POLADA w Strasburgu. Zaprezentowano model współpracy operacyjnej podczas 4. spotkania MARS Network

W siedzibie Rady Europy odbyło się czwarte doroczne spotkanie MARS Network (Network of Magistrates/Prosecutors Responsible for Sports), zorganizowane w ramach EPAS – Enlarged Partial Agreement on Sport. W wydarzeniu uczestniczyli sędziowie, prokuratorzy oraz przedstawiciele najważniejszych instytucji europejskich, w tym EUROPOL i INTERPOL, reprezentujący ponad 30 państw.
W gronie zaproszonych prelegentów znalazła się również Agnieszka Ostrowska, śledcza Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) – ekspertka w zakresie przestępczości farmaceutycznej, dopingowej i migracyjnej. Jej udział podkreśla dynamiczny rozwój kompetencji śledczych agencji, która jako pierwsza na świecie uczestniczy w czterech zespołach dochodzeniowo-śledczych (JIT) pod auspicjami EUROJUST.
Wystąpienie ekspertki, poświęcone praktycznemu modelowi współpracy między POLADA a organami ścigania, wzbudziło wyjątkowe zainteresowanie. Prezentacja przedstawiała nie tylko formalne ramy współpracy ale również konkretne przypadki operacyjne, w których POLADA wspiera działania prokuratury i służb.
W szczególności wskazano na ścisłą współpracę z: Prokuraturą, Policją, Żandarmerią Wojskową, Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP), Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) w działaniach wymierzonych w internetowy obrót nielegalnymi substancjami, w tym na forach, platformach handlowych i w darknecie.
– Dzięki tej współpracy, możliwe było m.in. rozbicie grup przestępczych i laboratoriów produkujących nielegalne anaboliki, identyfikacja kanałów dystrybucji oraz przejęcie dowodów cyfrowych w śledztwach transgranicznych. Bez codziennego udziału ekspertów i śledczych prawo pozostaje teorią, a etyka w sporcie – fikcją. – podkreśliła Agnieszka Ostrowska.
Wystąpienie Ostrowskiej uruchomiło dyskusję wśród uczestników. Wielu z nich podkreślało, że model zaprezentowany przez POLADA może stanowić wzorzec współpracy interdyscyplinarnej w innych państwach członkowskich Rady Europy.
Prezentacja wyraźnie podkreśliła, że działania POLADA, we współpracy z polskimi oraz międzynarodowymi organami ścigania mają wymiar znacznie szerszy niż przeciwdziałanie dopingowi. Są elementem systemowej ochrony zdrowia, porządku publicznego i etycznych standardów w sporcie.
Dzięki połączeniu kompetencji śledczych, analitycznych i eksperckich – Polska stała się w Europie jednym z liderów w zakresie przeciwdziałania:
- przestępczości farmaceutycznej,
- nielegalnemu obrotowi substancjami dopingującymi,
- cyberprzestępczości powiązanej z rynkiem farmaceutycznym.
Model działania uznano za wzorcowy przez przedstawicieli Rady Europy a Polska – jako kraj systemowo integrujący ekspertów w działaniach śledczych – wskazano jako przykład dobrej praktyki.