Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Zespół Analityczno-Śledczy POLADA 2024. Lider w zwalczaniu dopingu

POLADA jako pierwsza agencja antydopingowa na świecie wzięła udział w spotkaniach Eurojust oraz została uczestnikiem JIT. Miniony rok to też rekord za rekordem: 120 spraw nieanalitycznych, w tym jedna dożywotnia dyskwalifikacja, i aż 30 zgłoszeń dotyczących podejrzenia naruszenia przepisów antydopingowych.

Rok 2024 był kamieniem milowym w działalności Zespołu Analityczno-Śledczego (ZA-Ś)który stał się niezaprzeczalnym liderem w walce z dopingiem na poziomie krajowym i międzynarodowym. Dzięki zastosowanym metodom analitycznym oraz bezprecedensowej współpracy z organami ścigania, Zespół wykazał się wyjątkową skutecznością w identyfikowaniu naruszeń i ściganiu przestępstw związanych z dopingiem w Polsce i na  świecie. Wspomniane sprawy nieanalityczne w kategorii przestępstw to współpraca ze służbami, min. z Prokuraturą, Policją, Strażą Graniczną, KAS, Żandarmerią Wojskową, Europolem, Interpolem, Eurojust.

Eksperci z Zespołu Analityczno-Śledczego wielokrotnie pełnili rolę biegłych w sprawach prowadzonych przez Prokuraturę, Policję czy Żandarmerię Wojskową, a Polska Agencja Antydopingowa jako instytucja aż 120 razy była powoływana w charakterze biegłego lub wskazywana jako ekspert w sprawach karnych związanych z przestępczością farmaceutyczną dotyczącą nielegalnych działań związanych z produkcją, dystrybucją, sprzedażą, importem, eksportem i stosowaniem produktów leczniczych, w tym leków (również sfałszowanych), suplementów diety i substancji wykorzystywanych jako doping w sporcie.Tak liczne powołania świadczą o wyjątkowej wiedzy, jaką dysponują eksperci Polskiej Agencji Antydopingowej oraz o ich niezastąpionej roli jaką pełnią w sprawach prowadzonych przez Organy Ścigania – dodaje Agnieszka Ostrowska, kierowniczka Zespołu Analityczno – Śledczego w POLADA.

Zespół ma na swoim koncie także pierwszą w historii sprawę zawodnika zakończoną dożywotnią dyskwalifikacją. To sprawa nieanalityczna dotycząca obrotu substancjami z listy WADA, dyscyplina trójbój siłowy, „art. 2.7 naruszenie polegające na prowadzeniu obrotu substancjami zabronionymi”

Dochodzenia w sprawach przestępstw transgranicznych i ścigania takich przestępstw

Rok 2024 to także czas intensyfikacji współpracy międzynarodowej, w tym aktywnego uczestnictwa Zespołu w organizacjach takich jak Eurojust (Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych), gdzie koordynowane są wspólne działania w zakresie ścigania przestępstw o charakterze transgranicznym. Co istotne POLADA jako pierwsza agencja antydopingowa na świecie wzięła udział w spotkaniach Eurojust oraz została uczestnikiem Joint Investigation Teams (JIT) – wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy jest jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi stosowanych w międzynarodowej współpracy w sprawach karnych, obejmującym umowę prawną między właściwymi organami dwóch lub więcej państw w celu prowadzenia dochodzeń karnych.

POLADA pełni rolę uczestnika aż w 3 zespołach JIT. Dzięki tej współpracy Zespół Śledczy POLADA zyskał jeszcze większy wpływ na globalną walkę z dopingiem, tworząc nową jakość w międzynarodowych procedurach. Efekty takiej współpracy już są widoczne a informacje o wsparciu POLADA dla służb podkreślane są w publikacjach między innymi na stronie Centralnego Biura Śledczego Policji w posumowaniu efektów pracy w 2024.

Docenieni w Lozannie

Osiągnięcia Zespołu Analityczno-Śledczego POLADA zostały nagrodzone w marcu 2024 roku nagrodą za wybitne osiągnięcia operacyjno-śledcze oraz współpracę z  organami ścigania. Wyróżnienie przyznano w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską którego celem jest rozszerzenie możliwości wywiadowczych i śledczych organizacji antydopingowych (ADO) na całym kontynencie.Spośród 48 krajów, 51 organizacji antydopingowych i 48 organów ścigania w Europie to przedstawiciele POLADA i CBŚP otrzymali główną nagrodę w kategorii „Likwidacji Nielegalnych Laboratoriów Sterydowych” (PED ILLICIT LABORATORIES) która została wręczona przez Witolda Bańkę, Prezydenta WADA i Anne Spangemacher, przedstawicielkę Unii Europejskiej. 

Wyróżnienie potwierdza kluczową rolę Zespołu Analityczno – Śledczego POLADA w globalnym systemie antydopingowym i podkreśla, że organizacja jest liderem w zakresie działań operacyjno-śledczych i współpracy międzynarodowej – podsumowuje Agnieszka Ostrowska, kierowniczka Zespołu Analityczno – Śledczego w POLADA.

Udział w konferencjach, szkoleniach, warsztatach

Podczas X Międzynarodowej Konferencja Naukowo-Szkoleniowa ,,Aktualne zagrożenia dla zdrowia związane z przestępczością farmaceutyczną: edukacja i walka ze sfałszowanymi lekami, suplementami diety, kosmetykami i dopingiem’’ Kierownik ZA-Ś wystąpiła w charakterze prelegenta podczas sesji zamkniętej dla organów ścigania a w dniach 4-6 grudnia 2024 roku na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podczas międzynarodowej konferencja naukowa pt. „Prawo a sport w nowoczesnym społeczeństwie – medyczne, etyczne, ekonomiczne i kulturowe wyzwania” przedstawiła współpracę Polskiej Agencji Antydopingowej z organami ścigania oraz wyniki działalności analityczno-śledczej. PATRONAT HONOROWY nad Konferencją objęli: JM dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM – Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Radosław Król – Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Agencja Antydopingowa.

Działalność charytatywna

Od pięciu lat Zespół Analityczno-Śledczy POLADA pomaga w wyposażeniu biblioteki w Zakładzie Karnym Uherce Mineralne, organizując zbiórkę książek, czasopism i materiałów o tematyce nie tylko sportowej. Dzięki współpracy z POLADA osadzeni mogą zapoznać się z zasadami w sporcie: uczciwość i zasady fair play, które są ważne również i w codziennym życiu. Biblioteka to nie tylko zbiór książek, ale także przestrzeń, która otwiera umysły i serca osadzonych. – Wierzymy, że możliwość korzystania z materiałów przesłanych przez ZA-Ś POLADA pozwala znaleźć inspirację, poszerzyć horyzonty, pobudzić refleksję, uczy szacunku do zasad, buduje pewność siebie. Dajmy osadzonym przestrzeń do nauki, refleksji i zmiany. Bo za każdą decyzją stoi człowiek, a zmiana jest zawsze możliwa – kończy Ostrowska.