Za nami Światowa Konferencja Edukacyjna WADA 2024
Francuskie Cannes gościło uczestników Światowej Konferencji Edukacyjnej WADA. Na konferencji pojawiło się aż 400 gości – ekspertów z całego świata. Wśród uczestników przede wszystkim Ci, którzy na co dzień są najbardziej zaangażowani w promowanie i przekazywanie wiedzy antydopingowej, czyli antydopingowi edukatorzy. Polską Agencję Antydopingową reprezentowali Grzegorz Borkowski i Uta Kühn.
– Niezwykle interesującym punktem programu pierwszego dnia była prezentacja stoisk edukacyjnych poszczególnych regionów i agencji antydopingowych. Ta wymiana doświadczeń, propozycje poszczególnych krajów różnych gier i zabaw edukujących w walce o czysty sport była niezwykle inspirująca – opowiada Grzegorz Borkowski, kierownik Departamentu Informacji i Edukacji POLADA.
Bez wątpienia największą wartością tej konferencji była możliwość wymiany doświadczeń edukatorów z całego świata, mimo różnych kultur problemy z dotarciem z właściwym przekazem często są takie same. To było bardzo owocne i inspirujące spotkanie – dodaje Uta Kühn, edukatorka POLADA.
Konferencja rozpoczęła się od pracy w obrębie regionów. Przedstawiciele krajów Europy mogli spotkać się z wyżej wymienioną trójką i zadać nurtujące ich pytania dotyczące edukacji antydopingowej na poziomie globalnym.
Uroczystość otwarcia konferencji miała miejsce w sali kinowej Pałacu Festiwalowego w Cannes, tego samego gdzie odbywa się słynny festiwal filmowy. W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. Witold Bańska (Prezydent WADA), Beatrice Bourgeois (Dyrektor Francuskiej Agencji Antydopingowej), David Lisnard (Prezydent Miasta Cannes) oraz Patrick Lappartient (Prezydent Francuskiego Komitetu Olimpijskiego) oraz swoje słowo do uczestników konferencji wygłosiła Minister Sportu Republiki Francuskiej Amelie Oudea-Castera, która zapewniła, że Francja jest gotowa na walkę z dopingiem w czasie IO w zakresie kontroli, a także podkreśliła jak ważna jest edukacja w walce z dopingiem.
Drugi dzień był niezwykle intensywny, pełen wykładów i warsztatów. Wśród poruszanych tematów były m.in. te dotyczące trudnych aspektów edukacji związanych z suplementami diety. Zastanawiano się, jak skutecznie przekazywać wiedzę dotyczącą tego wciąż nierozwiązanego problemu i jak uwrażliwiać sportowców na zagrożenie związane z bezrefleksyjnym przyjmowaniem odżywek.
W ostatnim dniu także podejmowane istotne kwestie. Jednym z ciekawszych zagadnień jest z pewnością proces skutecznej ewaluacji edukacji antydopingowej. W tym dniu swoje wystąpienie miała Renata Kopczyk, na co dzień związana z orzecznictwem antydopingowym, członek PD I instancji Panelu Dyscyplinarnego. Jedna z sesji poświęcona była także międzynarodowemu projektowi GLDF4CleanSport. W Cannes przedstawiono projekt szerszej publice i oceniono etap przygotowań. Co ważne, projekt jest realizowany w ramach programu ERASMUS +, a POLADA jest partnerem tego projektu.
W przerwach pomiędzy warsztatami uczestnicy mogli wziąć udział w małej rywalizacji sportowej przygotowanej przez Francuską Agencję Antydopingową. – Dobrze było widzieć, że przedstawiciele agencji narodowych nie próbują „naciągać” punktów, i grają bardzo uczciwie. To pokazuje, że osoby na co dzień edukujące o uczciwości w sporcie, o zasadach fair play, same w swoim życiu tymi zasadami się kierują. To sprawia, że jako edukatorzy stajemy się bardziej wiarygodni – podsumowują zgodnie przedstawiciele POLADA.
*Ciekawostka: we Francji wszyscy członkowie ekipy na IO muszą przejść szkolenie w systemie ADEL – obowiązkowo, na Węgrzech wszyscy muszą mieć 2 szkolenia: 1 ADEL i 1 na żywo.