Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Newsletter maj 2021

Raport antydopingowy nr 5/2021_maj 2021

  • Porozumienie ITA w sprawie Igrzysk Olimpijskich

The International Testing Agency (ITA) podpisało porozumienie z Tokyo 2020 i trzema japońskimi organizacjami rządowymi: Japońską Agencją Antydopingową (JADA), Japan Sport Council i Ministerstwem Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii o współpracy w zakresie działań antydopingowych przed igrzyskami olimpijskimi i w ich trakcie. Koncentruje się ona na obszarach wywiadu i dochodzeń podczas Igrzysk, mających na celu zapewnienie jak najczystszego przebiegu Igrzysk Olimpijskich oraz podjęcie wszelkich dostępnych środków w celu powstrzymania handlu zakazanymi substancjami. Wszyscy sygnatariusze zobowiązali się do przyjęcia zasady zerowej tolerancji wobec dopingu, aby chronić integralność sportową igrzysk.

  • 4 lata za doping dla Khadjieva. Jest decyzja CAS

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) potwierdził czteroletnie zawieszenie za doping dla Francuza Zelimkhana Khadjieva, który nie daje mu szans na występ w najbliższych Igrzyskach Olimpijskich. Urodzony w Czeczenii 26-latek, podwójny wicemistrz Europy w zapasach we wrześniu 2019 r. uzyskał wynik pozytywny na obecność Vastarelu – leku, którego aktywny składnik – trimetazydyna znajduje się na liście substancji i metod zakazanych przez WADA. Zawodnik, przy wsparciu specjalistów, próbował podważyć naukowe podstawy listy produktów zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową. Jednak najwyższy sąd sportowy nie wdał się w tę debatę wskazując jedynie, że substancja czynna była wskazana na pudełku i w ulotce leku, a zapaśnik mógł z łatwością odkryć, że znajduje się na liście środków dopingujących.

  • Kosztowna pomyłka bramkarza Ajaxu

25-letni bramkarz Ajaxu Amsterdam Andre Onana nie miał okazji do świętowania tytułu mistrzowskiego razem z kolegami. Choć do końca stycznia był podstawowym zawodnikiem tego klubu i nie opuścił bramki w żadnym z meczów nawet na minutę to ze względu na naruszenie przepisów antydopingowych nie został dopuszczony do udziału w klubowej imprezie. Zgodnie z wersją zawodnika powodem zawieszenia był ból głowy i próba zażycia aspiryny, która okazała się jednak furosemidem przepisanym jego ciężarnej żonie. Opakowania, jak twierdzi bramkarz, nie różnią się tak bardzo – podobnie jak pigułki – i po prostu nastąpiła pomyłka. Co prawda wyjaśnieniom tym dali wiarę przedstawiciele panelu dyscyplinarnego UEFA przez co karę ograniczono jedynie do 12 miesięcy, ale i tak okazała się ona bardzo kosztowna. Poza brakiem udziału w klubowym święcie Onana będzie bowiem prawdopodobnie zmuszony opuścić Amsterdam.

  • Kostova znowu na celowniku

Boyanka Kostova, jedna ze sztangistek zdyskwalifikowanych po Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (2012) roku za doping, po raz drugi naruszyła przepisy antydopingowe. Kostova w zeszłym miesiącu zdobyła złoty medal ME w Moskwie w wadze do 59 kg i prawdopodobnie straci go po znalezieniu śladów stanozololu w jej próbce pobranej 5 kwietnia. Grozi jej również ośmioletni zakaz za drugie wykroczenie, które ponieważ ma 28 lat, mogłoby skutecznie zakończyć jej karierę. To kolejny „cios” dla Azerbejdżanu, który 10 lat temu zapłacił Bułgarii „opłatę za transfer”, aby umożliwić jej zmianę narodowości. Skalę dopingu w światowym podnoszeniu ciężarów doskonale odzwierciedla fakt, że do tej pory 61 ciężarowców z Pekinu i Londynu zostało zawieszonych, a kilka krajów nie jest w stanie wysłać pełnych drużyn do Tokio, ponieważ byli w to zaangażowani ich sportowcy.

  • WADA chce współpracy z USA

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) oświadczyła, że ​​chce współpracować ze Stanami Zjednoczonymi nad trwającymi reformami zarządzania organizacją, w obliczu groźby wycofania finansowania. Amerykańskie Biuro Narodowej Polityki Kontroli Narkotyków (ONDCP) przedłożyło Kongresowi raport na temat zarządzania WADA na początku zeszłego tygodnia. W raporcie zwrócono uwagę na 10 wyzwań stojących przed organizacją i pozostawiono otwartą możliwość ograniczenia amerykańskiego finansowania WADA. Stany Zjednoczone mają zapłacić WADA 2,9 miliona dolarów – więcej niż jakikolwiek inny kraj. Pełniąca obowiązki dyrektora ONDCP Regina LaBelle po raz pierwszy wzięła udział w posiedzeniu Rady Fundacji i podkreśliła znaczenie zwiększenia liczby niezależnych członków Komitetu Wykonawczego WADA oraz liczby zaangażowanych niezależnych sportowców.

  • Włoscy trenerzy aresztowani za handel i posiadanie środków dopingujących

Standardowa kontrola drogowa przeprowadzona w październiku ubiegłego roku w Castel San Giorgio rozpoczęła serię działań prokuratury, która doprowadziła do aresztowania dwóch trenerów personalnych działających na terenie Salerno i prowadzenia dochodzenia wobec czterech kolejnych osób podejrzanych o produkcję, handel i posiadanie środków dopingujących. Już podczas kontroli znaleziono w aucie ponad 30 tysięcy nielegalnych produktów (głównie hormon wzrostu i testosteron) o wartości ponad 250 tysięcy euro, a dalsze działania podsłuchowe pozwoliły zrekonstruować łańcuch dostaw zwłaszcza w Kampanii, ale rozszerzony także na teren całych Włoch.

  • Koń na dopingu – trener zawieszony

Skandal w świecie wyścigów konnych. Medina Spirit, zwycięzca tegorocznych Kentucky Derby nie przeszedł testu antydopingowego. Co więcej to piąty koń trenera Hall of Fame Boba Bafferta, o którym wiadomo, że nie przeszedł testu w ciągu nieco ponad roku! W pobranej próbce znaleziono betametazon, steryd stosowany w celu zmniejszenia bólu i obrzęku. Tego rodzaju leki mogą maskować obrażenia, często prowadząc do urazów a nawet śmierci zwierząt. Baffert został zawieszony, ale oczywiście zaprzecza oskarżeniom. Ostateczna decyzja zapadnie po zbadaniu próbki „B”, ale jeśli potwierdzi ona wynik badania koń zostanie pozbawiony tytułu a jego właściciel wygranej w wysokości 1,8 miliona dolarów…

  • Tarnovschi po 4 latach kary wraca i wystartuje w Tokio

Kanadyjkarz Serghei Tarnovschi, który został pozbawiony brązowego medalu w wyścigu kajakowym C1 na 1000 m mężczyzn z Igrzysk w Rio (2016) z powodu pozytywnego wyniku testu antydopingowego – ma pojawić się w Tokio. Mołdawian został ukarany czteroletnim zawieszeniem przez Międzynarodową Federację Kajakową (ICF) po teście, które ujawniło obecność zakazanej substancji GHRP-2. 12-miesięczne opóźnienie Igrzysk w Tokio 2020 z powodu pandemii koronawirusa pozwoliło 23-latkowi na odbycie czteroletniego zakazu, powrót do wyścigów i zdobycie miejsca na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich. Co ciekawe Tarnovschi zapewnił sobie kwalifikację w ostatniej chwili minimalnie wygrywając decydujący wyścig przed Rosjaninem Ilią Shtokalovem, w ręce którego wpadł medal odebrany mu w Rio (tam Rosjanin był czwarty).

  • Zakończone sprawy Maksyma Drabika i Jakuba Krzewiny

W Polsce głównymi tematami antydopingowego maja były decyzje Panelu Dyscyplinarnego w sprawach Maksyma Drabika i Jakuba Krzewiny. Żużlowiec ostatecznie będzie pauzował do 30 października br. bowiem Panel Dyscyplinarny II Instancji oddalił odwołanie w jego sprawie wniesione przez POLADA i utrzymał w mocy decyzję Panelu Dyscyplinarnego I Instancji. Natomiast halowy rekordzista świata w sztafecie 4×400 m i halowy mistrz świata z Birmingham (2018), nie został zdyskwalifikowany, Decyzją Panelu anulowano jedno naruszenie przepisów antydopingowych związanych z niewłaściwym podaniem przez niego danych pobytowych w systemie ADAMS. Lekkoatleta może zatem wrócić do treningów i rywalizacji, ale musi pamiętać, że cały czas w mocy pozostają dwa pozostałe ostrzeżenia.