Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Ponad 37 tys. zł na walkę z depresją w sporcie – za nami wielki finał 2. edycji „Biegam z czystą przyjemnością”

9 kwietnia 2022 roku, ponad 1000 biegaczy w całej Polsce, wzięło udział w charytatywnej akcji „Biegam z czystą przyjemnością”. Swoim udziałem uczestnicy promowali czysty sport oraz wyrazili wsparcie dla sportowców w depresji. W tym roku wielki finał biegu odbył się na bieżni Stadionu Śląskiego, gdzie Polska Agencja Antydopingowa przekazała Fundacji „Graj z Głową” czek na kwotę 37 366, 83 zł.

Decyzję o wsparciu finansowym Fundacji „Graj z Głową” podjęła Polska Agencja Antydopingowa, która jest organizatorem charytatywnej akcji „Biegam z czystą przyjemnością”. Fundacja jest pierwszą organizacją w Polsce skupiającą swoje działania tylko i wyłącznie na zdrowiu psychicznym sportowców oraz zjawisku depresji w sporcie. Została stworzona przez byłe i obecne piłkarki ręczne: Agnieszkę Białek, Kingę Achruk, Ewę Urtnowską, Małgorzatę Stasiak i Martę Mazurkiewicz. Ich działania nie koncentrują się jednak na konkretnej dyscyplinie, a na całym środowisku sportowym.   

– Środki finansowe, które do nas trafią, dadzą nam możliwość podjęcia realnych działań na rzecz zdrowia psychicznego w sporcie. Chcemy aby termin ‘depresja’ został oswojony w środowisku sportowym, aby zawodnicy mieli prawo do mówienia o własnych problemach i otrzymywania pomocy, kiedy tego potrzebują. Skala tego zjawiska jest naprawdę duża. Przekonujemy się o tym każdego dnia dostając e-maile, wiadomości i telefony od zawodniczek i zawodników przyznających się do kryzysów mentalnych i do depresji. My mamy plan i wiemy, co zrobić by wesprzeć środowisko – mówi Ewa Urtnowska, prezes Fundacji „Graj z Głową”.

Zebrana kwota, ponad 37 tys. zł, pochodzi ze sprzedaży 1029 pakietów startowych. Minimalna cena pakietu wynosiła 29.99 zł. Biegacze mieli do pokonania 9 999 metrów, a do wyboru aż 10 tras oraz tzw. opcję biegu wirtualnego, która dała możliwość uczestnictwa w akcji w dowolnym na terenie Polski.

Fundacja „Graj z Głową”, wspólnie z Polską Agencją Antydopingową, zdecydowała także o przeznaczeniu części zebranych środków na pomoc psychologiczną dla ukraińskich sportowców przebywających obecnie w naszym kraju.

Kiedy rozpoczynaliśmy przygotowania do drugiej edycji biegu, świat wyglądał zupełnie inaczej. Pierwotnie, zakładaliśmy wsparcie sportowców w leczeniu depresji oraz pomoc w kryzysach mentalnych. Ale w obliczu wojny, wspólnie z założycielkami Fundacji, postanowiliśmy rozszerzyć te działania także na rzecz ukraińskich sportowców szukających schronienia w Polsce. Wszyscy poczuliśmy, że tak trzeba zrobić – wyjaśnia Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA).

Ukraina w tle

Także medal przygotowany przez organizatorów ma wielowymiarową symbolikę. Barwy olimpijskie znajdujące się na obrzeżach mają przypominać o fundamentach olimpizmu. O postawie fair – play, o sporcie uczciwym, czystym, bez dopingu. Otwarte ręce w barwach Ukrainy to z kolei ukłon w stronę Polaków, którzy wspierają – nie tylko sportowców, ale wszystkich Ukraińców przybywających do Polski – Tym medalem wysyłamy sygnał, że dla nas podstawowe wartości uczciwości sportowej i szacunku do drugiego człowieka są zawsze na pierwszym miejscu – dodaje dyrektor POLADA.

– Jestem przekonana, że każdy taki gest ma ogromne znaczenie. W Polsce przebywa obecnie wielu ukraińskich sportowców i do nich to przesłanie z pewnością dotrze. Dla większości z nich nasz kraj staje się też drugim sportowym domem. Chcemy, aby wiedzieli, że mogą liczyć na nas i na wsparcie polskiego środowiska sportowego – podkreśla Anna Krupka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz członek Zarządu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

„Biegam z czystą przyjemnością” odbyło się w partnerstwie ze Światową Agencją Antydopingową, w ramach ogólnoświatowej akcji „Play True Day”. W tym roku, w świetle wydarzeń na Ukrainie inicjatywa ta przebiega pod hasłem „Play True for Peace”. To gest solidarności całej społeczności antydopingowej w kierunku Ukrainy i innych regionów świata, pogrążonych w konfliktach zbrojnych.

Każdy profesjonalny sportowiec, który uczciwie przygotowuje się do rywalizacji doskonale wie, jaki koszt ponosi każdego dnia, aby móc osiągać sportowe sukcesy. To lata wyrzeczeń. I nagle, w jednej chwili, wszystko się zmienia. Całe dotychczasowe życie zostaje zatrzymane przez okrucieństwo wojny. Sport schodzi na drugi plan… Dlatego, jako globalna społeczność antydopingowa, chcemy zjednoczyć się z ukraińskimi sportowcami i wszystkimi, którzy cierpią z powodu wojen, przemocy na całym świecie i pokazać naszą solidarność – mówi Witold Bańka, Prezydent WADA.

Finał na Stadionie Śląskim

Dzięki tegorocznej współpracy ze Stadionem Śląskim uczestnicy wybierający trasę w Chorzowie, mieli wyjątkową możliwość wystartować z serca Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. Start i meta ustawione zostały na bieżni chorzowskiego obiektu. Stadion Śląski uznawany jest za jeden z najważniejszych obiektów lekkoatletycznych na świecie i za szczególnie szczęśliwy dla polskich mistrzów. Biegacze startujący w Chorzowie pobiegli trasą wyznaczoną na terenie Parku Śląskiego.

„Biegam z czystą przyjemnością” jest akcją, która wpisuje się w nasze działania z obszaru wspierania i motywowania lokalnej społeczności do aktywności fizycznej. Jesteśmy przekonani, że nasze zaangażowanie i udostępnienie Stadionu Śląskiego uczestnikom biegu, pozytywnie wpłynęło nie tylko na frekwencję, ale przede wszystkim na wsparcie sportowców w potrzebie. Dla nas to szczególnie ważne – dodaje Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

W biegu w Chorzowie wzięło udział ponad 200 biegaczy, w tym ambasadorzy akcji: wybitna wioślarka i dwukrotna medalistka olimpijska Agnieszka Kobus – Zawojska oraz Maciej Zawojski wioślarz, medalista Mistrzostw Europy. W całej Polsce akcję wspiera wielu wybitnych sportowców, wśród których m.in.: Ewa Pajor, Oktawia Nowacka, Wojciech Makowski, Kajetan Duszyńki, Angelika Cichocka, Marcin Lewandowski, Monika Pyrek, Beata Mikołajczyk – Rosolska czy Sławomir Szmal. Zaproszenie na wydarzenie w Chorzowie przyjęła także Olha Zavhorodnya z Ukraińskiej Agencji Antydopingowej.

W przeszłości biegałam na 400 i 800 metrów. I doskonale wiem, jak sport jest ważny dla każdego kraju. Dla Ukrainy szczególnie teraz istotne są zwycięstwa naszych zawodników na międzynarodowych arenach. Powiewająca flaga na maszcie, hymn. To dowodzi naszej siły. Dziękuję, że organizatorzy akcji „Biegam z czystą przyjemnością” pomyśleli również o wsparciu psychologicznym ukraińskich sportowców – mówi Zavhorodnya.

„Biegam z czystą przyjemnością” – o akcji

Polska Agencja Antydopingowa powołała do życia „Biegam z czystą przyjemnością” w dwóch celach. Pierwszym, nadrzędnym, jest informowanie o negatywnych skutkach stosowania dopingu oraz niesprawdzonych i niezbadanych suplementów diety. Akcja promuje czysty i uczciwy sport. Drugim celem jest dostrzeganie potrzeb środowiska sportowego w różnych zakresach. W pierwszej edycji,
w ramach celu charytatywnego, wsparto finansowo rehabilitację 7 młodych sportowców. Beneficjentami akcji byli, m.in., uczestnicy Letnich Igrzysk Paraolimpijskich i Zimowych Igrzysk Olimpijskich: Michał Kotkowski oraz Zuzanna Czapska. W drugiej edycji postawiono na zdrowie psychiczne. Stąd wybór Fundacji „Graj z Głową”.

„Biegam z czystą przyjemnością” to  pierwsze i jedyne wydarzenie na mapie imprez masowych, które powstało z idei dbania o czysty sport. To projekt łączący świat sportu profesjonalnego z amatorskim, w którym ważne są cele: wsparcie finansowe sportowców, zaktywizowanie Polaków do ruchu oraz edukacja o negatywnych skutkach zażywania dopingu. Drugim hasłem biegu jest „Pomagam z czystą przyjemnością” stąd cele charytatywne są nieodłącznym elementem akcji.

Biegam z czystą przyjemnością w liczbach:

  • 9 kwietnia 2022 – finał 2. edycji akcji „Biegam z czystą przyjemnością”
  • 10 zorganizowanych tras (Warszawa, Chorzów, Częstochowa, Opole, Gorzów Wielkopolski, Kielce, Białystok, Gdańsk, Zielona Góra, Grodzisk Mazowiecki),
  • 1029 pakietów startowych
  • 9999 metrów do pokonania
  • 29.99 zł – koszt pakietu startowego
  • 27 ambasadorów wśród których nie brakuje wybitnych postaci polskiego sportu: Oktawia Nowacka, Kajetan Duszyński, Agnieszka Kobus-Zawojska, Ewa Pajor, Sławomir Szmal, Kinga Achruk, Oskar Kwiatkowski, Angelika Cichocka, Marcin Lewandowski, Monika Pyrek, Maciej Zawojski, Beata Mikołajczyk-Rosolska, Agnieszka Białek, Ewa Urtnowska, Wojciech Makowski, Zuzanna Czapska, Robert Wilkowiecki, Marta ‘Śliwka’ Mazurkiewicz, Małgorzata Stasiak, Luiza Złotkowska, Arkadiusz Malarz, zawodniczki GKS Górnik Łęczna: Anna Palińska, Jolanta Siwińska, Natasza Górnicka, Roksana Ratajczyk oraz Michał Pol i Wojciech Herra.
  • 4 Patronów Honorowych: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Światowa Agencja Antydopingowa, Polski Komitet Olimpijski, Polski Komitet Paraolimpijski
  • 3 Partnerów biegu: Fundacja Wychowanie przez Sport, Stadion Śląski, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
  • 1 Partner lokalizacji: Park Śląski
  • 2 Partnerów medialnych: portal The Sport, Polskie Radio RDC