Newsletter grudniowy POLADA
- Słowa Witolda Bańki do sportowców
„Wszyscy w WADA podzielamy wizję świata, w którym sportowcy mogą uprawiać sport bez dopingu. Dzięki Waszemu stałemu wsparciu i aktywnemu udziałowi to dążenie z każdym dniem staje się coraz bardziej osiągalne” – to słowa Prezydenta WADA Witolda Bańki skierowane do sportowców na całym świecie. W otwartym liście przeczytać można także o szeregu działań podejmowanych przez Światową Agencję Antydopingową, które mają zapewnić sportowcom realny wpływ na działania antydopingowe. Najważniejszym z nich jest zwiększenie reprezentacji sportowców w strukturach WADA. Pełna treść listu dostępna jest na stronie WADA.
- X Szczyt Olimpijski a reformy WADA
Podczas wirtualnego X Szczytu Olimpijskiego przyjęto z zadowoleniem szeroko zakrojone reformy wprowadzone przez Światową Agencją Antydopingową (WADA). Reformy te zwiększą reprezentację w WADA sportowców, niezależnych członków i krajowych organizacji antydopingowych, przy jednoczesnym utrzymaniu partnerstwa 50-50 między ruchem sportowym a władzami publicznymi. Reforma powinna zapewnić skuteczny model zarządzania WADA i odzwierciedlenie najlepszych międzynarodowych praktyk. Szczyt potwierdził też wspieraną przez sportowców pełną delegację systemu antydopingowego z MKOl do Międzynarodowej Agencji Kontroli Antydopingowej (ITA) w zakresie zarządzania oraz do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS) w celu nakładania sankcji. Pozwala to uniknąć postrzegania konfliktu interesów i znacząco zwiększa wiarygodność procesu.
- Zakazana substancja wykryta u Jakuba Świerczoka
Informacja o pozytywnym wyniku kontroli antydopingowej u reprezentanta Polski w piłce nożnej i zawodnika japońskiego klubu Nagoya Grampus obiegła świat na początku grudnia 2021 roku. Próbkę pobrano 17 października. Po przegranym meczu w ćwierćfinale Azjatyckiej Ligi Mistrzów zawodnik został wylosowany do testów antydopingowych w standardowej procedurze pomeczowej. W próbce A pobranej od napastnika wykryto zabronioną substancję. Nie podano jednak, o jaki środek chodzi. Na razie Polak został zawieszony do wyjaśnienia sprawy. W tym okresie nie będzie mógł występować w żadnych rozgrywkach. W mediach społecznościowych, Jakub Świerczok wydał oświadczenie, w którym, m.in., deklaruje chęć pełnej współpracy z organami antydopingowymi w celu wyjaśnienia sprawy.
- 4 lata dyskwalifikacji Nesta Cartera
Na Jamajce, tamtejszy Panel Dyscyplinarny, nałożył 4-letnią dyskwalifikację na byłego złotego medalistę olimpijskiego i wielokrotnego medalistę mistrzostw świata Nesta Cartera. Powodem było wykrycie klomifenu w jego próbce pobranej poza zawodami w marcu 2021 roku. Tegoroczna wpadka nie była jednak jedyną w jego karierze. Próbka, którą pobrano Carterowi podczas Igrzyska Olimpijskich w Pekinie, przebadano ponownie w 2016 roku. Okazało się, że była tam zakazana substancja – metyloheksanamina. Pozytywny wynik doprowadził do pozbawienia reprezentacji Jamajki złotego medalu z Pekinu 2008 w biegu 4×100 metrów mężczyzn. Carter i koledzy z drużyny: Usain Bolt, Asafa Powell i Michael Frater zostali zmuszeni do zwrotu złotych medali. 36-letni sprinter w sierpniu 2021 roku ogłosił przejście na sportową emeryturę.
- Skoki narciarskie a doping technologiczny
Już od kilku lat w skokach narciarskich trwa debata na temat ulepszania kombinezonów narciarskich i braku respektowania obowiązujących przepisów. Były wybitny skoczek – Jane Ahonen mówi wprost o dopingu technologicznym i o niewydolnej kontroli w tym zakresie ze strony Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Zdaniem Fina „Nie ma takiej substancji dopingowej, która mogłaby uzyskać taki efekt, jak zmanipulowany kombinezon. Podczas wykrycia niedozwolonej substancji trzeba się liczyć z dyskwalifikacją na dwa lub cztery lata, a podczas dyskwalifikacji za sprzęt, jest to kara wyłącznie na jeden skok. Korzyści z oszustw przy kombinezonach są większe, niż jakikolwiek doping”. Według byłego skoczka, różnica ze względu na kombinezon, może wynosić nawet do 20 metrów na dużej skoczni.
- Podnoszenie ciężarów z kolejnym pozytywnym wynikiem
Malezyjska Federacja Podnoszenia Ciężarów (MWF) ponownie znalazła się w centrum uwagi, po tym jak kolejny sztangista z tego kraju uzyskał pozytywny wynik kontroli antydopingowej. Próbka została pobrana podczas krajowych mistrzostw w podnoszeniu ciężarów w październiku. Na razie nie jest znana tożsamość zawodnika, u którego w próbce wykryto zakazaną substancję – sibutramina (środek tłumiący apetyt, powszechnie występujący w suplementach odchudzających). We wrześniu dwaj inni zawodnicy z Malezji uzyskali pozytywne wyniki testów antydopingowych. Byli to Azroy Hazalwafie Izhar i Ikram Haikal Zuari. Decyzją tamtejszego Panelu Dyscyplinarnego zostali zawieszeni w prawach zawodnika na cztery lata.
- Podnoszenie ciężarów i boks za burtą igrzysk?
MKOl ponownie zagroził, że podnoszenie ciężarów i boks mogą nie znaleźć się w programie igrzysk w roku 2028. Sztangiści od kilku lat borykają się z poważnymi problemami związanymi z dopingiem i właściwym zarządzaniem. Od środowiska pięściarskiego z kolei oczekuje się kontynuowania znaczących reform po problemach finansowych i skandalu sędziowskim na Igrzyskach Olimpijskich w Rio w 2016 roku. Pod znakiem zapytania pozostaje także istnienie pięcioboju nowoczesnego, gdzie jest sugestia o zastąpieniu jazdy konnej inną konkurencją.
Na liście 28 sportów, które zobaczymy podczas zawodów w Los Angeles, w 2028 roku, znalazły się deskorolka, surfing i wspinaczka sportowa. Ostateczne zatwierdzenie programu ma nastąpić podczas spotkania MKOl w Pekinie, w lutym 2022.
- Światowa lekkoatletyka zwiększa limit miejsc dla sportowców z Rosji
Zarząd Międzynarodowej Federacji Lekkoatletyki (World Athletics) zdecydował, że liczba Rosjan, którzy będą mogli konkurować na arenie międzynarodowej jako autoryzowani neutralni sportowcy (ANA) podwoi się w 2022 roku do maksymalnie 20. To pokazuje ostrożność World Athletics wobec postępów Rosyjskiej Federacji Lekkiej Atletyki w kierunku spełnienia warunków przywrócenia członkostwa w World Athletics.
Program ANA został ustanowiony w 2016 roku. Cztery lata później zawieszono go w związku z kolejnymi skandalami korupcyjnymi w Rosji. Dopiero w marcu 2021 roku World Athletics zgodziła się na ponowne uruchomienie procesu ANA po zatwierdzeniu planu przywrócenia RusAF. Pierwsze ważne zawody w 2022 roku dla lekkoatletów to Halowe Mistrzostwa Świata, które odbędą się w marcu w Belgradzie oraz lipcowe Mistrzostwa Świata w Oregonie.
- Maroko oczyszcza lekką atletykę
Pod naciskiem opinii międzynarodowej Marokańska Federacja Lekkiej Atletyki (FRMA) podjęła radykalne działania służące uwolnieniu się od dopingu. Z listy kadrowiczów usunięto 16 sportowców podejrzewanych o doping. Część z ich nie mogła już wziąć udziału w rozgrywanych w Kenii MMŚ (18-22 sierpnia 2021 r.), a wszystkim grożą kary czterech a nawet ośmiu lat dyskwalifikacji.
- Cztery lata zawieszenia dla kolarza z Meksyku
Meksykański kolarz Luis Ricardo Villalobos Hernandez reprezentujący EF Education First został zawieszony na cztery lata po wykryciu w jego próbce hormonu wzrostu (GHRP-6). Badanie 23-latka zostało przeprowadzone poza zawodami w kwietniu 2019 roku.
- Manipulacje wyścigami konnymi – są winni
Sześć osób, w tym trenerzy i weterynarze, zostało postawionych w stan oskarżenia po wielkim wtorku w świecie wyścigów konnych. Jak poinformowała prokuratura w Aix-en-Provence są podejrzani o doping i manipulacje wyścigami. Prokuratura, z którą się skontaktowała Agence France-Presse (AFP), nie sprecyzowała, ilu członków dobrze znanej w świecie wyścigów konnych rodziny Rossi – trenerów koni, którzy rezydują w Bouches-du-Rhône, we wsi Calas jest wśród oskarżonych.
- Triathlon rozlicza Rosjan
Rosja została ukarana przez World Triathlon za znaczącą liczbę przypadków wpadek dopingowych. Rosyjska Federacja Triathlonu (RTF) do końca 2022 roku nie będzie mogła organizować międzynarodowych imprez rangi światowej czy europejskiej. Rosyjscy przedstawiciele zasiadający w organach World Triathlon i European Triathlon Union również muszą zrezygnować ze sprawowania swoich funkcji na okres co najmniej roku.
W październiku World Triathlon zawiesił na trzy lata Aleksandra Bryukhankowa i Igora Polanskiego po tym, jak obaj mieli pozytywny wynik testu na erytropoetynę (EPO), a w sierpniu ogłoszono zawieszenie Władimira Turbajewskiego z powodu nieprawidłowości w jego paszporcie biologicznym krwi, które wskazują na dokonaną manipulację. Rosyjscy triathloniści nadal jednak będą mogli rywalizować w międzynarodowych imprezach.
- IMMAF podpisała Kodeks WADA
Międzynarodowa Federacja Mieszanych Sztuk Walki (IMMAF), do której należy Stowarzyszenie MMA Polska, stała się oficjalnie sygnatariuszem Kodeksu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Dla organizacji zajmującej się popularyzacją mieszanych sztuk walki jest to kluczowy krok na drodze do głównego celu, jakim jest wprowadzenie tej dyscypliny do programu igrzysk olimpijskich. IMMAF zrzesza już ponad sto organizacji z całego świata zajmujących się MMA w jego amatorskim wydaniu.
- Indie ponownie z akredytacją
Po ponad dwóch latach Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) przywróciła akredytację laboratorium w Indiach. Laboratorium w New Delhi zawieszono w sierpniu 2019 roku na sześć miesięcy, ze względu na niezgodności z międzynarodowymi standardami, a następnie ten okres przedłużano. Decyzja o przywróceniu akredytacji została podjęta po zdalnej ocenie WADA. Umożliwia to laboratorium wznowienie działań antydopingowych, w tym przeprowadzanie m.in. badań próbek sportowców.
Szczęśliwego Nowego Roku od POLADA!
Wszystkim sportowcom, trenerom, sztabom, pracownikom związków sportowych, organizacjom promującym sport oraz wszystkim zaangażowanym w krzewienie kultury fizycznej życzymy, w nadchodzącym 2022 roku, jeszcze więcej czystej przyjemności z wykonywanej pracy. By zasady fair-play stawiane były, zawsze i przez wszystkich, na pierwszym miejscu, a dobro drugiego człowieka było ważniejsze niż wyniki sportowe. Szczęśliwego Nowego Roku!