Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

„Nie okradaj się ze zdrowia. Fałszywe leki to prawdziwe zagrożenie” – poradnik

W ramach kampanii i współpracy Policji, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Polskiej Agencji Antydopingowej powstał poradnik dotyczący bezpieczeństwa w sieci, w zakresie kupowania lekarstw i innych produktów leczniczych. Świadomość sportowców w tym zakresie powinna być ciągle podnoszona, bo coraz skuteczniejsze są organizacje zajmujące się przestępczością związaną z lekami i suplementami. Ostrożności nigdy dość, bo #ZdrowiaNiePodrobisz!

Poniżej fragmenty poradnika związane ze sportem. A w załączniku, na samym końcu, pełna treść.

Leki bez recepty kupuj tylko wtedy, kiedy naprawdę musisz i tylko z legalnych źródeł

Jeśli jesteś sportowcem, źródło pochodzenia leków będzie miało dla Ciebie podwójne znaczenie. Zdrowotne, ale i zawodowe. Leki z niesprawdzonych źródeł to większe prawdopodobieństwo dopingowej wpadki.

Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz produkt z oficjalnego źródła, to skorzystaj z Rejestru Aptek: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/ra/search/public

Leki na receptę kupuj wyłącznie w aptekach stacjonarnych lub rezerwuj w zarejestrowanych aptekach internetowych

Jeśli jesteś sportowcem, dodatkowo upewnij się, czy lek, który musisz wziąć nie zawiera substancji zabronionych w sporcie. Jeśli tak jest, przygotuj dokumentację medyczną i uzyskaj tzw. TUE, czyli inaczej pozwolenie na terapię.

Nie kupuj w internecie środków niewiadomego pochodzenia

Jeśli jesteś sportowcem, szczególnie uważaj na suplementy. Te w ostatnich czasach bardzo chętnie produkują zorganizowane grupy przestępcze, dla których Twoje zdrowie ani kariera nie są ważne. Dla nich to łatwe pieniądze, a dla Ciebie realne problemy.

Jedynie zarejestrowane leki mają udowodnioną skuteczność i potwierdzone działanie lecznicze. Listę wszystkich zarejestrowanych w Polsce produktów leczniczych znajdziesz na: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public

Zanim kupisz, zastanów się czy warto tracić zdrowie

W świecie sportu szczególnie ta sytuacja dotyczy SARM-ów, ale nie tylko. Na stronach sprzedawców widnieje wiele informacji zapewniających o bezpieczeństwie. Ale prawda jest taka, że wiele substancji, takich jak wspomniane SARM-y, stanowią realne zagrożenie, co wiele razy zostało udowodnione brakiem dopuszczenia ich do obrotu dla ludzi.

Każdy lek z nielegalnego źródła traktuj jak sfałszowany

Ty ryzykujesz zdrowiem swoim i innych! I tak jest w sporcie. „Szybkie efekty, zero wysiłku” – to zdanie nie jest prawdziwe. Żeby osiągnąć efekty, zawsze trzeba na nie pracować. Droga na skróty nie istnieje. Nie daj się zatem oszukać nieprawdziwym sloganom. Zwłaszcza kiedy jesteś profesjonalnym sportowcem. Nie pozwól sobie zniszczyć kariery.

Sprzedajesz leki bez wymaganych zezwoleń? Popełniasz przestępstwo!

Kiedy robisz takie rzeczy w środowisku sportowym, dodatkowo narażasz zawodnika na przedwczesne zakończenie kariery sportowej, co często wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia – także psychicznego. Bądź odpowiedzialny. Nie tylko za siebie.

Nie bądź obojętny!

W świecie sportu działa także Polska Agencja Antydopingowa, która współpracuje ze służbami, m.in. w rozbijaniu zorganizowanych grup przestępczych handlujących nielegalnymi substancjami, dopingiem, podrabianymi suplementami i odżywkami dla sportowców.

Pamiętaj, że wpadki dopingowe to nie tylko świadome oszukiwanie, ale często brak wiedzy. Jeśli coś wzbudza Twoje wątpliwości. Nie czekaj. Daj znać.