Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Ekstraliga Żużlowa i POLADA podpisały umowę

Ekstraliga Żużlowa i Polska Agencja Antydopingowa (POLADA) podpisały dziś w Warszawie umowę. Na jej mocy od sezonu 2018 w PGE Ekstralidze przeprowadzonych zostanie około 60 badań antydopingowych wśród zawodników. W ciągu 96 godzin od przeprowadzenia pojedynczego badania znane będą jego wyniki. Także planuje się przeprowadzenie szkoleń antydopingowych dla klubów Ekstraligi.
– To historyczna chwila, ponieważ nigdy wcześniej w Polsce żadna profesjonalna liga sportowa nie zawierała z POLADĄ podobnej umowy. Bardzo szybko wyciągnęliśmy wnioski z ubiegłorocznej sprawy Grigorija Laguty. Chcemy powiedzieć stanowcze „nie” dopingowiczom w PGE Ekstralidze – zakomunikował Wojciech Stępniewski, Prezes Ekstraligi Żużlowej.
W nowym sezonie, który rusza już 6 kwietnia badania antydopingowe będą prowadzone bardzo często. Umowa przewiduje, że ogółem odbędzie się ich w ciągu całego sezonu około 60. Rewolucyjne będzie szybkie poznawanie ich wyników: w ciągu 96 godzin od pobrania próbki „A”. Oznacza to, że w przypadku wyniku pozytywnego będzie można natychmiastowo podejmować działania związane z zawieszeniem zawodnika, a to pozwoli wyeliminować sytuacje, w których żużlowiec przyłapany na dopingu będzie brał udział w więcej niż jednym meczu PGE Ekstraligi.
– Bardzo cieszę się, że zainicjowane przez Ekstraligę Żużlową latem ubiegłego roku rozmowy dotyczące naszej umowy, zostały sfinalizowane. To pionierskie rozwiązanie, które jest ważne z punktu widzenia dynamiki sezonu rozgrywkowego w PGE Ekstralidze oraz prewencji – powiedział Michał Rynkowski, Dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.
Czy na każdym meczu PGE Ekstraligi będą przeprowadzone badania antydopingowe? – To tajemnica naszego warsztatu, której oczywiście nie możemy zdradzić. Zapewniam, że mamy określoną metodologię – dodał Michał Rynkowski.
Koszty badań pokrywać będą kluby za pośrednictwem Ekstraligi Żużlowej. W przypadku wpadki dopingowej będziemy mieli jasność: nie będzie potrzeby weryfikowania więcej niż jednego meczu PGE Ekstraligi z udziałem zawodnika pod wpływem środków dopingujących.
Sezon 2018 w PGE Ekstralidze rusza 6 kwietnia pojedynkiem GRUPA AZOTY Unia Tarnów – Falubaz Zielona Góra. 7 kwietnia odbędzie się mecz ubiegłorocznych finalistów rozgrywek, w którym BETARD Sparta Wrocław zmierzy się z FOGO Unią Leszno (aktualny Drużynowy Mistrz Polski). Pierwsza runda rozgrywek zakończy się 8 kwietnia meczem CASH BROKER Stal Gorzów – Get Well Toruń. Ogółem odbędą się 64 mecze w całym sezonie. Finał PGE Ekstraligi zaplanowano na 23 września.