Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Rok 2020 pod znakiem edukacji on-line

Pandemia nie zatrzymała działań edukacyjnych w ramach projektu Gramy Fair. W całej Polsce w spotkaniach bezpośrednich i on-line wzięło udział ponad 3,5 tysiąca młodych sportowców, trenerów, nauczycieli i działaczy sportowych. W 2021 roku głównym celem działań edukacyjnych POLADA będzie szkolenie sportowców z kwalifikacjami olimpijskimi do Tokio.

Pandemia i związane z nią ograniczenia kontaktów znacząco utrudniły organizację corocznych spotkań z młodymi sportowcami, które odbywały się podczas Mistrzostw Polski Juniorów i finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W 2020 roku wiele tych imprez zostało odwołanych.

W ubiegłym roku nie było także okazji do odwiedzenia większej liczby szkół mistrzostwa sportowego oraz bezpośrednich spotkań z kadrowiczami podczas szkoleń. Te problemy wyraźnie wpłynęły na zmniejszenie się liczby uczestników szkoleń w porównaniu do 2018 i 2019 roku.

Utrudnienia, jakie napotkaliśmy nie zatrzymały ani zespołu POLADA, ani projektu Gramy Fair. Stanęliśmy przed nowymi wyzwaniami, którym sprostali wszyscy organizatorzy spotkań edukacyjnych. W 2020 roku zorganizowaliśmy dokładnie 91 szkoleń, z czego aż 34 w wersji zdalnej. Mamy nadzieję, że wszystkie te spotkania wzmacniają sportowców w przekonaniu, że zasady fair play są najważniejsze – powiedział Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

W całej Polsce w spotkaniach bezpośrednich i on-line wzięło udział dokładnie 3618 sportowców, trenerów, nauczycieli i działaczy sportowych. W ramach działań Gramy Fair odbyło się:

 • 36 spotkań dla młodzieży, głównie uczniów szkół mistrzostwa sportowego. Spotkania miały charakter multidyscyplinarny
 • 39 spotkań dla polskich związków sportowych. Wiedza dotarła do przedstawicieli
  21 dyscyplin sportu, z których najaktywniejsi byli:
  • sztangiści (6 spotkań),
  • rugbyści i triathloniści (po 3 spotkania).
  • przedstawiciele szermierki, lekkiej atletyki, piłki ręcznej, hokeja na trawie, łyżwiarstwa szybkiego, short-tracku, trójboju siłowego, wioślarstwa
   i kajakarstwa (po 2 spotkania)
 • 3 szkolenia dla prawników, lekarzy i działaczy sportowych
 • 13 spotkań edukacyjnych dla sportowców z niepełnosprawnościami  

Warto podkreślić, że liczba spotkań ze sportowcami z niepełnosprawnościami w 2020 roku była rekordowa. Jest to wynik znaczącego wzrostu zainteresowania tej grupy sportowców pozyskaniem wiedzy antydopingowej.

Jednym z kluczowych działań w 2021 roku będzie prowadzenie szkoleń i ‘wyposażenie’ w niezbędną wiedzę olimpijczyków i paraolimpijczyków startujących w Tokio.

Pozostaje wierzyć, że już niebawem wrócimy do bezpośrednich spotkań ze sportowcami i młodzieżą uczącą się w szkołach mistrzostwa sportowego. Nie ma wątpliwości, że wiedza przekazywana w tradycyjny sposób, bez ekranów i komunikatorów, jest znacznie efektywniejsza – podkreślił Grzegorz Borkowski, kierownik Departamentu Informacji i Edukacji POLADA.

W 2021 roku pierwsze spotkanie edukacyjne on-line zorganizowano w styczniu. Uczestnikami szkolenia byli młodzi kadrowicze w piłce ręcznej (roczniki 2004-2002).