Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Ruszyły zapisy na 2. edycję „Biegam z czystą przyjemnością” już 9 kwietnia

9 lutego o godzinie 9.00 wystartowały zapisy na 2. edycję charytatywnej akcji organizowanej przez Polską Agencję Antydopingową. „Biegam z czystą przyjemnością” to ogólnopolski bieg w formule hybrydowej na dystansie 9 999 metrów. Wszystkie środki ze sprzedaży pakietów zostaną przekazane na cel charytatywny. W tym roku jest to walka z depresją w sporcie. Bieg odbędzie się 9 kwietnia.

Najważniejsze liczby biegu:

  • 9 lutego 2022 – start zapisów
  • 9 kwietnia 2022 – start biegu
  • 9 zorganizowanych tras
  • 999 pakietów startowych
  • 9999 metrów do pokonania
  • 29,99 zł – koszt pakietu startowego

„Biegam z czystą przyjemnością” to pierwsze i jedyne wydarzenie na mapie imprez masowych, które powstało z idei dbania o czysty sport. To projekt charytatywny łączący świat sportu profesjonalnego z amatorskim, w którym ważne są cele: wsparcie finansowe sportowców, zaktywizowanie Polaków do ruchu w pandemii oraz edukacja o negatywnych skutkach dopingu. W tym roku całość środków z pakietów startowych zostanie przekazana Fundacji „Graj z głową”, której celem jest wsparcie sportowców w depresji. Fundację założyły byłe i obecne szczypiornistki: Kinga Achruk, Ewa Urtnowska, Małgorzata Stasiak, Marta Mazurkiewicz oraz Agnieszka Białek.

– W centrum naszych działań zawsze stawiamy na dobro sportowca. Od lat walczymy o uczciwość w sporcie i o równe szanse. W tym roku postanowiliśmy wspomóc także działalność na rzecz zdrowia psychicznego sportowców. Liczymy, że ten ważny temat znajdzie uznanie także wśród uczestników naszej charytatywnej akcji  – mówi Michał Rynkowski dyrektor POLADA.

– Nie mogło spotkać nas nic lepszego i to na samym początku naszej fundacyjnej drogi. Jako zawodniczki doskonale zdajemy sobie sprawę ze skali problemu. Czas przestać tylko mówić, ale zacząć działać. Mamy plany i wiemy, co zrobić by wesprzeć nasze koleżanki i kolegów sportowców – dodaje Kinga Achruk, wielokrotna mistrzyni Polski, zwyciężczyni Ligi Mistrzyń z 2015 roku.

Koszt pakietu to 29.99 zł, ale jest także możliwość wpłacenie wyższej kwoty. Pierwsza edycja biegu zgromadziła komplet uczestników. Zebrano blisko 35 tysięcy złotych. Środki finansowe zostały przeznaczone na rehabilitację młodych sportowców po kontuzji. 

Start i meta na bieżni Stadionu Śląskiego

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, dla uczestników biegu przewidziano 999 pakietów i trasę do pokonania na dystansie 9999 metrów. Bieg wirtualny zaczyna się o północy 9 kwietnia i kończy się o 23.59. Będzie też możliwość wybrania jednej z 9. tras w Polsce (Warszawa, Chorzów, Częstochowa, Opole, Gorzów Wielkopolski, Kielce, Białystok, Gdańsk, Zielona Góra), gdzie bieg odbędzie się w wersji stacjonarnej, a jego start przewidziano na 9:30. Tam osobiście będzie można odebrać pakiet startowy.  Osoby, które będą biegać indywidualnie otrzymają pakiet na wskazany adres na terenie Polski. Dystans można przebiec, przejść lub przejechać na wózku – w przypadku uczestników z niepełnosprawnością.

Dzięki tegorocznej współpracy ze Stadionem Śląskim uczestnicy wybierający trasę w Chorzowie, będą mieli wyjątkową możliwość wystartować z serca Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. Start i meta ustawione zostaną na bieżni chorzowskiego obiektu. Stadion Śląski uznawany jest za jeden z najważniejszych obiektów lekkoatletycznych na świecie i za szczególnie szczęśliwy dla polskich mistrzów. Biegacze startujący w Chorzowie pobiegną trasą wyznaczoną na terenie Parku Śląskiego.

„Biegam z czystą przyjemnością” jest akcją, która wpisuje się w nasze działania z obszaru wspierania i motywowania lokalnej społeczności do aktywności fizycznej.  Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie wpłynie pozytywnie nie tylko na frekwencję uczestników, ale także na wsparcie sportowców w potrzebie. Dla nas to szczególnie ważne – podkreśla Jan Widera prezes Stadionu Śląskiego.

Pomagam z czystą przyjemnością

Wsparcia akcji w tym roku udzielił ambasador Stadionu Śląskiego i mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej z Tokio Kajetan Duszyński a także legendarny bramkarz i multimedalista mistrzostw świata w piłce ręcznej Sławomir Szmal. Od pierwszej edycji ideę „Biegam z czystą przyjemnością” wspiera wielu znanych i cenionych sportowców. Ambasadorami akcji są, między innymi: Agnieszka Kobus – Zawojska, Wojciech Makowski, Beata Mikołajczyk – Rosolska, Oktawia Nowacka, Luiza Złotkowska, Ewa Pajor, Maciej Zawojski, Monika Pyrek, Angelika Cichocka, Marcin Lewandowski czy Arkadiusz Malarz.

Serdecznie zapraszam do drugiej edycji biegu „Biegam z czystą przyjemnością”. Dystans 9 999 metrów możemy przebiec, przemaszerować lub po prostu przejść. Tu nie liczą się wyniki, a wspólny cel. Podobnie, jak w ubiegłym roku jest to bieg charytatywny. Środki z pakietów startowych zostaną przeznaczone na walkę z depresją sportowców. Bardzo ważny temat, więc liczę na duże zaangażowanie – mówi Luiza Złotkowska dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim i ambasadorka akcji.

– Nieważna jaka będzie pogoda. Trzeba wziąć buty i stawić się na starcie akcji „Biegam z czystą przyjemnością”. To jest bieg nie tylko dla zdrowia, dla uśmiechu i zabawy, ale także dla szerszej idei. Biegnąc pokazujemy innym, że warto być fair i nie brać dopingu. Bądźmy razem 9 kwietnia ­– podkreśla Oktawia Nowacka brązowa medalistka olimpijska w pięcioboju nowoczesnym.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem biegu jest Polska Agencja Antydopingowa. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Wychowanie przez Sport oraz Stadion Śląski. Patronat Honorowy nad biegiem objął Minister Sportu i Turystyki oraz Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski. Partnerem lokalizacji w Chorzowie został Park Śląski. Partnerem medialnym akcji jest portal The Sport, a partnerem medialnym warszawskiej trasy „Biegam z czystą przyjemnością” Polskie Radio RDC.

Wydarzenie odbędzie się 9 kwietnia 2022 roku w ramach akcji „Play True Day”, której inicjatorem jest Światowa Agencja Antydopingowa.

Link do rejestracji: https://zapisy.sts-timing.pl/809/