Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Rozmowy dla Głowy – rusza telefon zaufania i psychicznego wsparcia dla sportowców!

Fundacja Graj z Głową uruchomiła pierwszy w historii, dedykowany sportowcom i środowisku sportowemu telefon wsparcia, dzięki któremu każdy zawodnik, trener czy rodzic będzie mógł szukać wsparcia mentalnego i psychicznego. Projekt uruchomiono ze środków przekazanych przez Polską Agencję Antydopingową, w ramach akcji „Biegam z czystą przyjemnością”. Pomoc będzie udzielana bezpłatnie.

Telefon wsparcia dla środowiska sportowego działać będzie w kilku obszarach tematycznych. Z jednej strony będzie to klasyczna rozmowa z psychologiem, z drugiej swoim doświadczeniem i wiedzą będą dzieliły się wszystkie założycielki Fundacji: – Wygrałyśmy nie jeden mecz i nie jeden medal. Wiemy jak bardzo boli kryzys, jak bardzo boli depresja, ale jak bardzo boli również brak wsparcia. A prawda jest taka, że każdy kto jest w sporcie potrzebuje być wysłuchanym, zrozumianym i zasługuje na pomoc. Niestety nie każdy może na takie wsparcie liczyć. Nasz telefon będzie wypełniał ten lukę. Będzie służył sportowcom, trenerom i rodzicom zawodników. Nie mamy wątpliwości, że wsparcie uzyskane od każdej z nas może być wartościowe i efektywne. PorozmawiajMY –  zachęca Ewa Urtnowska, prezes Fundacji Graj z Głową.

Projekt to nie tylko wsparcie i pomoc psychologiczna, ale przede wszystkim profilaktyka i zapobieganie kryzysom i depresji. Dlatego tak szeroka jest gama tematów, z którymi można się zgłosić do założycielek Fundacji. Mogą to być: bieżące sprawy zawodniczek i zawodników, rozwój kariery, przeprowadzka do nowego kraju, zmiana klubu, rodzicielstwo, kontuzja czy rozwój kariery dwutorowej.

Wsparcia będą udzielać: Kinga Achruk, Małgorzata Stasiak, Marta Mazurkiewicz, Ewa Urtnowska, ale także profesjonalni psychologowie, terapeuci i trenerzy mentalni: na pokładzie Agnieszka Białek i Rafał Rogowicz, oboje z doświadczeniem w pracy ze sportowcami. – To ważne, aby poza ciałem dbać także o psychikę. Kluczowe jest zachowanie w tej sferze równowagi. Nasz projekt wsparcia różni się od wielu dostępnych na rynku. Z jednej strony daje bowiem możliwość uzyskania wiedzy od ludzi, którzy mają określone kompetencje
i doświadczenie w zawodzie psychologa, ale z drugiej strony daje szansę rozmowy ze sportowcami, którzy doświadczyli kryzysów czy depresji, ale mają jednocześnie ogromne doświadczenie w sferze rozwoju i planowania kariery sportowej. To niecodzienna możliwość, dlatego bardzo zachęcam by dać sobie szansę na pomoc i wsparcie –
wyjaśnia Agnieszka Białek, psycholog i wiceprezes Fundacji „Graj z Głową”.

Rozmowy dla Głowy – jak to działa?

Telefon działa w określonych dniach i godzinach. To sama zawodniczka, zawodnik, rodzic czy trener decydują, jak i kiedy ma się odbyć konsultacja. W specjalnym kalendarzu zaznaczają swoje preferencje i zostawiają do siebie dane (numer telefonu, adres e-mail, imię i nazwisko lub nick). Wybrany przedstawiciel Fundacji kontaktuje się ze swoim rozmówcą, zgodnie z tym, co zostało wskazane. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoką jako wsparcia i pewność, że konsultacja się odbędzie.

Sesja trwa 45 minut. Każdy rezerwujący sesję będzie mógł wybrać standardową rozmowę telefoniczną lub połączenie video za pośrednictwem komunikatora, tj. WhatsApp. Fundacja zapewnia całkowitą anonimowość rozmów. W każdy piątek kalendarz będzie aktualizowany. Wszyscy udzielający porad zostali przeszkoleni i przygotowani do działania w kryzysie, także  w momencie zagrożenia życia. Fundacja ma w tym obszarze przygotowane specjalne procedury.  Kalendarz projektu „Rozmowy dla Głowy”, gdzie można rezerwować bezpłatne konsultacje, znajduje się pod linkiem: https://rozmowydlaglowy.calendesk.net/

Projekt „Rozmowy dla Głowy” uruchomiono przy wsparciu środków przekazanych przez Polską Agencję Antydopingową, w ramach charytatywnej akcji „Biegam z czystą przyjemnością” – Bardzo się cieszymy, że nasza akcja mogła się przyczynić do uruchomienia takiej linii wsparcia. W naszym odczuciu ma to szczególne znaczenie właśnie teraz – w czasie okołoświątecznym. Świadomość, że można do kogoś zadzwonić w kryzysowym momencie jest niezwykle istotna – dodaje Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

Aby telefon działał efektywniej, w przyszłości będą do niego zapraszani kolejni psychologowie i trenerzy mentalni, ale na to potrzeba nowych środków finansowych. Dlatego już teraz Fundacja zaprasza do świątecznej licytacji koszulek z podpisami reprezentantek Polski w piłce ręcznej. Licytację organizuje Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na rozwój flagowego projektu Fundacji „Rozmowy dla Głowy” oraz na pozostałe cele statutowe. Licytacje będą prowadzone na Facebooku Handball Polska. Start 21 grudnia 2022 roku, o godzinie 10.00.

Kontakt do Fundacji Graj z Głową: sportowadepresja@gmail.com

Bezpłatne konsultacje dla środowiska sportowego znajdują się pod linkiem: rozmowydlaglowy.calendesk.net