Edukacja przede wszystkim. Rok 2024 z rekordami

137 akcji edukacyjnych, 6054 uczestników warsztatów, a także dziesiątki zapytań w Antydopingowym Pogotowiu Informacyjnym czy w Bazie Leków Zabronionych. To miniony rok Departamentu Informacji i Edukacji w POLADA.
Głównymi odbiorcami antydopingowych treści byli zawodnicy kadr narodowych w różnych kategoriach wiekowych, uczniowie szkół mistrzostwa sportowego, trenerzy, działacze i rodzice. Kolejny raz odbyły się warsztaty dla dziennikarzy pod nazwą „Antydoping bez tajemnic”, w których udział wzięli eksperci związani z POLADA, a gościem specjalnym był szef Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka.
Departament Edukacji i Informacji przeprowadził w 2024 roku 137 akcji, podczas których eksperci dotarli z wiedzą do 6045 uczestników spotkań bezpośrednich, realizowanych podczas wydarzeń i tych prowadzonych za pośrednictwem Internetu, stanowiących w tym roku znacznie większy niż rok wcześniej odsetek wszystkich działań (26 akcji, stanowiących niemal 19%).
– Większa liczba szkoleń online, które są mniej skuteczne niż spotkania na żywo, wynika niestety z ograniczonych środków budżetowych, bo zainteresowanie związków, klubów czy szkół zajęciami antydopingowymi sukcesywnie rośnie. Chcielibyśmy móc w przyszłości odpowiadać na wszystkie potrzeby – wyjaśnia Grzegorz Borkowski, kierownik departamentu odpowiedzialnego za realizację działań edukacyjnych w POLADA.
W 2024 roku eksperci dotarli do przedstawicieli 45 dyscyplin sportu (rekord!), a duża część akcji (26) miała charakter multidyscyplinarny. Zdecydowanie najczęściej z naszej wiedzy korzystali przedstawiciele piłki nożnej – 20 akcji, na co wpływ ma trwająca współpraca w ramach projektu HatTrick finansowanego przez UEFA, a realizowanego przy współpracy Polskiego Związku Piłki Nożnej. Kontynuacja działań potwierdza ciągłe zainteresowanie europejskich władz najpopularniejszej dyscypliny sportu wzrostem świadomości antydopingowej wśród jego przedstawicieli.


Duża liczba akcji odbyła się także w środowiskach: koszykówki – 9 akcji, pływania i podnoszenia ciężarów po 6 akcji, tenisa ziemnego – 5, piłki ręcznej i bilarda po 4 akcje.
Ważnym elementem w szerzeniu wiedzy wśród uczniów jest współpraca z PKOl w ramach „Szkolnej Akademii Olimpijskiej”, dzięki której spotkaliśmy się w tym roku z uczniami siedmiu szkół z Warszawy i okolic.
– Z bardzo dobrym przyjęciem spotkały się także nasze wykłady na Politechnice Opolskiej i Akademii Wincentego Pola w Lublinie. Po raz pierwszy w historii mieliśmy możliwość poprowadzenia regularnych zajęć antydopingowych w ramach przedmiotu „Dietetyka w sporcie” dla studentów podyplomowych studiów w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku – dodaje Borkowski.
Przedstawiciele Polskiej Agencji Antydopingowej pojawiają się także na ważnych konferencjach i kongresach branżowych, zarówno sportowych jak i medycznych, czy ostatnio bardzo popularnych spotkaniach ze służbami. Zajęcia prowadzone były także w ramach Akademii Trenerskiej. Wiedzę o regułach antydopingowych przekazywano także uczestnikom organizowanych w Polsce młodzieżowych MŚ w podnoszeniu ciężarów i warcabach oraz rozgrywanymi poza granicami imprez mistrzowskich w bilardzie.
Rekordy zapytań w Antydopingowym Pogotowiu Informacyjnym i Bazie Leków Zabronionych
Rola API w pozyskiwaniu niezbędnej wiedzy rośnie z roku na rok, a w 2024 roku liczba zapytań, podobnie jak liczba odwiedzin na stronie Listy Leków Zabronionych, jest rekordowa.
Za pośrednictwem naszych ekspertów 148 sportowców i osób ze środowiska sportowego pozyskało niezbędną wiedzę drogą mailową (dla porównania w roku 2023 było to 128, a 42 w roku 2022) i 2208 drogą telefoniczną (2023 – 909, w 2022 – 314).
Baza Leków Zabronionych w 2024 roku może pochwalić się znaczącym wzrostem zainteresowania. To 17137 unikalnych wejść (2023 – 15848, w 2022 – 11841), ale co istotniejsze wzrostem liczby zapytań o konkretne środki, substancje czy składniki leków. W 2024 roku było to 58283 zapytań (2023 – 53137, w 2022 – 39450).

ADEL i certyfikaty
Grupa polskich sportowców, trenerów, rodziców i lekarzy korzystała z kursów na platformie edukacyjnej Światowej Agencji Antydopingowej – ADEL. Od momentu uruchomienia odświeżonej wersji tej platformy (rok 2021) najpopularniejszy kurs dla sportowców poziomu międzynarodowego ukończyło w Polsce już 3332 osób.
Certyfikaty potwierdzające ukończenie właściwego szkolenia trafiły też do 278 trenerów z grupy 381 rozpoczynających, 106 rodziców i 62 przedstawicieli sztabów medycznych. Oznacza to, że tylko w roku 2024 kursy ukończyło 935 zawodników, 69 trenerów, 48 rodziców i 20 przedstawicieli sztabów medycznych z naszego kraju.
„Biegam z czystą przyjemnością” i Europejski Tydzień Czystego Sportu
Kluczowymi działaniami ramach Europejskiego Tygodnia Czystego Sportu była sztandarowa akcja „Biegam z czystą przyjemnością” a także spotkanie edukacyjne z Gorzowie Wielkopolskim, które zorganizowano we współpracy z dyrekcją Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego, przy okazji Lekkoatletycznego Czwartku odwiedzili dzieci i młodzież uprawiającą sport. W wydarzeniu wzięło około 150 pasjonatów aktywności fizycznej. Rangę spotkania podniosła obecność medalistów olimpijskich, Tomasza Kucharskiego, dwukrotnego mistrza olimpijskiego w wioślarstwie i Beaty Sokołowskiej, dwukrotnej brązowej medalistki olimpijskiej w kajakarstwie.
„Biegam z czystą przyjemnością” odbyło się w 9 miastach, w tym na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie wzięła udział w akcji największa grupa biegaczy. Łącznie w akcji promującej czysty sport wzięło udział 1300 uczestników. Akcja nie tylko szerzy wiedzę antydopingową, ale także wspiera środowiska sportowego. W 2024 roku środki z pakietów startowych przeznaczono na zakup sprzętu sportowego do 50 domów dziecka z całej Polski, za pośrednictwem Stowarzyszenia „Nadzieja na Mundial”.
Europejski Tydzień Czystego Sportu (EWCS) jest współfinansowany przez Unię Europejską.
***
Zainteresowani wiedzą antydopingową mogą regularnie odwiedzać naszą stronę antydoping.pl gdzie zamieszczana jest aktualna wiedza i przepisy antydopingowe.
Informacje o akcjach edukacyjnych pojawiają się regularnie na profilu facebookowym o nazwie Gramy Fair.
Do polskich związków sportowych trafiło także 12 newsletterów, które w atrakcyjnej formie co miesiąc przedstawiają najważniejsze wydarzenia ze świata walki z dopingiem w sporcie.