Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

„Ręczna na Orliku” gra fair! Największe szkolenie antydopingowe dla dzieci za nami

Blisko 200 zawodniczek i zawodników finału „Ręczna na Orliku” uczestniczyło w szkoleniu antydopingowym zrealizowanym przez Polską Agencję Antydopingową. To było największe w tym roku szkolenie dla dzieci i młodzieży w ramach kampanii „Gramy Fair”.

W Kielcach, w słynnej Hali Legionów, odbył się wielki finał turnieju „Ręczna na Orliku”. Wśród kibiców m.in. Anna Krupka sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Sławomir Szmal wybitny reprezentant Polski i oczywiście Michał Rynkowski dyrektor POLADA.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu wiedzy młodych zawodników. To było ich pierwsze zmierzenie się z tak poważnym tematem, jakim jest doping, ale też bardzo potrzebne. Jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza zaowocuje w przyszłości i sprawi, że będziemy mieć odpowiedzialnych i świadomych sportowców – mówi Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

W turnieju wzięło udział dwanaście drużyn dziewcząt i jedenaście zespołów chłopców. Wraz z rodzicami i kibicami w Hali Legionów bawiło się blisko 260 uczestników. Drużyny rywalizowały w miejscu wyjątkowym, bo w domu najlepszej od lat polskiej drużyny piłki ręcznej – Łomży VIVE Kielce. Turniej finałowy wygrały wśród dziewcząt reprezentantki województwa wielkopolskiego, a wśród chłopców reprezentanci województwa zachodniopomorskiego.

Poziom rozgrywek był bardzo wysoki. U zawodników było widać wielkie emocje spowodowane nie tylko grą w finale, ale także obecnością w tak szczególnym dla polskiego szczypiorniaka miejscu. Zależało nam również, by edukować adeptów piłki ręcznej z zasad fair – play. Dlatego we współpracy z Polską Agencją Antydopingową zorganizowaliśmy dla nich szkolenie z zakresu antydopingu – dodaje Rafał Wosik, prezes Fundacji Orły Sportu.

Gościem specjalnym turnieju finałowego był Sławomir Szmal, wybitny reprezentant Polski w piłce ręcznej. – Zawsze będę wspierał projekty, które popularyzują moją ukochaną dyscyplinę sportu. Cieszę się widząc tych wszystkich młodych ludzi, którzy z taką pasją grają w piłkę ręczną – mówił Szmal. W trakcie turnieju legendarny bramkach obchodził swoje 43. Urodziny. Wszyscy obecni w Hali Legionów odśpiewali mu gromkie „sto lat”.

„Ręczna na Orliku 2021” to realizowany przez Fundację Orły Sportu projekt skierowany do uczniów z czterech pierwszych klas szkół podstawowych. Drużyny składały się z uczniów klas trzecich i czwartych. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem projektu są Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz Polska Agencja Antydopingowa.