Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Ponad 5 tysięcy uczestników szkoleń antydopingowych – podsumowanie działań edukacyjnych POLADA 2021

Działania edukacyjne POLADA odbywające się pod szyldem „Gramy Fair” to, w 2021 roku, przede wszystkim 97 spotkań z ponad 5 tysiącami zawodników, trenerów, lekarzy i fizjoterapeutów, dla których wiedza antydopingowa jest jedną z kluczowych do realizacji działań zawodowych na najwyższym poziomie. Ale edukacja antydopingowa to także liczne kursy oraz eventy dla sportowców amatorów, takie jak „Biegam z czystą przyjemnością”.

W 2021 roku eksperci Polskiej Agencji Antydopingowej spotkali się blisko sto razy z zawodnikami kadr narodowych, członkami sztabów, czy nawet rodzicami młodych sportowców. Ze względów pandemicznych blisko połowa szkoleń została przeprowadzona za pośrednictwem aplikacji online. 

­– Szkolenia antydopingowe są jednym z fundamentów działalności POLADA w zakresie przeciwdziałania dopingowi w sporcie. Edukujemy nie tylko na temat substancji i metod zabronionych, ale także pokazujemy negatywne skutki sięgania po doping – mówi Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.

Objętych szkoleniem zostało 29 dyscyplin sportowych. Największą liczbą spotkań edukacyjnych może pochwalić się podnoszenie ciężarów. Na drugim miejscu znalazła się piłka ręczna i lekkoatletyka, a na trzecim żużel oraz karate. Po trzy spotkania odbyły się w środowiskach triathlonu, taekwondo, tenisa, koszykówki, judo i unihokeja. Część szkoleń miała charakter multidyscyplinarny. Aż siedemnaście razy eksperci POLADA odwiedzali Szkoły Mistrzostwa Sportowa. Pięć razy szkolenia organizowano dla sportowców z niepełnosprawnościami, w tym paraolimpijczyków. Przedstawiciele POLADA brali udział także w kongresach, konferencjach i zajęciach prowadzonych w ramach Akademii Trenerskiej.

Duża grupa polskich sportowców, trenerów i lekarzy korzystała z kursów na platformie edukacyjnej Światowej Agencji Antydopingowej – ADEL. 833 osoby uzyskały certyfikat ukończenia kursu podpisany przez prezydenta WADA Witolda Bańkę. Wśród 11 różnych poradników największym zainteresowaniem cieszyły się: angielskojęzyczny kurs „For International Level Athletes” ukończony przez 619 sportowców oraz „For High Performance Coaches ukończony przez 77 trenerów.

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne

W 2021 roku eksperci Antydopingowego Pogotowia Informacyjnego przeprowadzili dokładnie 629 rozmów telefonicznych i otrzymali 45 wiadomości e-mail od zawodników i przedstawicieli środowiska sportowego w celu uzyskania informacji na temat konkretnych leków, suplementów diety, wyłączeń dla celów terapeutycznych TUE, przepisów kontroli antydopingowej czy przepisów prawa antydopingowego.  

Edukacja wśród sportowców amatorów i młodzieży

Działania Polskiej Agencji Antydopingowej przede wszystkim skupiają się na sportowcach profesjonalnych i kadrach narodowych. Ale w ostatnim czasie POLADA dostrzegła także potrzebę omawiania problemu dopingu w sporcie w sposób szerszy i wychodzący poza ramy standardowych działań.

– W 2021 roku, ze względu na Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio, nasze działania edukacyjne przede wszystkim skupiły się na kadrowiczach z kwalifikacjami. Ale miniony rok był przełomowy dla nas także ze względu na niespotykaną do tej pory skalę szkoleń i działań edukacyjnych w świecie sportu amatorskiego – dodaje Michał Rynkowski.

Jednym z najważniejszych działań w obszarze sportu amatorskiego było zorganizowanie biegu charytatywnego „Biegam z czystą przyjemnością”, którego główną ideą jest promocja czystego sportu. Pierwsza edycja odbyła się w kwietniu 2021 roku w ramach akcji Światowej Agencji Antydopingowej „Play True Day” i zebrała komplet uczestników – 999 biegaczy. Środki z pakietów startowych w całości zostały przekazane na pomoc w rehabilitacji młodym sportowcom. W ramach działań związanych z akcją „Biegam z czystą przyjemnością”, przygotowany z myślą o sportowcach amatorach, powstał także informator, w którym można znaleźć podstawowe informacje na temat systemu antydopingowego w Polsce, a także informacje z zakresu suplementacji. Informator jest do pobrania na stronie antydoping.pl.

POLADA w 2021 roku mocno stawiała na edukację dzieci i młodzieży. W ramach współpracy z Fundacją Orły Sportu, eksperci Polskiej Agencji Antydopingowej spotkali się z młodymi sportowcami, między innymi, podczas finału turnieju „Ręczna na Orlikach 2021” w Kielcach, gdzie przeszkolono blisko 200 dzieci z tematów związanych z dopingiem w sporcie. Było to największe tego typu szkolenie dla dzieci w minionym roku. POLADA była obecna także podczas 4. edycji Gdańsk Speedway Camp, gdzie jako partner akcji przygotowała szkolenie z tematyki antydopingowej i wzmacniania postaw uczciwości sportowej wśród młodych zawodników oraz ich rodziców. Jedną z istotniejszych akcji promocyjno – informacyjnych skierowanych do sportowców pełnoletnich, uprawiających sport amatorsko, było spotkanie z uczestnikami Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego we wrześniu 2021 roku. W akcję zaangażowali się ambasadorzy „Gramy Fair”: Angelika Cichocka oraz Marcin Lewandowski.