Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

NEWSLETTER NR 8 POLADA 2021

Raport antydopingowy nr 8/2021 – sierpień 2021

Marcin Polak i Michał Ładosz podejrzani o naruszenie przepisów antydopingowych

W piątek, 27 sierpnia 2021 roku, Polska Agencja Antydopingowa oraz Międzynarodowa Unia Kolarska poinformowały o podejrzeniu naruszenia przepisów antydopingowych przez zawodników kolarskiego tandemu, brązowych medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio: Marcina Polaka oraz Michała Ładosza.Na podstawie długofalowego tworzenia profilu zawodników poprzez wykonywanie kontroli antydopingowych i wyników laboratoryjnych, a także na podstawie prowadzonego śledztwa przez Polską Agencję Antydopingową stwierdzono obecność erytropoetyny (EPO) w próbkach pobranych od obu sportowców. W przypadku potwierdzenia analiz próbek B i po wydaniu ostatecznej decyzji właściwych organów zawodnikom grozi odebranie tytułu brązowych medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio a także 4 letnia dyskwalifikacja. 

Seria dopingowych wpadek na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

  • Dopingowe wpadki miały miejsce także podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Blessing Okagbare, wicemistrzyni olimpijska w skoku w dal z Pekinu, była pierwszą sportsmenką zawieszoną za stosowanie niedozwolonych środków dopingujących. Badanie wykonane przed zawodami, 19 lipca, wykazało u Nigeryjki obecność hormonu wzrostu. Zawodniczka nie wystąpiła w eliminacjach biegu na 100m.
    Warto dodać, że jeszcze przed startem Igrzysk 20 sportowców, w tym 10 Nigeryjczyków(!), zostało zdyskwalifikowanych ponieważ nie spełnili standardów kontroli antydopingowej poza zawodami. Wszyscy ci sportowcy należą do krajów sklasyfikowanych w klasie A, czyli wysokiego ryzyka. Zawodnicy z tych krajów muszą przejść trzy testy w ciągu dziesięciu miesięcy poprzedzających ważny turniej.
  • Kolejnym po Nigeryjce sportowcem, który został tymczasowo zawieszony i opuścił zawody na igrzyskach olimpijskich w Tokio był 36-letni gruziński kulomiot Benik Abrahamjan.
  • W zawodach triahlonowych w Tokio nie mogła wziąć udziału Ukrainka Yuliya Yelistratova. Zwyciężczyni czerwcowego Europe Triathlon Cup Dnipro miała korzystać ze wsparcia EPO. Potwierdziły to badania przeprowadzone 23 lipca w Tokio.
  • Głośno też było o przypadku brazylijskiej siatkarki Tandary Caixety, która przed meczem półfinałowym z Koreą Południową (3:0) została odesłana z Japonii do domu. Została zawieszona w sprawie o doping. Na przedolimpijskim zgrupowaniu pobrano u niej próbkę, w której wykryto ostarynę.
  • Już po zakończeniu zmagań w Tokio poinformowano, że uczestnik brytyjskiej sztafety 4×100 m Chijindu Ujah jest podejrzany o doping. W jego organizmie znaleziono substancje, które mogą wskazywać na stosowanie androgenowych środków anabolicznych. Został tymczasowo zawieszony. Obecnie weryfikowana jest próbka B.  
  • Biegacz z Bahrajnu, z pochodzenia Marokańczyk El Hassan El Abbassi został tymczasowo zawieszony za stosowanie dopingu. Zawodnik zajął 26 miejsce w maratonie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z czasem 2:15:56. W ocenie Międzynarodowej Agencji Badań Antydopingowych (ITA) zawodnik wykonał transfuzję krwi od zgodnego dawcy. Jest czwartym biegaczem z pozytywnym wynikiem testu podczas ostatnich Igrzysk.

Olimpijczycy w Tokio pod bacznym okiem lekarzy

System Athlete Management Solution (AMS) pozwolił lekarzom obecnym na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio uzyskać w czasie rzeczywistym dane dotyczące stanu zdrowia oraz samopoczucia sportowców. Cyfrowe rozwiązanie ma pomóc medykom w zrozumieniu ewentualnych urazów i chorób, w tym Covid-19. Po raz pierwszy Aplikacja GE Healthcare została wykorzystana po raz pierwszy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej w 2018 roku a następnie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Szwajcarii w 2020 roku. System zapewnia dostęp m.in. do informacji na temat urazów, chorób sportowców oraz procedur związanych z treningiem, a także został zintegrowany z oznaczeniem leków zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową.

6 lat dyskwalifikacji dla Logan Storie

USADA potwierdziła sześcioletnią dyskwalifikację amerykańskiej pięcioboistki Logan Storie. Atletka była w 2017 roku zawieszona na 15 miesięcy po wykryciu w jej próbce androsteronu i etiocholanolonu. W próbce pobranej od 32-latki w październiku 2020 roku znaleziono ostarynę, GW1516 (GW501516) i ligandrol.

Lepchenko tymczasowo zawieszona

Tenisistka Varvara Lepchenko została tymczasowo zawieszona za złamanie przepisów antydopingowych – poinformowała Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF). W próbce pobranej od zawodniczki, w związku ze startem w turnieju WTA w Budapeszcie, wykryto obecność metabolitów adrafinilu i/lub modafinilu. Obie substancje znajdują się na liście zabronionych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Urodzona w Taszkencie zawodniczka od 2007 roku reprezentuje USA . W 2012 roku była 19. na liście WTA.

3 lata zawieszenia dla Buckleya

Christian Buckley, 24-letni amerykański sztangista zaakceptował trzyletnie zawieszenie za naruszenie przepisów antydopingowych. To wynik pozytywnego testu na ostarynę (enobosarm) w próbce pobranej podczas zawodów na Mistrzostwach Juniorów i U25 w dniu 30 czerwca 2021 r.

Mutgaa zawieszona na 3 lata

Athletics Integrity Unit (AIU) zawiesił na trzy lata kenijską biegaczkę Racheal Mutgaa z powodu naruszenia przepisów antydopingowych (testosteron). Zwyciężczyni DOZ Łódź Maratonu z 2016 roku, będzie odbywać karę od 3 sierpnia 2021 roku.

WADA cofnęła akredytację dla ateńskiego laboratorium

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) cofnęła akredytację laboratorium w Atenach. Powodem zawieszenia było naruszenie przez grecki ośrodek badawczy Międzynarodowego Standardu dla Laboratoriów (ISL). Akredytacja była zawieszona już od października 2019 roku. Najpierw na pół roku, a  następnie w związku z pandemią COVID -19 i brakiem możliwości kontroli działalności, na kolejny rok. Teraz, gdy grupa ekspertów laboratoryjnych Agencji ustaliła, że ateńskie laboratorium nie jest w stanie działać na oczekiwanym przez WADA poziomie, akredytacja została całkowicie cofnięta. 

Problem dopingu w e-sporcie

Doping to rosnący problem w wielomiliardowym przemyśle gier online. Młodzi ludzie kuszeni gigantycznymi zarobkami, coraz częściej sięgają po narkotyki lub inne substancje zabronione pozwalające im utrzymać koncentrację. Założyciel pierwszego na świecie uniwersyteckiego programu e-sportowego – dr Glenn Platt z Miami University w stanie Ohio – mówi o nieskrępowanym podejściu do dopingu w celu poprawy wyników. Potwierdzają to e-sportowcy z głównych lig, którzy przyznają się do masowego stosowania różnych środków. Ian Smith z eSports Integrity Commission sugeruje, że to główni organizatorzy turniejów i wydawcy gier powinni ponosić koszty związane z kontrolą antydopingową zawodowych graczy.

Sprzęt sportowy pod lupą

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) powszechnie postrzegana jest za instytucję walczącą z oszustami w zakresie substancji poprawiających uzyskiwane wyniki, ale jej kompetencje obejmują również sprzęt sportowy. WADA sugeruje, że organ zarządzający daną dyscypliną powinien zakazać określonego przedmiotu, jeśli zostanie uznany za „sprzeczny z duchem sportu”. Eliud Kipchoge w Tokio obronił tytuł mistrza olimpijskiego w maratonie. To stało się kolejnym powodem do debaty nad wydarzeniami z 2019 roku. Kenijczyk dokonał wtedy, tego czego nikt wcześniej nie zrobił. Zawodnik przebiegł maraton w niecałe dwie godziny. Jego czas 1:59:40 daje średnią prędkość 21,18 km/h (warto spróbować biec w tym tempie przez 30 sekund). Nie bez znaczenia dla tego wyniku były buty Nike Alphafly, które dzięki trzem płytom z włókna węglowego i najnowocześniejszej podeszwie środkowej (amortyzującej nad bieżnikiem) wykazały 4% wzrost wydajności biegania i około 3,4% wzrost prędkości. World Athletics w styczniu 2020 r. wprowadziło przepisy ograniczające stosowanie butów posiadających więcej niż jedną płytkę z włókna węglowego, a wysokość podeszwy środkowej nie może przekraczać 40 mm. Ale historia na tym się nie kończy. Nike wypuściło zmienioną wersję, Vaporfly, która jest zgodna z nowymi przepisami, a zawodnicy stosujący te buty zajęli 31 z 36 miejsc na podium głównych maratonów w 2019 roku. Zwolennicy chwalą innowację Nike, krytycy twierdzą, że to po prostu doping technologiczny.

Zatrucia po dopalaczach w Poznaniu

Sanepid w Poznaniu odnotował kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących zatrucia nowym dopalaczem. Tylko w lipcu nieznaną substancją zatruło się 13 osób w mieście i okolicach. Narkotyk MDMB-4en-PINACA należy do grupy nowych substancji psychoaktywnych – grupy III-NPS – podaje GIS. – Narkotyk może występować m.in. w postaci mieszanek do palenia, proszków, liquidów do e-papierosów. Występuje także w postaci tabletek.

Polski Lek wycofuje niektóre partie suplementów

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę Polski Lek Sp. z o.o., wycofaniu dystrybuowanych przez nią suplementów diety ze względu na zastosowanie do ich produkcji składnika zanieczyszczonego tlenkiem etylenu. Dotyczy to m.in. wybranych serii produktów: Calcium + witamina C o smaku cytrynowym, tabletki musujące, Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina, tabletki musujące czy Plusssz Elektrolity SPORT 100% Complex, tabletki musujące.

Suplementacja pod kontrolą

Alicia Kendig Glass, dietetyk sportowy w Komitecie Olimpijskim i Paraolimpijskim Stanów Zjednoczonych zwraca uwagę na stosowanie suplementacji w sporcie wyczynowym. Uważa, że nadmiar potrzebnych organizmowi składników i witamin może okazać się szkodliwy. Podkreśla, że podstawą funkcjonowania sportowca jest racjonalna, zrównoważona dieta, a suplementacja powinna być stosowana tylko wtedy, gdy są ku temu wskazania. Np. sportowcy, u których zdiagnozowano anemię mogą przyjmować suplementy żelaza, ale z pewnością nie można jej stosować w przypadku tych, którzy mają hemochromatozę, chorobę genetyczną, która powoduje, że poziom żelaza jest zbyt wysoki. Podobnie jest z witaminą D. Jej przyjmowanie w niewielkich dawkach w miesiącach zimowych jest zasadne, ale nie oznacza to, że im więcej tym lepiej. Z doświadczeń pani Glass wynika, że nadmiar suplementacji może powodować mrowienie i drętwienie kończyn, zaostrzenie objawów cukrzycy oraz blokować wchłanianie innych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.