Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

„Wartości nie mogą być podważane” – oświadczenie Michała Rynkowskiego przewodniczącego T-DO Rady Europy w sprawie „Enhanced Games”

Tak zwana inicjatywa „Enhanced Games”, która promuje rywalizację sportową bez przepisów antydopingowych, jest zasadniczo sprzeczna z wartościami Rady Europy w postaci: uczciwej gry, poszanowania godności ludzkiej i etycznej integralności sportu.

Popierając ideę poprawy wyników za pomocą stosowania potencjalnie niebezpiecznych środków, „Enhanced Games” podważa ideały ochrony zdrowia, równych szans i ducha sportu, które Rada Europy stara się kultywować  za pomocą instrumentów międzynarodowych takich jak Konwencja Antydopingowa.

Takie podejście nie tylko zagraża sportowcom, ale także podważa zaufanie opinii publicznej do autentyczności i uczciwości osiągnięć sportowych.

Przewodniczący T-DO Michał Rynkowski podkreśla: „Ochrona zdrowia sportowców i uczciwa rywalizacja to podstawowe wartości, które leżą u podstaw działań ekspertów Konwencji Antydopingowej reprezentujących Państwa-Strony i Obserwatorów. Wartości te nie mogą być podważane. Inicjatywy takie jak „Enhanced Games” są niedopuszczalne i nie mają nic wspólnego z zawodami sportowymi organizowanymi zgodnie z fundamentalną ideą fair play. Brak poszanowania dla zasad czystego sportu naraża zdrowie i życie sportowców uczestniczących w takim wydarzeniu”.

Czym są „Enhanced Games”?

„Enhanced Games” to proponowane międzynarodowe wydarzenie o charakterze rywalizacji zawodniczej, które wyróżnia się odrzuceniem tradycyjnych przepisów antydopingowych. „Enhanced Games” opowiada się za zezwoleniem uczestnikom na stosowanie naukowych i medycznych ulepszeń jako leków zwiększających wydajność. 

Czym jest Grupa Monitorująca?

Grupa Monitorująca monitoruje stosowanie Konwencji Antydopingowej Rady Europy. Zadania grupy monitorującej są określone w artykule 11 Konwencji:

  • dokonywanie przeglądu postanowień Konwencji i analizowanie wszelkich niezbędnych modyfikacji;
  • zatwierdzanie listy klas farmakologicznych środków dopingujących i metod dopingowych oraz kryteriów akredytacji laboratoriów;
  • prowadzenie konsultacji z odpowiednimi organizacjami sportowymi;
  • formułowanie zaleceń dla Stron dotyczące środków, które należy podjąć dla celów Konwencji;
  • zalecanie odpowiednich środków w celu informowania właściwych organizacji międzynarodowych i opinii publicznej o działaniach podejmowanych w ramach Konwencji;
  • przedstawianie Komitetowi Ministrów zaleceń dotyczących państw niebędących członkami Rady Europy, które należy zaprosić do przystąpienia do Konwencji;
  • przedstawianie wszelkich propozycji dotyczących poprawy skuteczności Konwencji.