Czerwcowy Raport Antydopingowy
Raport antydopingowy nr 6/2021_czerwiec 2021
- Ruch na Rzecz Wiarygodnego Kolarstwa krytykuje brak oficjalnego stanowiska wobec napojów ketonowych
Ruch na Rzecz Wiarygodnego Kolarstwa (The Movement for Credible Cycling – MPCC) skrytykował brak postępów międzynarodowych organizacji kolarskich w przedstawianiu oficjalnego stanowiska w sprawie stosowania napojów ketonowych. Stosowanie tych specyfików wspomagających regenerację sportowców wytrzymałościowych jest powszechne w peletonie, a dodatkowo szef Jumbo-Visma, Richard Plugge przyznaje, że jego zespół ich używa poprawiając osiągane wyniki o 15 procent. Dziesięć drużyn World Tour’u jest członkami MPCC, organizacji utworzonej w 2007 roku w celu obrony idei czystego kolarstwa. Należą do niej: Ag2r Citroën, Bora-Hansgrohe, Cofidis, EF Education-Nippo, Groupama-FDJ, Intermarché Wanty Gobert, Israel Start-Up Nation, Lotto-Soudal, Qhubeka-Assos i DSM. Ich przedstawiciele jasno deklarują, że są przeciwnikami stosowania napojów ketonowych. Przed startem Tour de France chcieliby jednak poznać jasne stanowisko władz w tej sprawie. Innym ważną kwestią, którą UCI powinna szybko rozstrzygnąć jest stosowanie glikokortykoidów. MPCC zadeklarowało, że będzie nadal przeprowadzać testy poziomu kortyzolu wśród swoich zespołów członkowskich (od początku roku przetestowano w sumie 177 zawodników biorących udział w 4 różnych wyścigach).
- WADA przekazała RUSADA plan przywrócenia zgodności jej działań ze Światowym Kodeksem Antydopingowym
Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) otrzymała od Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) plan przywrócenia zgodności jej działań ze Światowym Kodeksem Antydopingowym. RUSADA utraciła ten status w grudniu 2020 r. po orzeczeniu Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS). Pełniący obowiązki dyrektora generalnego RUSADA, Michaił Bukhanow, powiedział TASS, że plan ten powinien zostać wdrożony przed 16 grudnia 2022 r. W tym okresie WADA planuje uważne monitorowanie RUSADA, aby potwierdzić z maksymalną pewnością, że Rosyjska Agencja Antydopingowa przestrzega warunków przywrócenia statusu zgodnie z orzeczeniem CAS i obowiązującymi międzynarodowymi standardami.
- Sztangista Luis Gallardo zawieszony na cztery lata
USADA ogłosiła, że sztangista Luis Gallardo został zawieszony na cztery lata za naruszenie przepisów antydopingowych. 37-letni Gallardo uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wielu zabronionych substancji w próbce moczu pobranej podczas zawodów podczas Mistrzostw USA Masters w podnoszeniu ciężarów w dniu 21 marca 2021 r.
- Cztery lata wykluczenia dla walijskiego rugbisty
Walijski rugbysta Carl Hone został wykluczony ze wszystkich sportów na okres czterech lat po pierwszym naruszeniu przepisów antydopingowych (ADRV) z powodu obecności zakazanej substancji w jego próbce. Agencja Antydopingowa Wielkiej Brytanii (UK Anti-Doping, UKAD) pobrała od zawodnika próbkę moczu poza zawodami w dniu 6 lutego 2020 r. podczas sesji treningowej Llanhilleth RFC. Analiza próbki A wykazała niekorzystne wyniki analityczne (AAF) dla boldenonu i jego metabolitu.
- Zawieszenie mistrza paraolimpijczyka za brak danych pobytowych
Kolejną „ofiarą” braku należytej dbałości o podawanie danych pobytowych w systemie ADAMS jest 45-letni mistrz paraolimpijski w trójboju siłowym z Rio (2016) – Roland Ezuruike. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) zawiesił Nigeryjczyka na 18 miesięcy (od 17 sierpnia 2020 do 16 lutego 2022) z powodu dwóch błędów podawania danych pobytowych oraz jednej nieudanej próby kontroli antydopingowej między 12 kwietnia 2019 r. a 9 marca 2020 r. Przy tej okazji warto przypomnieć, że „każda kombinacja trzech nieudanych prób kontroli antydopingowej i/lub błędów podawania danych pobytowych w okresie 12 miesięcy” przez sportowca z zarejestrowanej grupy zawodników będzie uważana za naruszenie przepisów antydopingowych.
- Shelby Houlihan zdyskwalifikowana na cztery lata
28-letnia biegaczka amerykańska Shelby Houlihan została zdyskwalifikowana na cztery lata. Powodem dyskwalifikacji był znaleziony w organizmie biegaczki nandrolon – z grupy sterydów anabolicznych. Czwarta w biegu na 1500 m w mistrzostwach świata 2019 w Dosze i piąta na 5000 m w olimpijskim finale w Rio da Janeiro zawodniczka zapewniała, że jego źródłem było zjedzone na kolację dzień przed badaniem burrito, ale przedstawiciele Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) nie dali wiary jej tłumaczeniom pomimo niezbyt wysokiego poziomu nandrolonu w próbce i poddaniu się przez nią badaniu na wariografie, które miało potwierdzić, że zawodniczka mówiła prawdę.
- CAS złagodził wyrok mistrzowi olimpijskiemu Sun Yangowi
Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy złagodził wyrok trzykrotnego mistrza olimpijskiego Sun Yanga (Chiny). Po ubiegłorocznej dyskwalifikacji – Yang odwołał się do Sądu Federalnego, będącego najwyższą władzą sądowniczą w Szwajcarii. W grudniu nakazał on CAS ponownie rozpatrzyć sprawę z powodu stronniczości jednego z sędziów Trybunału. Ten ostatecznie zdyskwalifikował chińskiego pływaka na cztery lata i trzy miesiące. Poprzedni wyrok był bardziej surowy, ponieważ Sun Yang otrzymał ośmioletni zakaz startów. Kara obowiązuje od lutego 2020 roku. To oznacza, że Yang nie wystartuje w zbliżających się igrzyskach w Tokio, ale teoretycznie będzie mógł wziąć udział w olimpijskich zmaganiach w Paryżu w 2024 roku.
- 19 wniosków rozpatrzonych przez Komitet Fundacji
Obradujący w Moskwie Komitet Fundacji rozpatrzył rekordowe 19 wniosków o dofinansowanie projektów z Funduszu Dobrowolnego na rzecz eliminacji dopingu w sporcie. Podczas spotkania uzgodniono m.in. przekazanie ponad 300000,00 euro na realizację projektów antydopingowych w Bhutanie, Grecji, Republice Zielonego Przylądka, Malawi, Mongolii, Panamie, Rumunii, Saint Martin, Trynidadzie i Tobago oraz Ukrainie.
- Dajana Jastremska wraca do gry
Ukraińska tenisistka Dajana Jastremska może wrócić na kort ze skutkiem natychmiastowym. Wcześniej 20-latka była zawieszona po wykryciu w jej organizmie śladów zakazanej substancji anabolicznej (mesterolon). Lek, który dostał się do organizmu zawodniczki jest stosowany głównie w leczeniu niskiego poziomu testosteronu i w leczeniu niepłodności męskiej. Lek ten stosował partner tenisistki. Zawodniczka dwukrotnie odwoływała się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), ale za każdym razem jej wniosek był odrzucany do czasu ostatecznego rozpatrzenia przez ITF. Teraz Niezależny Trybunał Tenisowego Programu Antydopingowego (Independent Tribunal under the Tennis Anti-Doping Programme), cofnął zawieszenie. Ukrainka ma na koncie trzy wygrane turnieje WTA.
- Daniel Jérent z francuskiej drużyny szermierczej wycofany z udziału w Igrzyskach
Francuska Federacja Szermierki (FFE) ogłosiła wycofanie Daniela Jérenta z francuskiej drużyny szermierczej na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Przyczyną jest pozytywny wynik kontroli antydopingowej przeprowadzonej w listopadzie 2020 r. W próbce moczu szpadzisty wykryto wówczas dorzolamid (środek moczopędny). Trzydziestolatek – mistrz olimpijski w drużynie z Rio de Janeiro – miał tworzyć zespół z Yannickiem Borelem i Alexandre Bardenetem. Ostatecznie jego miejsce zajmie Romain Cannonce, a rezerwowym zostanie Ronan Gustin. Posiedzenie Francuskiego Panelu Dyscyplinarnego w jego sprawie planowane jest na lipiec, ale zważywszy na fakt, że szpadzista był już karany za nieprawidłowości w uzupełnianiu danych pobytowych uniknięcie sankcji wydaje się mało prawdopodobne.
- Luvo Manyonga nie pojedzie do Tokio
Kolejny sportowiec, którego nie zobaczymy w Tokio to południowoafrykański skoczek w dal – mistrz świata z roku 2017 r. i wicemistrz olimpijski z Rio – Luvo Manyonga. Sportowiec, który przezwyciężył uzależnienie od metamfetaminy we wczesnym okresie życia otrzymał czteroletni zakaz startów za niewłaściwe podawanie danych pobytowych. 30-latek nie poddał się badaniu 26 listopada 2019 r., a dane w systemie ADAMS nie pozwoliły kontrolerom na odnalezienie go zarówno 1 kwietnia, jak i 1 października 2020 r.
- Ważą się losy Brianny Rollins-McNeal
Niebawem zapadnie też decyzja w sprawie obecnej mistrzyni olimpijskiej na 100 metrów przez płotki Brianny Rollins-McNeal. 29-latka została, co prawda, zawieszona na pięć lat (od 15 sierpnia 2020 r.) za manipulacje w procesie zarządzania wynikami, ale otrzymała pozwolenie od Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS) na udział w zawodach olimpijskich w USA, gdzie zajęła drugie miejsce w finale (12.51) zapewniające przepustkę do Tokio. Jeśli jednak odwołanie zawodniczki zostanie rozpatrzone negatywnie jej miejsce zajmie czwarta w tym biegu Gabbi Cunningham.
- Dmytro Chumak, wraz ze swoim trenerem Matsokhą Mychajło zawieszeni
Medalista MŚ i trzykrotny mistrz Europy Dmytro Chumak, wraz ze swoim trenerem Matsokhą Mychajło zostali zawieszeni w obliczu zarzutów o łamanie przepisów antydopingowych i łapówkarstwo. 30-letni ukraiński sztangista odmówił oddania próbki antydopingowej podczas kontroli Międzynarodowej Agencji Badań Antydopingowych (International Testing Agency, ITA), która miała miejsce 6 maja. Jest też oskarżany o próbę przekupienia funkcjonariuszy kontroli antydopingowej, którzy przeprowadzali testy, a jego trener o pomoc w tych staraniach. Formalnie ciąży na nich 5 zarzutów. Dmytro zostaje oskarżony o używanie substancji zabronionej, uchylanie się od kontroli i łapówki, natomiast jego trener o manipulacje i współudział.
- Dymisja w Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów
Turek Hasan Akkus podał się do dymisji ze stanowiska prezesa Europejskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów (EWF). Jest oskarżony o manipulacje wynikami kontroli antydopingowej dotyczącej m.in. 17 tureckich sztangistów, którzy w końcu 2012 roku mieli pozytywny wynik testu. Zgodnie z regulaminem jego miejsce powinien zająć pierwszy wiceprezes Maxim Agapitov, ale on także miał w przeszłości problemy z dopingiem i jest krytykowany przez przedstawicieli MKOl. Co więcej pozostający w Radzie Wykonawczej IWF kolejny Europejczyk, Rumun Nicu Vlad – mistrz olimpijski z 1984 roku, jest prezesem Rumuńskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów, która jest przedmiotem dochodzenia w sprawie zorganizowanych przestępstw dopingowych. Był przewodniczącym Komitetu Antydopingowego IWF w czasie domniemanych wykroczeń, kiedy to pięciu Rumunów uzyskało pozytywny wynik testu na obecność sterydów, w tym cała czwórka mająca wystartować w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.
- Ciężary aktualizują listy kwalifikacyjne do IO
Aktualizowane są listy kwalifikacyjne w podnoszeniu ciężarów na igrzyska w Tokio. 10 dni temu Rumuni usunęli z niej faworytkę w kategorii 64 kg Loredanę Tomę. Teraz podobny los spotkał Greczynkę Konstantinę Benteli w kategorii 59 kg, zawieszoną za stosowanie dopingu. Ich miejsca zajęły Niemki: Lisa Marie Schweizer w wadze 64 kg i Sabine Kusterer w 59 kg, ale jest wielce prawdopodobne, że to nie koniec zmian na liście sztangistów walczących o olimpijskie medale.