Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

„Antydoping bez tajemnic” – 2.edycja warsztatów dla dziennikarzy za nami

W Warszawie odbyły się warsztaty dla dziennikarzy o nazwie „Antydoping bez tajemnic”. To jak ważna jest to inicjatywa świadczy fakt, że na to spotkanie przyjechali przedstawiciele redakcji nawet z oddalonego o ponad 300 km Poznania. Niecodzienny był też udział, w tego typu spotkaniu, przedstawicieli CBŚP wraz z oficerami operacyjnymi. Policjanci nakreślili czym są sprawy sterydowe i co to wszystko ma wspólnego ze sportem.

Laboratoria w kurnikach i zanieczyszczone produkty narkotykami. Laboratoria za miliony polskich złotych i instrukcje z Internetu, jak wyprodukować sterydy. Komuś podczas kontroli drogowej wykryto narkotyki, a on tylko wracał z siłowni. „Nigdy nie masz pewności, co może zostać sprowadzone z Chin i użyte do suplementów diety i odżywek, które kupujesz w sieci” – podkreślają funkcjonariusze. To tylko niewielki wycinek historii, które usłyszeli dziennikarze podczas warsztatów.

Przedstawiciele Policji, w tym oficerowie operacyjni CBŚP wraz z Agnieszką Ostrowską, (kierowniczka Zespołu Analityczno – Śledczego #POLADA) wyjaśnili czym są przestępstwa sterydowe, jak rozbija się zorganizowane grupy przestępcze, gdzie jest związek w tych sprawach ze sportem, oraz na czym dokładnie polega współpraca pomiędzy Polską Agencją Antydopingową a Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Ale goście specjalni i Agnieszka Ostrowska to nie jedyni eksperci, którzy podzielili się swoją wiedzą z zakresu antydopingu.

Dr n. farm. Andrzej Pokrywka (Warszawski Uniwersytet Medyczny, Zespół Naukowy #POLADA) w niezwykle interesujący sposób przedstawił głośne sprawy dopingowe pojawiające się w mediach, a także przedstawił zagrożenia dla sportowca, czyhające na niego choćby w produktach żywieniowych.

Było bardzo dużo o suplementacji zawodnika i o prowadzeniu kadrowicza przez lekarza i dietetyka – swoją wiedzą z tego zakresu podzieliła się dr inż. Olga Surała (Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy)

Dr Michał Rynkowski (dyrektor POLADA) i Joanna Kaczor – Bednarska (była reprezentantka Polski w siatkówce, a obecnie w zespole #POLADA odpowiedzialna za system ADAMS) wyjaśnili czym są błędy danych pobytowych, o co tak naprawdę chodzi w systemie ADAMS, i że nasz email i telefon, jest zawsze dostępny dla zawodników.

Adw. Łukasz Krych (pełnomocnik #POLADA w sprawach o naruszenie przepisów antydopingowych, kontroler antydopingowy) w niezwykle przejrzysty i barwny sposób opowiedział o manipulacji podczas kontroli antydopingowej. Przywołał także kilka interesujących historii z własnego doświadczenia w roli kontrolera.

Poniżej publikujemy dwie prezentacje, które zostały zaprezentowane podczas warsztatów:

Wszystkim dziennikarzom i redakcjom dziękujemy za obecność. Do zobaczenia za rok.

Więcej zdjęć w zakładce: https://antydoping.pl/wydarzenia/antydoping-bez-tajemnic-warsztaty-dla-dziennikarzy/