Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

POLADA i współpraca ze służbami na rzecz antydopingu

W tym roku Zespół Analityczno – Śledczy Polskiej Agencji Antydopingowej podjął już kilkadziesiąt współprac na rzecz czystego sportu. Wśród nich współpraca z Centralnym Biurem Śledczym Policji czy Krajową Administracją Skarbową.

Funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu CBŚP zlikwidowali magazyny i miejsca produkcji produktów leczniczych o działaniu anabolicznym, przeciwcukrzycowym i wzmagającym potencję. Działania przeprowadzone były przy wsparciu funkcjonariuszy CBZC z Bydgoszczy oraz przedstawicieli Polskiej Agencji Antydopingowej. Śledztwo nadzoruje Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Rozpracowana grupa przestępcza zajmowała się wytwarzaniem sfałszowanych produktów leczniczych i ich wprowadzaniem do obrotu. Grupa nielegalnie importowała z Chin substancję czynną, dzięki której możliwe było produkowanie podrobionych leków anabolicznych, a następnie sprzedawali je poprzez specjalnie w tym celu utworzone dwie domeny internetowe. Podczas działań, funkcjonariuszom Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji wsparcia udzielili policjanci Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz śledczy Polskiej Agencji Antydopingowej.

Wspólne działania pozwoliły na zatrzymanie 11 osób, którym zarzuca się m.in., że od 2018 roku wyprodukowały i wprowadziły do obrotu znaczne ilości sfałszowanych i podrobionych produktów leczniczych o łącznej wartości kilkudziesięciu mln złotych. Grupa przestępcza w wyniku swojej kilkuletniej działalności zbudowała własną markę sfałszowanych produktów leczniczych, których sprzedaż odbywała za pomocą domen internetowych. Produkty te były dostarczane do klientów w postaci paczek za pośrednictwem firm kurierskich.

Zamiast nawozów – sterydy! We wrześniu tego roku, na lotnisku Warszawa – Okęcie, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili 800 kilogramów niebezpiecznych leków. We współpracy z POLADA oszacowano wartość rynkową przemycanych sterydów na blisko 4,3 mln zł.

Zgodnie z deklaracją celną przesyłka z Singapuru miała zawierać fosforyty, wykorzystywane m.in. do produkcji sztucznych nawozów fosforowych i nawozów mineralnych. Rzeczywiście w przesyłce znajdowało się 14,4 tys. ampułek oraz 566,3 tys. szt. tabletek. Substancje przekazano do Centralnego Laboratorium Celno-Skarbowego w Otwocku. Badania potwierdziły, że są to m.in. sterydy anaboliczno-androgenne. Część substancji stanowiły leki stosowane jako doping w niektórych dyscyplinach sportowych oraz w celu przyspieszenia wzrostu i zwiększenia tkanki mięśniowej u zwierząt hodowlanych. Zabezpieczono też leki zawierające medanifil, czyli substancję o działaniu stymulującym, stosowaną m.in. w leczeniu narkolepsji.

To kolejne zatrzymanie tak dużego przemytu farmaceutyków zawierających sterydy anaboliczno-androgenne. Pod koniec ubiegłego roku, mazowiecka KAS udaremniła przemyt ponad 700 kg sterydów o szacunkowej wartości ok. 5,2 mln zł.

Materiał powstał na podstawie informacji prasowych CBŚP i KAS.