Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

„Biegam z czystą przyjemnością” by …przegonić depresję!

Organizatorzy 2. edycji „Biegam z czystą przyjemnością” wybrali cel charytatywny, na który zostaną przeznaczone wpłaty z pakietów startowych. Będzie to walka z depresją wśród sportowców. Środki finansowe zostaną skierowane do Fundacji „Graj z głową”, za którą stoją wybitne szczypiornistki: Kinga Achruk, Ewa Urtnowska, Małgorzata Stasiak, Marta Mazurkiewicz oraz Agnieszka Białek.

„Biegam z czystą przyjemnością” od początku realizuje dwa cele. Z jednej strony jest to edukacja na temat szkodliwości stosowania dopingu, a z drugiej to charytatywność wydarzenia. W pierwszej edycji organizatorzy wsparli rehabilitację siedmiorga młodych sportowców po kontuzji. W tym roku postawili na depresję w sporcie.

– W centrum naszych działań zawsze stawiamy na dobro sportowca. Od lat walczymy o uczciwość w sporcie i o równe szanse. W tym roku postanowiliśmy wspomóc także działalność na rzecz zdrowia psychicznego sportowców. Liczymy, że ten ważny temat znajdzie uznanie także wśród uczestników naszej charytatywnej akcji  – tłumaczy Michał Rynkowski dyrektor POLADA.

Drugą, kluczową przyczyną wybrania właśnie takiego celu charytatywnego przez Polską Agencję Antydopingową jest fakt powstania Fundacji „Graj z głową” – pierwszej w Polsce organizacji zajmującej się tylko i wyłącznie zdrowiem psychicznym sportowców. Fundacja została powołana do życia przez szczypiornistki, które własne doświadczenia przekuły w działanie.

Nie mogło spotkać nas nic lepszego i to na samym początku naszej fundacyjnej drogi. Jako zawodniczki doskonale zdajemy sobie sprawę ze skali problemu. Czas przestać tylko mówić, ale zacząć działać. Mamy plany i wiemy, co zrobić by wesprzeć nasze koleżanki i kolegów sportowców – wyjaśnia Kinga Achruk, wielokrotna mistrzyni Polski, zwyciężczyni Ligi Mistrzyń z 2015 roku.

Depresja w sporcie

O depresji w sporcie mówi się coraz więcej, ale radzenie sobie z nią wciąż stanowi poważne wyzwanie. Wynika to głównie ze specyfiki środowiska sportowego.

Depresja jest bardzo demokratyczną chorobą. Nie wybiera tylko jednej grupy społecznej. Ze sportowcami jest jednak ten problem, że nałożony jest na nich publicznie stereotyp bohatera, człowieka ze stali. Będąc bohaterem trudno jest prosić o pomoc. Dlatego wszystkie problemy emocjonalne, ból związany z opiniami, z presją, z treningiem chowany jest bardzo głęboko – mówi Agnieszka Białek, psycholog i  była szczypiornistka.

Jak dodaje Białek, szczególnie, w kontekście zapobiegania depresji sportowej, warto zwrócić uwagę na zawodników będących w sytuacjach kryzysowych. Dla sportowców są to bardzo często stany po kontuzji i w trakcie rehabilitacji, zakończenie lub nagłe zakończenie kariery sportowej czy problemy natury osobistej.

– Najwyższy czas zdać sobie sprawę, że sport to zawód podwyższonego ryzyka.  Kiedy po raz pierwszy powiedziałyśmy na głos, że walczymy lub walczyłyśmy z depresją, poczułyśmy jednocześnie wielki niepokój i wielką ulgę. Sportowcy boją się mówić o swoich słabościach, bo w oczach społeczeństwa,
a często naszych bliskich, mamy być zawsze niezniszczalni  –
dodaje Małgorzata Stasiak, multimedalistka Mistrzostw Polski.

Nie istnieją statystyki, które w sposób szczególny przedstawiają skalę tego problemu w polskim sporcie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 280 milionów ludzi na świecie cierpi na depresję. W najbardziej krytycznych przypadkach, nieleczona depresja może prowadzić do
samobójstwa. Każdego roku samobójstwo popełnia ponad 700 000 osób i jest to czwarta główna przyczyna śmierci osób młodych, w wieku 15-29 lat.

Pomagam z czystą przyjemnością

Akcję „Biegam z czystą przyjemnością” wspiera wielu znanych i cenionych sportowców. Ambasadorami akcji są, między innymi: Agnieszka Kobus – Zawojska (dwukrotna medalistka olimpijska), Beata Mikołajczyk – Rosolska (dwukrotna medalistka olimpijska), Oktawia Nowacka (brązowa medalistka olimpijska), Luiza Złotkowska (dwukrotna medalistka olimpijska), Wojciech Makowski (medalista igrzysk paraolimpijskich), Ewa Pajor (wielokrotna mistrzyni Niemiec z klubem VfL Wolfsburg, Mistrzyni Europy U – 17), Maciej Zawojski (brązowy medalista ME), Monika Pyrek (multimedalistka mistrzostw świata i Europy), Angelika Cichocka (złota medalistka ME) czy Arkadiusz Malarz (kilkukrotny Mistrz Polski i zdobywca Pucharu Polski z Legią Warszawa).

Kiedy dowiedziałem się o celu charytatywnym akcji miałem ciarki. Będąc sportowcem doskonale wiem, ile emocji kosztuje mnie każdy trening i każdy start na zawodach. W naszej pracy jesteśmy w ciągłym bólu i ciągłej rutynie. Jesteśmy wiecznie zmęczeni. Ja sam dopiero co wyczołguję się z długotrwałych problemów z bezsennością – tłumaczy Wojciech Makowski, ambasador akcji „Biegam z czystą przyjemnością”, srebrny medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w pływaniu.

Pakiet startowy akcji „Biegam z czystą przyjemnością” to koszt 29,99 zł. W ramach pakietu biegacze otrzymają dwa gadżety i medal. Na walkę z depresją w sporcie zostanie przekazana całość zebranych środków.

Bieg odbędzie się w 9 kwietnia 2022 roku i będzie miał formułę hybrydową. W 9 lokalizacjach w Polsce zostaną wyznaczone konkretne trasy. Tam będzie można odebrać pakiet startowy osobiście. Każdy, kto wybierze bieganie w pojedynkę lub poza wyznaczonymi trasami będzie miał taką możliwość. Trasę 9 999 metrów można przebiec, przejść, przemaszerować lub przejechać na wózku – w przypadku uczestników z niepełnosprawnością. Liczba pakietów to  999. Pierwsza edycja biegu zgromadziła komplet uczestników. Zebrano blisko 35 tysięcy złotych.

Biegam z czystą przyjemnością

Projekt biegowy w Polskiej Agencji Antydopingowej zrodził się z chęci zwrócenia uwagi sportowców amatorów na problem, jakim jest doping w sporcie a także zażywanie m.in. niesprawdzonych i niezbadanych suplementów diety. „Biegam z czystą przyjemnością” to przede wszystkim edukacja o zasadach fair play, o uczciwej rywalizacji i niezgodzie na oszustwo. 

W ramach projektu powstał specjalny informator dla każdego, kto chciałby się zapoznać z podstawowymi informacjami dotyczącymi systemu antydopingowego. Jest on do pobrania na stronie Polskiej Agencji Antydopingowej.

– W POLADA nie mamy wątpliwości, że uczciwość i czystość w sporcie są wartościami nadrzędnymi, którymi warto kierować się także w codziennym życiu. Stosowanie dopingu sprawia, że oszukujemy siebie i świat. Sukcesy nie są prawdziwe, a to, co nas otacza jest tylko ułudą. Chcemy walczyć z powszechnym myśleniem o tym, że „wszyscy biorą”. Jest wielu uczciwych sportowców, którzy przegrywają z oszustami – dodaje Michał Rynkowski.

Organizatorem biegu jest Polska Agencja Antydopingowa, a partnerem Fundacja Wychowanie przez Sport. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.  

„Biegam z czystą przyjemnością” odbywa się w partnerstwie ze Światową Agencją Antydopingową, w ramach światowej akcji „Play True Day”, której głównym celem jest walka o czysty sport.