Kwietniowy raport antydopingowy
- Buty na dopingu?
Pojawienie się nowej technologii obuwia, zwłaszcza w postaci płyt węglowych zawartych w piankowych podeszwach, doprowadziło do pobicia wielu rekordów świata i zmusiło World Athletics do aktualizacji swoich zasad, nie tylko w biegach ulicznych. Zapowiedziano właśnie, że buty do biegania, które wzbudzą podejrzenie dopingu technicznego na tegorocznych igrzyskach olimpijskich, zostaną zatrzymane przez sędziów zawodów w celu zbadania, które może obejmować m.in. rozcięcie ich w celu sprawdzenia konstrukcji podeszwy.
- Andre Luiz Calvelo de Souza tymczasowo zawieszony
Pływak Andre Luiz Calvelo de Souza, zwycięzca brazylijskich kwalifikacji olimpijskich na 100m. stylem dowolnym (48”15), uzyskał pozytywny wynik kontroli antydopingowej pod koniec marca. Jest tymczasowo zawieszony do czasu uzyskania wyniku próbki B.
- Skazany za handel hormonami wzrostu w Marsylii
32-letni mężczyzna został skazany przez Sąd Karny w Marsylii na trzy lata więzienia i grzywnę w wysokości 10 000 euro za zorganizowanie handlu hormonami wzrostu w społeczności kulturystów. W procesie skazano też piętnastu innych oskarżonych. Spotkały ich kary od czterech miesięcy do dwóch lat więzienia za fałszowanie recept. Ich działalność sprawiła, że do rąk kulturystów trafiła duża ilość somatotropiny, której długotrwałe i nadmierne użycie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak guz tarczycy, cukrzyca, a także deformacji morfologicznych.
- Sztangistka Rakhi Halder tymczasowo zawieszona
Znana indyjska sztangistka Rakhi Halder została tymczasowo zawieszona za naruszenie przepisów antydopingowych. Złota medalistka w kategorii 68 kg na mistrzostwach Wspólnoty Narodów (Commonwealth Championship) w 2019 roku nie wystartuje w kwietniowych mistrzostwach Azji, które są imprezą kwalifikacyjną do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Krajowa Agencja Antydopingowa (NADA) przeprowadziła testy w listopadzie ubiegłego roku, a wynik został niedawno opublikowany. Oprócz Rakhi Halder pozytywny wynik testu mieli także zapaśnik walczący w stylu klasycznym Manish (Mistrz Wspólnoty Narodów w 2017) oraz chodziarze Sunil Vishwakarma i Vishvendra Singh.
- Ostateczna kara dla Ophélie Claude-Boxberger
Francuska specjalistka od biegów średniodystansowych Ophélie Claude-Boxberger, która była zagrożona ośmioletnim okresem zawieszenia po pozytywnym wyniku testu EPO we wrześniu 2019 roku, została ostatecznie zawieszona na dwa lata przez komisję sankcyjną Francuskiej Agencji Antydopingowej. 32-letnia zawodniczka przekonała komisję, że jej były teść i asystent, Alain Flaccus dokonał wstrzyknięcia EPO bez jej wiedzy. Pięciokrotna mistrzyni Francji, specjalizująca się w szczególności w biegach na 3000 m. z przeszkodami jest zatem zawieszona do 5 listopada 2021 r. Nie będzie mogła ubiegać się o udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (23 lipca – 11 sierpnia), ale myśli o kolejnych w Paryżu w 2024 roku.
- Trener Atalanty Bergamo Gian Pier Gasperini stanie przed komisją dyscyplinarną
Trener piłkarzy grającej w Serie A Atalanty Bergamo Gian Pier Gasperini stanie przed komisją dyscyplinarną. Wszystko przez konflikt z komisarzem antydopingowym, do którego miało dojść w lutym. 63-letni szkoleniowiec miał – zdaniem włoskiej agencji antydopingowej – słownie obrazić komisarza i narzekać publicznie na cały system walki z dopingiem. Przerwał także badanie antydopingowe jednego z piłkarzy i nakazał mu powrót do zajęć treningowych. Sam szkoleniowiec zaprzecza tym zarzutom, a komisja ma się zebrać w jego sprawie 10 maja. Według włoskich mediów może zostać ukarany odsunięciem od kilku meczów albo nawet półroczną dyskwalifikacją.
- Włochy, doping i karabinierzy w akcji
Włoska ekipa Vibi Zabu dostała zaproszenie na tegoroczne Giro d’Italia. Raczej w nim nie pojedzie, bo jej kolarz znów wpadł na dopingu, a do akcji wkroczyli karabinierzy. Matteo De Bonis ma 25 lat, w zawodowym peletonie do tej pory osiągnął niewiele, w zasadzie nic – ani razu nie jechał w żadnym z poważnych wyścigów World Tour, jest postacią anonimową w świecie kolarstwa. Stąd być może pokusa, by sięgnąć po niedozwolone wspomaganie. Zawodnik, który w tym roku jeszcze nie wystartował w żadnym wyścigu, wpadł na stosowaniu erytropoetyny, czyli EPO – najbardziej popularnego i okrytego najgorszą sławą w kolarstwie środka dopingującego.
- Ogłoszono wyroki w sprawie sportowców z tzw. Raportu McLarena
Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) ogłosił wyroki dotyczące 11 sportowców wymienionych w tzw. Raporcie McLarena. Dotyczą one m.in. mistrzów olimpijskich: Natalyi Antyukh (400 m. przez płotki) i Andreja Silnova (skok wzwyż) zawieszonych na 4 lata. Srebrna medalistka halowych MŚ w biegu na 1500 m. Yelena Soboleva, która wcześniej odbywała już dwuletnią karę została zawieszona na osiem lat, a Oksana Kondratyeva (rzut młotem) również otrzymała czteroletnią sankcję. Co prawda Antyukh i Silnov przeszli już na sportową emeryturę, więc wymierzone kary w praktyce niewiele znaczą, jednak Silnov został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska pierwszego wiceprezesa Rosyjskiej Federacji Lekkiej Atletyki (RusAF) w 2019 r. po tym, jak publicznie dowiedziano się, że jest badany w sprawie dopingu. Nałożone sankcje dotyczą też: Svetlany Shkoliny (skok wzwyż) – 33 miesiące zawieszenia i utrata brązowego medalu z Londynu 2012 oraz tytułu mistrzyni świata zdobytego w Moskwie w 2013 r., Ivana Ukhova (skok wzwyż) – 33 miesiące zawieszenia i utrata złotego medalu igrzysk w Londynie oraz srebrnego medalu MŚ w hali czy Lyukmana Adamsa, wobec którego podtrzymano 4 lata dyskwalifikacji i odebrano mistrzostwo świata w hali z 2014 roku. Kara płotkarki Ekateriny Galitskiej została skrócona do trzech lat.
- NSF International przyznała certyfikat grupie InnoVero LLC
NSF International – niezależna organizacja pozarządową typu non-profit, której celem jest bycie wiodącym światowym dostawcą rozwiązań do zarządzania ryzykiem w sporcie opartych na zdrowiu publicznym i bezpieczeństwie przyznała certyfikat grupie InnoVero LLC, producentowi innowacyjnego zestawu do pobierania próbek SAFESystem ™. Firma wyprodukowała do tej pory ponad 30.000 zestawów, które wykorzystywane są w Stanach Zjednoczonych (UFC i MLB), a także przez organizacje antydopingowe zlokalizowane w Afryce, Azji i Europie. SAFESystem ™ posiada rewolucyjne mechanizmy bezpieczeństwa, które zapewniają, że jego butelki do pobierania próbek są bezpieczne, przyjazne dla sportowców i łatwe do użycia dla funkcjonariuszy kontroli antydopingowej i pracowników laboratoriów antydopingowych.
- Obi Igbokwe zawieszony za sterydy
Obi Igbokwe, członek sztafety mieszanej USA, która zdobyła złoty medal na 400 metrów podczas MŚ w 2019 r., został zawieszony na 30 miesięcy z powodu stosowania sterydów. Próbka Igbokwe dała wynik pozytywny dla śladowej ilości metabolitu dehydrochlormetylotestosteronu (DHCMT) po teście przeprowadzonym poza zawodami w dniu 26 maja 2020 r. Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) stwierdziła, że ta stosunkowo niska kara jest wynikiem „znacznej pomocy, której udzielił zawodnik w trakcie postępowania”. 24-latek przegapi w ten sposób Igrzyska Olimpijskie w Tokio i następne mistrzostwa świata w lekkiej atletyce, które odbędą się w Oregonie w 2022 roku.