Mobilna stacja kontroli już w POLADA
Lipiec to ważny miesiąc dla Polskiej Agencji Antydopingowej. Dokładnie 1 lipca 2021 roku minęły 4 lata od powołania do życia POLADA. Przez ten cały czas prowadzono szereg projektów, które wzmacniały działania na rzecz czystego sportu. Wśród nich było między innymi utworzenie Zespołu Analityczno-Śledczego, wprowadzenie programów edukacyjnych takich jak Gramy Fair, czy akcji edukacyjnej „Biegam z czystą przyjemnością”. To także codzienna praca nad podnoszeniem jakości procedur antydopingowych. Wykorzystywane są coraz nowsze, coraz skuteczniejsze metody.
Przełomem w walce z dopingiem jest zakup nowoczesnego kampera – mobilnej stacji kontroli. Dzięki stacji dużo łatwiej, wygodniej ale przede wszystkim w bezpiecznych warunkach będzie można przeprowadzać kontrole sportowców. Kamper będzie wykorzystywany zarówno poza zawodami, jak i na nich. Zakup mobilnej stacji kontroli to także wyjście na przeciw nowym okolicznościom związanym z COVID-19 i surowymi obostrzeniami sanitarnymi.
– Wychodząc naprzeciw nowym okolicznościom, ale też potrzebom zawodników, zakupiliśmy kamper. To bardzo nowoczesna mobilna stacja kontrolna. Dzięki niej będziemy mogli wykonywać badania już nie tylko w domu sportowca, ale również zaprosić go do naszej stacji. Co więcej, kamper ułatwi także przeprowadzanie badań na najwyższym poziomie podczas niektórych zawodów np. żeglarskich, triathlonowych czy biegów przełajowych. Są to zawody, gdzie często brakuje odpowiedniej infrastruktury do przeprowadzenia, w sposób bezpieczny i zgodny z obecnym reżimem, kontroli antydopingowych – wyjaśnia Michał Rynkowski Dyrektor POLADA.
Kamper stanowi najnowocześniejsze rozwiązanie w walce o czysty sport w Polsce. Innowacyjne rozwiązania to także domena i kierunek rozwoju Światowej Agencji Antydopingowej.
– Pandemia uzmysłowiła wszystkim konieczność wdrażania innowacji. W Tokio zostanie przetestowana
metoda Dried Blood Spot (DBS), która może być wartościowym uzupełnieniem obecnego programu
kontroli antydopingowej. Pomoże nam poszerzyć grono sportowców, których będziemy mogli badać
nawet w najodleglejszych rejonach świata – dodał Witold Bańka Prezydent WADA.
Metody wykrywania dopingu są stale ulepszane i aktualizowane, dlatego próbki przechowywane są nawet przez 10 lat. Zgodnie z Międzynarodowym Standardem Badań i Śledztw 2021 organizacje antydopingowe muszą posiadać pisemną strategię przechowywania i dalszej analizy w ramach swoich programów. Ponowna analiza próbek zebranych podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2008 i Londynie 2012 przez MKOl do tej pory przyniosła ponad 130 naruszeń przepisów antydopingowych, co wyraźnie podkreśla skuteczność takiego programu.
fot. Szymon Sikora PKOl