Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Uwaga na suplementy. Rozbita grupa handlowała suplementami zawierającymi narkotyki i sterydy

CBŚP, KAS i POLADA przy wsparciu czeskiej Celní Správa, słowackiej Krajowej Agencji Kryminalnej Policji, Europolu i Eurojustu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, Prokuratury Regionalnej w Bratysławie oraz Prokuratury Miejskiej w Brnie, rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją i dystrybucją suplementów diety oraz spalaczy tłuszczu, zawierających w swoim składzie narkotyki, dopalacze, sterydy oraz SARMy. Zatrzymano łącznie 7 osób, z których 2 podejrzane są o kierowanie tą grupą. Przejęto kilka tysięcy kartonów z nielegalnymi substancjami o szacunkowej wartości co najmniej 20 mln PLN.

Michał Rynkowski, dyrektor POLADA: „W nielegalnej fabryce i magazynach znajdowały się suplementy diety, które w składzie miały między innymi sterydy anaboliczno-androgenne, narkotyki takie jak amfetamina i jej pochodne. Dla POLADA udział w tej międzynarodowej realizacji jest niezwykle ważny gdyż po takie produkty sięgają także sportowcy, także ci nieletni. Takie operacje to już nie tylko ochrona czystego sportu ale i zdrowia i życia ludzkiego.”

Michał Rynkowski, dyrektor POLADA: „W dzisiejszych czasach rolą POLADA jest już nie tylko zwalczanie dopingu w sporcie ale także praca na rzecz zdrowia publicznego. Współcześnie aktywnie chronimy zdrowie i życie sportowców, jak również zwykłych obywateli, wspierając działania organów ścigania, pomagając im wykrywać i zwalczać nielegalny rynek substancji zabronionych w sporcie. Produkty zawierające sterydy, czy narkotyki to także bezpośrednie zagrożenie dla naszych dzieci, które nieświadome i bez problemu mogą zakupić takie produkty przez internet. Gdzie jest granica takich nielegalnych działań? Do czego jeszcze posuną się producenci w nielegalnych praktykach? POLADA bez wahania udziela wsparcia wszystkim którzy walczą o czysty sport i nasze dobre zdrowie.

Zatrzymanie 7 osób, likwidacja linii produkcyjnej nielegalnych wyrobów farmaceutycznych i suplementów diety składająca się z 5 maszyn w postaci etykieciarki i mieszalników, 4 magazynów, w których znajdowało się kilka tysięcy kartonów z nielegalnymi substancjami o szacunkowej wartości co najmniej 20 milionów złotych, to efekt ostatnich działań Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego, Polskiej Agencji Antydopingowej we współpracy z Wydziałem Antynarkotykowym Służby Celnej z siedzibą w Brnie, słowacką Krajową Agencją Kryminalną Policji – Centralą antynarkotykową w Bratysławie, a także Europolem i Eurojustem. Śledztwo, prowadzone jest w ramach międzynarodowego zespołu śledczego JIT, na podstawie umowy pod nadzorem i kierownictwem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, Prokuratury Regionalnej w Bratysławie oraz Prokuratury Miejskiej w Brnie.

W trakcie realizacji, którą przeprowadzono na Mazowszu, głównie w Warszawie, okazało się, że miejsca produkcji i przechowywania tych suplementów nie spełniały wymaganych norm sanitarnych. Jak wynika ze wstępnej opinii ekspertów z dziedziny farmacji, zabezpieczone substancje stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia konsumentów. Eksperci w przebadanych próbkach odkryli narkotyki, dopalacze, sterydy oraz selektywne modulatory receptora androgenowego tzw. SARMy. Według śledczych produkty były sprzedawane poprzez sklepy internetowe, a ustalony zysk z kilkuletniej działalności podejrzanych szacowany jest na ponad 30 mln PLN. Ponadto prokurator zablokował ponad sto kont bankowych powiązanych z tą grupą, na których znajdowało się kilkanaście milionów złotych.
Zarzuty przedstawione przez prokuratora dotyczyły udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przetwarzania środków odurzających, substancji psychotropowych i nowych substancji psychoaktywnych, wytwarzania produktów leczniczych bez wymaganego zezwolenia, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, wytwarzania suplementów szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi, a także zarzuty dotyczące dopingu w sporcie, jak również prania pieniędzy w kwocie ponad 31 mln PLN. Ponadto 2 osoby są podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, za co grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Z ustaleń śledczych wynika również, że ta grupa współpracowała z osobami z Czech i Słowacji, gdzie we wcześniejszym okresie służby zatrzymały 6 podejrzanych i zabezpieczyły około 100 kilogramów substancji i około 1000 sztuk różnych sterydów oraz nielegalnych suplementów diety. Przejęto wtedy również mienie o wartości prawie 3 mln koron czeskich.