Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Edukacja antydopingowa dla młodych szczypiornistów w Kielcach

W kieleckiej Hali Legionów, w dniach 14-16 października, odbył się wielki finał turnieju „Ręczna na Orliku”. Do rywalizacji o medale stanęło po 8 drużyn chłopców i dziewcząt. Łącznie blisko 200 młodych szczypiornistów. Dla wszystkich POLADA zorganizowała warsztaty antydopingowe.

Szkolenie przeprowadzone przez Polską Agencję Antydopingową mocno zaangażowało uczestników i ich opiekunów. Dzieci zadawały mnóstwo pytań i widać było, że już na tym etapie życia potrzebują rzetelnej wiedzy od profesjonalistów, aby w przyszłości móc podejmować świadome decyzje. –Rywalizacja jest ważna, ale najważniejsze, aby była to rywalizacja prowadzona w sposób uczciwy, w duchu idei Fair Play – powiedział Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej i dodał – W trakcie tego wydarzenia chcemy przekazać, że tak naprawdę nie jest ważne, kto wygra, ale to, jak osiągnie swój sukces.

Na wydarzeniu pojawił się Sławomir Szmal – legenda polskiej piłki ręcznej, który swoją przemową i spotkaniem z młodymi zawodnikami i trenerami dał masę motywacji do działania i rozwoju sportowego. Był czas na chwilę rozmowy, wspólne zdjęcie czy autograf. – Nasze wydarzenia to przede wszystkim sport, ale dbamy o to, aby był to sport w jak najatrakcyjniejszej formule –  dodaje Rafał Wosik, prezes Fundacji Orły Sportu – Chcemy, żeby nasze akcje angażowały dzieci nie tylko w wymiarze aktywności fizycznej, ale też dawały im możliwość przeżycia ciekawych doświadczeń, budowania więzi społecznych, zdobywania wiedzy czy czerpania inspiracji – kończy Wosik.

Obserwując poziom gry i zaangażowania zawodników widać, że sport jest dla tych dzieci ważnym elementem ich codziennego funkcjonowania. Dało się też dostrzec ogromną ilość emocji – zarówno szczęścia i radości z wygranej, jak i smutku z powodu porażki. Te emocje szybko przerodziły się we wspólne świętowanie finału. Przyjaźnie i wzajemne wsparcie drużyn, współpraca z trenerami i zaangażowanie rodziców w kibicowanie zrobiło ogromne wrażenie na organizatorach. Takie spotkania to nie tylko sportowy turniej. To moment, który zostanie z uczestnikami wydarzenia na zawsze.

Tekst powstał na podstawie informacji prasowej Fundacji Orły Sportu.