Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Europejski Tydzień Czystego Sportu w Gorzowie Wielkopolskim

Przedstawiciele POLADA we współpracy z dyrekcją Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Gorzowie Wielkopolskim, przy okazji Lekkoatletycznego Czwartku odwiedzili dzieci i młodzież uprawiającą sport. A wszystko to z okazji trwającego Europejskiego Tygodnia Czystego Sportu.

Głównym celem było przekazanie wiedzy antydopingowej i zaangażowanie młodych sportowców w obchodzy Europejskiego Tygodnia Czystego Sportu. Część uczestników spotkania jest już u progu sportowych karier, dla innych to pasja i dobra zabawa. Niezależnie jednak od osiągnięć i etapu sportowego rozwoju dla wszystkich młodych ludzi ważna jest wiedza na temat antydopingu.

Polska Agencja Antydopingowa przygotowała dla młodzieży quizy i zagadki. Nie zabrakło pytań i ciekawych rozmów na temat sportu. W sumie udział w wydarzeniu wzięło około 150 pasjonatów aktywności fizycznej. A całe spotkanie miało miejsce na Stadionie Lekkoatletycznym im. Lubuskich Olimpijczyków w Gorzowie Wielkopolskim.

Rangę spotkania podniosła obecność medalistów olimpijskich, Tomasza Kucharskiego, dwukrotnego mistrza olimpijskiego w wioślarstwie i Beaty Sokołowskiej, dwukrotnej brązowej medaliski olimpijkiej w kajakarstwie.

Europejski Tydzień Czystego Sportu to inicjatywa międzynarodowa. Po raz pierwszy, w 2024 roku, organizowana jest przez agencje antydopingowe z Polski, Bułgarii, Cypru i Portugalii. Przy EWCS współpracują także Uniwersytety z Grecji i Anglii oraz EuropeActive. Jej hasłem przewodnim jest #BeCoolPlayClean. Hasło to niesie informację, że tylko grając czysto jest się naprawdę fajnym człowiekiem. Dlatego warto być uczciwym.

Polską Agencję Antydopingową reprezentowali Uta Kühn, Katarzyna Kopeć-Ziemczyk i Grzegorz Borkowski.

Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego poza uczniami reprezentowali, wspomniani wyżej: dyrektor Tomasz Kucharski oraz psycholog Beata Sokołowska, a także uczniowe ze szkół:

SP nr 2, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 9, SP nr 13, SP nr 15, SP nr 17, SP nr 20

SP Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców

SP w Bledzewie

SP w Kłodawie

Pierwsza SP Montessori w Gorzowie Wlkp.

Społeczna SP Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wlkp.

„Europejski Tydzień Czystego Sportu” to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.