piłkarzy i jedną piłkarkę z Rosji. 29-letni Władimir Obuchow – były młodzieżowy reprezentant tego kraju, gracz FK Rostów został zwieszony na sześć miesięcy. Jego kara jest dość łagodna, bo zawodnik przyznał się do winy, a podczas śledztwa „udzielał znaczącej pomocy”. Natomiast Iwan Kniaziew i Daria Mieszczeriakowa zostali zawieszeni na dwa lata.
- Natasha Rosa Figueiredo stratuje w Tokio
Brazylijska sztangistka Natasha Rosa Figueiredo została dopuszczona do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020 po tym, jak naruszyła przepisy antydopingowe w związku z nieprawidłowo oznakowanym suplementem diety. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uznał, że dwa pozytywne testy na hydrochlorotiazyd (poza zawodami w dniu 31 marca, a także podczas zawodów w dniu 20 kwietnia) wynikały z suplementu diety regularnie przyjmowanego przez 25-latkę, która ma rywalizować w kategorii do 49 kilogramów. Prowadzący sprawę arbiter Patrice Brunet z Kanady stwierdził naruszenie przepisów antydopingowych i zawiesił zawodniczkę tylko na jeden miesiąc, co umożliwia jej start w Japonii.
- W Tokio zabraknie Leboganga Shange
Były mistrz Afryki w chodzie Lebogang Shange nie pojawi się na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020, po tym jak Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) utrzymał w mocy jego czteroletnią dyskwalifikację. Powodem decyzji jest wykrycie w próbce pobranej w 2019 roku trenbolonu – sterydu anabolicznego stosowanego m.in. w weterynarii w celu przyspieszenia wzrostu mięśni u bydła. Zawodnik będzie mógł wrócić do rywalizacji w 2023 roku.