Konferencja prasowa: Tokio2020 – Antydoping w dobie pandemii
Globalna liczba kontroli antydopingowych, pomimo trwającej pandemii, sukcesywnie rośnie, ponieważ działalność coraz większej liczby organizacji antydopingowych (ADO) – Międzynarodowych Federacji Sportowych (IF) i Narodowych Agencji Antydopingowych (NADO) – wraca do normy. Na niespełna trzy tygodnie przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyła się konferencja prasowa, podsumowująca działania w obszarze antydopingu w dobie pandemii z udziałem Witolda Bańki, prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej, Andrzeja Kraśnickiego, prezesa PKOl-u i członka Zarządu WADA oraz Michała Rynkowskiego, dyrektora POLADA.
Działania narodowych agencji antydopingowych w roku olimpijskim to zawsze czas wytężonej pracy
i wyzwań związanych z realizacją programów antydopingowych. Już na początku roku wszystkie działania w Polskiej Agencji Antydopingowej zostały zaplanowane tak, aby jak najskuteczniej objąć kontrolą przyszłych uczestników Igrzysk.
– Przygotowując się do igrzysk POLADA planuje kontrole w taki sposób, aby każdego zawodnika
z kwalifikacją olimpijską skontrolować, przynajmniej raz, przed wylotem do Tokio. Dlatego nasze siły skupione są teraz przede wszystkim na dyscyplinach olimpijskich – mówi Michał Rynkowski dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.
Pierwszy raz w historii przygotowań do Igrzysk Olimpijskich Polska Agencja Antydopingowa stanęła wobec ograniczeń wymuszonych przez pandemię COVID-19. Między innymi dlatego podjęto decyzję o zakupie mobilnej stacji kontroli.
– Wychodząc naprzeciw nowym okolicznościom, ale też potrzebom zawodników, zakupiliśmy kamper. To bardzo nowoczesna mobilna stacja kontrolna. Dzięki niej będziemy mogli wykonywać badania już nie tylko w domu sportowca, ale również zaprosić go do naszej stacji. Co więcej, kamper ułatwi także przeprowadzanie badań na najwyższym poziomie podczas niektórych zawodów np. żeglarskich, triathlonowych czy biegów przełajowych. Są to zawody, gdzie często brakuje odpowiedniej infrastruktury do przeprowadzenia, w sposób bezpieczny i zgodny z obecnym reżimem, kontroli antydopingowych – podkreśla Rynkowski.
Do końca czerwca 2021 roku POLADA przeprowadziła 409 akcji kontrolnych na terenie całego kraju. Badania zostały przeprowadzone wśród zawodników reprezentujących 29 związków sportowych. Do badań pobrano łącznie 865 próbek moczu i krwi. Obecnie trwa 6 postępowań o naruszenia przepisów antydopingowych. POLADA do końca czerwca 2021 roku przeprowadziła także 35 akcji kontrolnych i pobrała 542 próbki w ramach kontroli zleconych np. przez międzynarodowe federacje sportowe.
Przed Igrzyskami intensywniejsza jest także działalność edukacyjna. Tylko w tym roku POLADA przeprowadziła 41 szkoleń, w których udział wzięło ponad 2746 osób. Byli to, między innymi, zawodnicy sportów olimpijskich oraz ich trenerzy. Kluczowym działaniem z obszaru edukacji była organizacja,
w kwietniu 2021 roku, ogólnopolskiego charytatywnego wydarzenia „Biegam z czystą przyjemnością”, podczas którego Agencja docierała z wiedzą antydopingową do sportowców amatorów.
– Kiedy pandemia zaczęła ograniczać możliwości POLADA w innych obszarach, my znaleźliśmy sposób, aby prowadzić swoje działania najszerzej, jak było to możliwe. Organizacja biegu pozwoliła zwiększyć świadomość setek Polaków o szkodliwości brania dopingu czy niesprawdzonych suplementów diety. Zdrowie zawodników, profesjonalistów i amatorów, dla POLADA jest zawsze priorytetem– kończy dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.
Bieg był częścią ogólnoświatowej akcji Play True Day pod patronatem Światowej Agencji Antydopingowej. II edycja biegu odbędzie się 9 kwietnia 2022 roku.
Pełna treść informacji prasowej: