Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Komitet Zawodniczy przy POLADA powołany na nową kadencję

W kadencji na lata 2023 – 2026 zasiadają: Luiza Złotkowska, Monika Pyrek – Rokita, Angelika Cichocka, Katarzyna Rogowiec, Konrad Niedźwiedzki a także, po raz pierwszy: Beata Mikołajczyk – Rosolska i Maciej Zawojski.

Komitet Zawodniczy przy POLADA jest organem składającym się z aktywnych sportowców i zawodników na sportowej emeryturze, których głównych zadaniem jest doradztwo Polskiej Agencji Antydopingowej w zakresie funkcjonowania i kierunków rozwoju, zarówno w kontekście sportu profesjonalnego jak i amatorskiego.

Moja obecność w Komitecie jest pewną kontynuacją działalności na rzecz sportu. Jest to także podkreślenie mojego niezmiennego stanowiska, jakim jest brak zgody na oszustwo w sporcie. Jako była zawodniczka mam swoje obserwacje i doświadczenia, które mogą pomóc rozwijać system antydopingowy. Wszystkie medale, które zdobyłam w karierze zostały osiągnięte uczciwie, dlatego wierzę w sens takiej działalności w promowanie czystego sportu – mówi Beata Mikołajczyk – Rosolska, multimedalistka olimpijska, mistrzostw świata i Europy w kajakarstwie.

Dołączyłem do Komitetu Zawodniczego przy POLADA bo liczę na to, że wspólnie będziemy wpływać na świadomość sportowców w zakresie antydopingu. Ważny będzie także wzajemny dialog. Słuchanie uwag obu stron i wypracowywanie coraz lepszych rozwiązań na rzecz czystego sportu. Dla mnie, osobiście, uczciwa rywalizacja jest jednym z najważniejszych elementów sportu profesjonalnego i amatorskiego, dlatego tym bardziej cieszę się, ze swojej obecności w Komitecie – podkreśla Maciej Zawojski, medalista ME w wioślarstwie, złoty medalista w wioślarstwie morskim European Rowing Coastal Challange, medalista MŚ na ergometrze wioślarskim z 2023 roku.

Od początku działalności Komitetu zasiadają w nim Monika Pyrek – Rokita (multimedalistka mistrzostw świata i Europy w skoku o tyczce), Katarzyna Rogowiec (multimedalistka paralimpijska i mistrzostw świata w biegach narciarskich, członkini Komitetu Zawodników przy WADA), Angelika Cichocka (złota medalistka ME z 2016 roku, medalistka HME i HMŚ w biegach), Konrad Niedźwiedzki (medalista olimpijski i mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim) i Luiza Złotkowska (multimedalistka olimpijska i mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim), która pełniła do tej pory funkcję przewodniczącej Komitetu – Przede mną kolejne trzy lata współpracy z Polską Agencją Antydopingową na rzecz czystego sportu. Od lat jestem związana z ruchem olimpijskim i z wartościami, jakie on prezentuje. Z członkami komitetu mamy wiele wspólnych celów do zrealizowania. Wspieramy projekty edukacyjne POLADA, jesteśmy aktywni w obszarze wielu działań promujących wartości fair play. W pracy Komitetu, najważniejsze jest jednak to, że możemy w imieniu sportowców zgłaszać nasze uwagi, dzielić się spostrzeżeniami na temat systemu antydopingowego – podkreśla Luiza Złotkowska.

Członkowie Komitetu Zawodniczego doradzali Polskiej Agencji Antydopingowej, między innymi, przy tworzeniu nowej strony internetowej. Są aktywnymi uczestnikami wielu wydarzeń organizowanych przez POLADA. Pełnią często także rolę ambasadorów projektów na rzecz czystego sportu, jak Gramy Fair czy „Biegam z czystą przyjemnością”. Przed nowym Komitetem decyzja o wyborze przewodniczącego na nową, trzyletnią kadencję.