Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Witold Bańka wybrany Prezydentem WADA na drugą kadencję

18 listopada 2022 roku, w Montrealu Zarząd Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) jednogłośnie wybrał Witolda Bańkę na kolejną trzyletnią kadencję w roli prezydenta organizacji. Polak otrzymał jednomyślne poparcie wszystkich przedstawicieli rządów, jak i światowych liderów ruchu sportowego.

– Ten wybór na kolejną kadencję to dla mnie prawdziwy zaszczyt, dowód zaufania, ale i wielka odpowiedzialność – mówi Witold Bańka. 

Ostatnie trzy lata pod przewodnictwem Witolda Bańki to okres dynamicznego rozwoju WADA i światowego systemu antydopingowego. Jedna z najważniejszych zmian to szeroko zakrojona reforma zarządzania, która miała wielki wpływ na efektywność pracy organizacji i zwiększyła w niej rolę zawodników.

W imieniu rządów Europy uznanie dla pracy szefa WADA wyraził Zastępca Sekretarza Generalnego Rady Europy Bjørn Berge – Osobiste przywództwo Witolda Bańki było bardzo istotne dla rozwoju całej organizacji i ostatnich sukcesów w procesie niezwykle istotnej reformy zarządzania. Nowa niezależna Rada ds. Etyki, dużo silniejszy głos sportowców i narodowych agencji antydopingowych w organizacji – to cały szereg zmian, które znacząco wzmacniają WADA i jej działania – podkreśla Berge.

Witold Bańka rozpoczynając trzy lata temu swoją kadencję musiał bardzo szybko zmierzyć się z nieoczekiwanymi wyzwaniami – Trzy miesiące po objęciu mojej funkcji pandemia zahamowała cały świat. Musieliśmy się w tej nowej rzeczywistości odnaleźć i uważam, że udało nam się to bardzo dobrze. Jeśli spojrzymy na WADA sprzed czterech, pięciu lat i teraz, to mamy zupełnie inną organizację – mówi szef WADA, zaznaczając, że ostatnie trzy lata to progres w wielu obszarach. Jednym z nich jest znaczące wzmocnienie roli sportowców, co podkreśla Humphrey Kayange, były reprezentant Kenii w rugby i członek MKOl – Z mojej perspektywy sportowca to naprawdę ekscytujące, że to właśnie były sportowiec zasiada na kluczowym stanowisku organizacji, która podejmuje tak ważne decyzje dotyczące zawodników. Witold Bańka, jako szef WADA, bardzo mocno przyczynił się do postawienia sportowców w centrum działań Światowej Agencji Antydopingowej – zaznacza Kayange.

W centrum działań WADA coraz ważniejsze miejsce zajmuje również edukacja. W ostatnim czasie stała się ona jednym z filarów aktywności organizacji – WADA przestaje być postrzegana tylko jako prokurator. Dziś kładziemy równie duży nacisk na prewencję, na promocję pozytywnych wartości. Staramy się nie tylko karać, ale też zapobiegać. Zwiększamy budżet, co jest realizacją mojej obietnicy. Z 37 milionów dolarów w 2019 roku urósł on do ponad 50 w 2023. Mamy też pierwszy kontrakt sponsorski i perspektywy na kolejnych partnerów – mówi prezydent Bańka.

Minione trzy lata były wypełnione licznymi spotkaniami z blisko setką ministrów sportu z całego świata, z liderami narodowych agencji antydopingowych i międzynarodowych federacji sportowych – Uważam, że to były świetne trzy lata przywództwa w wykonaniu Witolda Bańki. Przede wszystkim potrafił zjednoczyć społeczność czystego sportu, bo czasem, w naszym środowisku zdarzały się pewne napięcie na linii rządy – ruch sportowy, a prezydent Bańka był w stanie nas scalić. Bardzo dobrze poradził sobie również z reformą zarządzania i teraz możemy się naprawdę skupić na walce z dopingiem – mówi David Lappartient, prezes Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) i członek Zarządu WADA z ramienia MKOl.

Witold Bańka mówiąc o tym co udało się zrobić nie zapomina o nowych wyzwaniach i przyszłości, zwracając uwagę na fakt, że na świecie wciąż nie brakuje antydopingowych luk – Trzeba je wypełnić. Musimy też zadbać o jeszcze większą liczbę testów i jeszcze lepszą edukację. Trzeba mocno postawić na prewencję. To ma szczególne znaczenie w przypadku młodych sportowców. Wciąż trzeba też rozwijać siatkę śledczych i inwestować w naukę. W przyszłym roku na badania naukowe zostaną przeznaczone znacznie większe środki. Mam takie przekonanie, że dziś oszukiwanie jest trudniejsze niż kilka lat temu, ale naszym zadaniem jest spowodować, aby było jeszcze trudniejsze – kończy szef WADA.

Druga kadencja Prezydenta Bańki rozpocznie się 1 stycznia 2023 r. i potrwa do końca 2025 r. Wiceprezydentem organizacji pozostaje, pochodząca z Chin, wielokrotna mistrzyni olimpijska i świata w short tracku – Yang Yang.  

Źródło: Światowa Agencja Antydopingowa WADA