Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Polska wicemistrzem swiata! POLADA z edukacja podczas IX MS Dzieci z Domow Dziecka

Polska wicemistrzem świata! POLADA z edukacją podczas IX Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej

10-11 sierpnia w IX Mistrzostwach Świata rozegranych na Stadionie Miejskim Legii Warszawa mecze rozegrały 24 reprezentacje dzieci z domów dziecka z całego globu. Po emocjonującym finale Biało-Czerwoni wywalczyli srebro! Tytuł mistrza świata po zaciętej walce i serii rzutów karnych zdobyła reprezentacja Bośni i Hercegowiny, a brąz trafił do Ukrainy. 

Podczas Gali Finałowej, przedstawicielka POLADA, Katarzyna Kopeć-Ziemczyk wręczyła nagrodę dla Najradośniejszego Piłkarza turnieju. Statuetkę odebrał, pochodzący z Senegalu, Diao Abdoulaye. 

Wręczać nagrodę dla najradośniejszego piłkarza to dla mnie wielkie wyróżnienie. Ta nagroda jest ważna, bo przypomina o tym, co w sporcie często jest kluczem do sukcesu, o radości. Trzeba mieć w sobie dużo radości i pasji aby wychodzić na boisko i grać na sto procent. W sporcie nie chodzi bowiem tylko o wygrywanie i punkty, ale właśnie o to, by brać to, co sport daje. A to jest właśnie radość – powiedziała na scenie Kopeć-Ziemczyk.

POLADA w tym roku została partnerem IX Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej. A na początku tego roku, w ramach projektu „Biegam z czystą przyjemnością” przekazała blisko 60 tys. zł na zakup wielofunkcyjnego sprzętu sportowego dla placówek opiekuńczo-wychowawczych w całej Polsce. 

Edukacja antydopingowa podczas Mistrzostw

POLADA zaangażowała się także w przygotowanie w stoiska edukacyjnego, gdzie przedstawiciele Departamentu Informacji i Edukacji: Uta Kühn i Grzegorz Borkowski zachęcali do zdobywania wiedzy o czystym sporcie. – Prawdę mówić nie trzeba było nawet zachęcać. Zainteresowanie naszym stoiskiem było olbrzymie. Bardzo nas to cieszy, że całe rodziny podchodziły, rozwiązywały quizy, ale też zadawały pytania – mówi Uta Kühn. – Takiego zainteresowania tematyką antydopingową życzyłbym sobie na każdej sportowej imprezie, niezależnie od jej rangi. To naprawdę wspaniałe uczucie, kiedy społeczeństwo nie zawsze związane zawodowo ze sportem chce sięgać po wiedzę antydopingową. Nawet jeśli jest to robione tylko z czystej ciekawości – podsumowuje Grzegorz Borkowski. 

W namiocie edukacyjnym Polskiej Agencji Antydopingowej pojawiła się także dwukrotna medalistka olimpijska w wioślarstwie, ambasadorka czystego sportu Agnieszka Kobus – Zawojska. 

Rodzice i dzieci, które w przyszłości będą uprawiać sport, być może zawodowo, to najważniejszy element układanki pod nazwą edukacja antydopingowa. Wartości fair play, znaczenie czystego sportu dla rywalizacji i edukacja o uczciwości są podstawą wartości olimpijskich – powiedziała mistrzyni. Edukacja antydopingowa pojawia się na najważniejszych imprezach międzynarodowych, ale i krajowych. POLADA wielokrotnie do tej pory pojawiała się na zawodach z cyklu Ironman Poland, Maratonie Warszawskim, podczas zawodów Pucharu Świata w wioślarstwie dzięki współpracy z ITA, czy podczas Igrzysk Europejskich dzięki współpracy z WADA. Od 4 lat Polska Agencja Antydopingowa organizuje także akcję „Biegam z czystą przyjemnością” wychodząc z wiedzą antydopingową do biegaczy z całej Polski. 

O Mistrzostwach Świata

W IX Mistrzostwach Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej blisko 250 młodych piłkarzy rozegrało 76 meczów, w których padło aż 379 goli. W turnieju udział wzięły 24 drużyny z całego świata – To serce i wola walki dzieci z domów dziecka sprawiły, że z małych mistrzostw Polski powstały wielkie mistrzostwa świata – mówi Andrzej Lisiak, pomysłodawca mistrzostw dzieci z domów dziecka w piłce nożnej.  

– Jesteśmy niesamowicie dumni z poziomu, jaki zaprezentowali wszyscy uczestnicy IX Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka. To był turniej pełen nie tylko zaciętej rywalizacji, ale również przyjaźni nawiązanych między młodymi piłkarzami z całego świata – podkreślił Sylwester Trześniewski, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”, organizatora turnieju. 

Po wielkim finale, który sędziował najbardziej utytułowany polski sędzia, Szymon Marciniak, odbył się mecz pokazowy. Z Międzynarodową Reprezentacją Dzieci z Domów Dziecka zmierzyli się w nim Dariusz Dziekanowski, Tomasz Frankowski, Maciej Żurawski, Marcin Wasilewski, Tomasz Kłos, Radosław Majewski, Piotr Świerczewski i Jacek Bednarz. Mecz zakończył się wygraną 8:2 dla drużyny piłkarskich gwiazd. 

Gościem honorowym turnieju był Tomasz Siemoniak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, patron honorowy turnieju, który wręczył na scenie Złoty Puchar Bośni i Hercegowinie – Mistrzom Świata Dzieci z Domów Dziecka 2024. 

Specjalne nagrody otrzymali także zawodnicy najbardziej wyróżniający się na boisku: 

Najlepszy zawodnik i zdobywca nagrody sponsora głównego turnieju „Nadzieja Biedronki”: Bartosz Przebinda (Polska) 

Król strzelców: Martin Suchy (Czechy) 15 goli 

Najlepsza zawodniczka: Asma Azis (Francja) 

Najlepszy bramkarz: Velid Huskić (Bośnia i Hercegowina) 

Najlepszy obrońca: Dominik Sulikowski (Polska) 

Najmłodszy zawodnik: Joao Rodrigues (Portugalia) 9 lat 

Najradośniejszy zawodnik: Diao Abdoulaye (Senegal) 

Za piękną sportową postawę tytuł Drużyny Fair Play turnieju odebrała reprezentacja Senegalu

W IX Mistrzostwach Świata wzięły udział 24 drużyny z domów dziecka z: Belgii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Francji, Japonii, Jordanii, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Senegalu, Słowacji, Słowenii, Tajlandii, Turcji, Ukrainy, Uzbekistanu i Węgier. 

Organizatorem IX Mistrzostw Świata było Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”.