Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Projekt „Biegam z czystą przyjemnością”

To pierwszy event w historii polskich imprez masowych, który powstał z idei dbania o czysty sport. To projektcharytatywny łączący światy sportu zawodowego i amatorskiego, w którym ważne są cele: wsparcie finansowe sportowców, zaktywizowanie Polaków do ruchu w pandemii oraz edukacja o negatywnych skutkach dopingu.

Biegam z czystą przyjemnością

Projekt biegowy w Polskiej Agencji Antydopingowej zrodził się z chęci zwrócenia uwagi sportowców amatorów na problem, jakim jest doping w sporcie a także zażywanie m.in. niesprawdzonych i niezbadanych suplementów diety. „Biegam z czystą przyjemnością” to edukacja o zasadach fair play, o uczciwej rywalizacji i niezgodzie na oszustwo. 

Akcja zyskała mocne wsparcie gwiazd polskiego sportu, wśród których nie zabrakło: Oktawii Nowackiej, Marcina Lewandowskiego, Agnieszki Kobus- Zawojskiej, Macieja Zawojskiego, Angeliki Cichockiej, Ewy Pajor, Joanny Jędrzejczyk, Arkadiusza Malarza, Moniki Pyrek, Luizy Złotkowskiej i Tomasza Majewskiego.

W 2021 roku akcja została dostrzeżona przez środowisko public relations. Akcja zdobyła główną nagrodę PR Wings w kategorii: Zmiana biznesowa, komunikacyjny game changer oraz wyróżnienie PR Wings w kategorii: Nagroda Specjalna SAPR ( Stowarzyszenie Agencji Public Relations).

Długość trasy została wyznaczona na 9999 metrów, które można przebiec, przejść lub przejechać wózkiem inwalidzkim-jeśli uczestnik z niego korzysta. Limity czasowe są tak dopasowane, by każdy kto tylko ma ochotę wziąć udział w rywalizacji, miał taką możliwość.

„Biegam z czystą przyjemnością” to idea wpisująca się w działania edukacyjne nie tylko POLADA, ale również Światowej Agencji Antydopingowej, która od 2014 roku organizuje Międzynarodowy Dzień Czystego Sportu, czyli „Play True Day”.

Pomagam z czystą przyjemnością

Biorąc udział w biegu pomagamy innym. Organizatorzy od początku wiedzieli, że chcą aby bieg miał swój charytatywny wymiar. Z jednej strony ważne przesłanie i praca na rzecz czystego sportu, ale z drugiej realna pomoc dla sportowców w potrzebie. Pierwsza edycja, która miała miejsce w 2021 roku, skupiła się szczególnie na potrzebach sportowców w trakcie leczenia kontuzji. Wynikało to z trwającej pandemii i częstych lockdownów, a tym samym utrudnionego dostępu do specjalistów.

W pierwszej edycji aż siedmiu młodych zawodników otrzymało wsparcie finansowe. Zebrane środki z opłat startowych w całości przekazano na ich potrzeby. Marzenia o powrocie na boisko spełniły się w każdym z tych przypadków.

Pomysłodawcą i organiKażdego roku, każda edycja będzie miała swój dedykowany cel charytatywny. Jego wybór będzie wynikał z obserwacji, ale i konsultacji w zakresie potrzeb środowiska sportowego. 

Działania te wpisują się w motto Polskiej Agencji Antydopingowej, w którym sportowiec jest na pierwszym miejscu: „W centrum naszych działań na rzecz czystego sportu jest zawsze zawodnik. Jego życie, zdrowie i prawo do rywalizacji na uczciwych zasadach jest dla nas priorytetem.”

Pomysłodawcą i organizatorem biegu jest Polska Agencja Antydopingowa. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Wychowanie przez Sport. Akcja odbywa się, co roku, w ramach Światowego Dnia Czystego Sportu „Play True Day” pod patronatem Światowej Agencji Antydopingowej.

Więcej o akcji na stronie Biegam z czystą przyjemnością: