Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Polska Agencja Antydopingowa i Fundacja „Maraton Warszawski” łączą siły na rzecz czystego sportu amatorów

Podczas 43. Maratonu Warszawskiego i 15. Półmaratonu Warszawskiego, pierwszy raz w historii, Polska Agencja Antydopingowa przeprowadzi na tak dużą skalę działania edukacyjne w zakresie dopingu dla sportowców amatorów. Przedstawicielom POLADA towarzyszyć będą ambasadorzy kampanii „Gramy Fair” oraz „Biegam z czystą przyjemnością” Angelika Cichocka i Marcin Lewandowski.

Eksperci POLADA odpowiedzą na pytania dotyczące kontroli antydopingowej, substancji i metod zabronionych, a także codziennej suplementacji czy zażywanych leków. Pierwszy raz tak szerokiej publiczności, Polska Agencja Antydopingowa zaprezentuje mobilną stację kontroli antydopingowej. Kamper stanowi najnowocześniejsze rozwiązanie w walce o czysty sport w Polsce.

Dla Polskiej Agencji Antydopingowej to pierwsze tak szerokie działanie edukacyjne w świecie sportu amatorskiego. Od pewnego czasu obserwowaliśmy lukę w dotarciu z naszą wiedzą właśnie do sportowców amatorów, a to przecież największa aktywna fizycznie grupa w Polsce. Wraz z Fundacją „Maraton Warszawski” robimy krok milowy w tym obszarze. Na miejscu, w miasteczku biegacza, będziemy dzielić się naszą wiedzą i odpowiadać na pytania wszystkich zainteresowanych tematem dopingu czy też suplementacji i odżywek w sporcie –  tłumaczy Michał Rynkowski dyrektor POLADA.

W latach 2010 i 2012 anonimowe badanie ankietowe przeprowadzone wśród uczestników dwóch największych maratonów w Polsce – Poznań Maratonu i Maratonu Warszawskiego wykazało wzrost z 2% do 4% ankietowanych gotowych zaryzykować zdrowie dla osiągnięcia lepszego wyniku sportowego, a liczba badanych, którzy mieli kontakt z substancjami zabronionymi wzrosła z 3% w roku 2010 do 13% w 2012! Co więcej aż 70% z 1419 biegaczy badanych w roku 2012 podejrzewało o stosowanie dopingu swoich rywali… Jednocześnie prawie wszyscy ankietowani sprzeciwiają się legalizacji dopingu.

Osobiście bardzo mi zależy na tym aby edukować uczestników naszych biegów w kontekście zdrowia. Chcemy im dać nie tylko piękne trasy i pakiety startowe, ale także wyposażyć w wiedzę na temat szkodliwości niektórych substancji. To jest też nasza misja. Stworzyliśmy Fundację „Maraton Warszawski” po to by rozwijać pasję do biegania i pokazywać, że bieganie daje radość. Dlatego nie wyobrażam sobie, by ta radość mogła nie być czysta. Tylko uczciwy sport ma sens – tak wśród zawodowców, jak i amatorów – mówi Marek Tronina prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

Obecnie POLADA we współpracy z Fundacją przygotowuje kolejną ankietę dla sportowców amatorów. Ankieta będzie w pełni anonimowa i nie będzie miała żadnego przełożenia na osiągnięte wyniki sportowe czy udział w zawodach. Służy ona, tylko i wyłącznie, celom naukowym i statystycznym, ale także poszerzaniu wiedzy na temat dopingu wśród samych uczestników biegów masowych. Ankietę będzie można wypełnić za pomocą specjalnego formularza online.

Już dziś zapraszamy do wypełnienia tej ankiety. To pozwoli nam skuteczniej odpowiadać na potrzeby biegaczy i lepiej realizować zadania w obszarze sportu amatorskiego – dodaje dyrektor Rynkowski.

Z ekspertami POLADA oraz ambasadorami akcji „Gramy Fair” i „Biegam z czystą przyjemnością” Marcinem Lewandowskim i Angeliką Cichocką biegacze i kibice będą mogli spotkać się w miasteczku biegacza, zlokalizowanym w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie, w niedzielę 26 września od godziny 13.00.