Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Biegam z czystą przyjemnością 3. edycja – Wielki Finał

Data wydarzenia:

15 kwietnia, 2023

Miejsce wydarzenia:

Polska

Godzina wydarzenia:

09:30


ORGANIZATOR

Polska Agencja Antydopingowa

PROGRAM

Brak

REJESTRACJA

Wypełnij formularz

WSTĘP

Pakiet Startowy 39,99

15 kwietnia 2023 roku, na 9 trasach stacjonarnych w całej Polsce, odbył się finał akcji „Biegam z czystą przyjemnością”, promującej czystą i uczcwą rywalizację. W ramach wydarzenia, na Stadionie Śląskim, przekazano czek na kwotę: 48 276,01 zł dla młodych i zdolnych sportowców Funduszu Stypendialnego „Skok w marzenia” Fundacji Moniki Pyrek. To najwyższa kwota ze wszystkich edycji biegu, jaką udało się pozyskać na cel charytatywny.

Fundusz „Skok w marzenia” od sześciu lat realizuje działania na rzecz młodych i zdolnych sportowców, którzy dzięki konkretnym środkom finansowym mogą rozwijać swój talent. Stypendia są przyznawane na rok i wynoszą, każde, po 10 tys. zł. Do tej pory z takiej pomocy skorzystało 50 zawodników, w tym: Adrianna Sułek, Pia Skrzyszowska, Aleksandra Mirosław czy Alicja Klasik, która tydzień temu zdobyła wicemistrzostwo świata juniorów indywidualnie i złoto drużynowo w szermierce – Jestem dziś ogromnie wzruszona. To wyjątkowe, że uczestnicy biegu tak chętnie angażują się w promocję czystego sportu i we wsparcie przyszłych mistrzów. Taki dzień, jak ten, dodaje wiatru w skrzydła i wiary, że działania Fundacji mają sens – mówi Monika Pyrek – Rokita, założycielka Fundacji swojego imienia.

Środki na wskazany przez organizatora, czyli Polską Agencję Antydopingową, cel charytatywny pochodzą ze sprzedaży pakietów oraz dobrowolnych darowizn. W pierwszej edycji wspierano rehabilitację młodych zawodników, w drugiej walkę z depresją w sporcie, w tegorocznej postawiono na rozwój młodych i zdolnych sportowców. W tym roku zebrano rekordową kwotę, blisko 50 tys. zł – Okazuje się, że promocja czystego sportu, wartości fair – play może iść w parze z pomaganiem. Lubimy pomagać. Świadomość, że każda złotówka przekazana na tegoroczny cel charytatywny zostanie wykorzystana przez młodych zawodników w rozwoju ich kariery, jest budująca. My ze swojej strony już dziś deklarujemy, że z czystą przyjemnością przeprowadzimy szkolenie antydopingowe dla każdego chętnego stypendysty. Liczymy, że w przyszłości także oni będą ambasadorami naszego biegu i czystego sportu – dodaje Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

Czysty sport – bez dopingu

Głównym celem akcji organizowanej przez Polską Agencję Antydopingową jest promocja czystego sportu, bez dopingu.„Biegam z czystą przyjemnością” ma na celu angażować do mądrej, odpowiedzialnej aktywności fizycznej. Polska Agencja Antydopingowa, organizator akcji, zwraca uwagę, że sięganie po środki zabronione
w sporcie, a także po niesprawdzone suplementy diety może wpływać negatywnie na zdrowie sportowców. Inicjatywa kierowana jest do Polaków amatorsko uprawiających sport i wsparta dużym udziałem zawodników profesjonalnych. POLADA, w ramach akcji „Biegam z czystą przyjemnością” współpracuje z wybitnymi mistrzami, medalistami olimpijskimi, paraolimpijczykami.

W tym roku, poza trasą w Chorzowie, organizatorzy przygotowali biegi stacjonarne w Warszawie, Kielcach, Gorzowie Wielkopolskim, Inowrocławiu, Ostrołęce, Lidzbarku Warmińskim, Starogardzie Gdańskim i Gubinie. Dystans 9 999 metrów można przebiec, przejść, przemaszerować. Osoby z niepełnosprawnością mogą przejechać trasę na wózku inwalidzkim. Nie ma limitów czasu. Dla chętnych była też możliwość biegu wirtualnego. Każdy z uczestnik otrzymał medal i pakiet startowy. Z roku na rok, bieg cieszy się coraz większym zainteresowaniem, o czym świadczy zamknięcie zapisów, na  tegoroczną edycję, już na miesiąc przed biegiem. W biegu, łącznie z opcją wirtualną, wzięło udział 999 biegaczy.

Organizatorem akcji „Biegam z czystą przyjemnością” jest Polska Agencja Antydopingowa. Współorganizatorem Fundacja Wychowanie przez Sport. Partnerem idei charytatywnej Fundacja Moniki Pyrek. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, Polski Komitet Paraolimpijski oraz Światowa Agencja Antydopingowa. Patronat medialny: Polskie Radio RDC oraz portale: bieganie.pl i thesport.pl. Partner techniczny wydarzenia: Rough Radical. Partnerzy wydarzenia w Chorzowie: Stadion Śląski i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Galeria wydarzenia