Komplet uczestników i pomoc dla siedmiu sportowców po kontuzji! Wielki finał akcji „Biegam z czystą przyjemnością”
999 zawodników na trasach. Trzy dni aktywności fizycznej w szlachetnym celu. Zebranych 34 796,69 zł na pomoc dla 7 młodych sportowców po kontuzjach. Do tego promocja wartości fair play i wypowiedzenie głośnego NIE dla dopingu. Tak można podsumować, przechodzący właśnie do historii, inauguracyjny wirtualny bieg „Biegam z czystą przyjemnością” organizowany przez Polską Agencję Antydopingową.
„Biegam z czystą przyjemnością” to edukacja o zasadach fair play, o uczciwej rywalizacji i niezgodzie na oszustwo. To przede wszystkim chęć podniesienia świadomości sportowców amatorów na temat szkodliwości dopingu i niesprawdzonych suplementów diety. Ale to również pomaganie. Zebrane środki z opłat startowych zostaną przekazane na cel charytatywny.
– W naszym projekcie chcieliśmy wesprzeć, będących u progu wielkiej kariery, młodych sportowców, którym przytrafiły się kontuzje. Dzięki zaangażowaniu uczestników biegu będziemy w stanie pomóc nie pięciu, jak zakładaliśmy, a siedmiu zawodnikom! Mamy nadzieję i trzymamy za to mocno kciuki, że to wsparcie pozwoli im na osiąganie w przyszłości międzynarodowych sukcesów sportowych – mówi Michał Rynkowski dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.
Wśród beneficjentów znaleźli się: Julia Tomaszewska, Aleksandra Goszczyńska, Katarzyna Jeryng, Michał Kotkowski i Radosław Poniatowski. Teraz to grono powiększyło się o reprezentantki sportów zimowych. Zuzanna Czapska jest członkinią kadry narodowej w narciarstwie alpejskim, a Zuzanna Karpiel uprawia narciarstwo alpejskie osób niepełnosprawnych. Pomoc, która przychodzi do sportowców w tak trudnych momentach jest z pewnością dodatkową motywacją.
– Narciarstwo alpejskie buduje charakter. Nie tylko na zawodach, ale i w życiu. Do sportu wracam powoli. Wciąż nie mogę startować, ale nie zamierzam się poddawać. Chcę wrócić i wrócę lepsza, silniejsza – podkreśla Zuzanna Czapska wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski.
Akcja zyskała także mocne wsparcie gwiazd polskiego sportu: Oktawii Nowackiej, Marcina Lewandowskiego, Agnieszki Kobus- Zawojskiej, Macieja Zawojskiego, Angeliki Cichockiej, Ewy Pajor, Moniki Pyrek, Luizy Złotkowskiego, Arkadiusza Malarza, Tomasza Majewskiego, Joanny Jędrzejczyk, Wojtka Makowskiego oraz dziennikarza sportowego Michała Pola.
– Doceniam inicjatywę tego biegu i z czystą przyjemnością wzięłam udział w tej akcji. Takie wsparcie i to jeszcze w czasach pandemii może stać się największym motywatorem dla młodych sportowców. Dodatkowo mówimy NIE dla dopingu, co również dla mnie, sportowca uczciwego i grającego fair, jest niezwykle ważne. Doping to zawsze oszustwo. Dlatego sport uprawiajcie tylko z czystą przyjemnością – apeluje Oktawia Nowacka brązowa medalistka olimpijska w pięcioboju nowoczesnym.
„Biegam z czystą przyjemnością” to idea wpisująca się w działania edukacyjne nie tylko POLADA, ale również Światowej Agencji Antydopingowej, która od 2014 roku organizuje Międzynarodowy Dzień Czystego Sportu, czyli „Play True Day”.
– Każda akcja, której zadaniem jest promowanie czystego, pięknego sportu i pozytywnych wartości zasługuje na pochwałę i na wsparcie. Bardzo się cieszę, że powstała taka inicjatywa, jak „Biegam z czystą przyjemnością”. Nośne hasło biegu bardzo dobrze odzwierciedla ideę tego wydarzenia. Zachęcam wszystkich do uczestnictwa, do dołączenia do tej wspaniałej akcji, do promowania czystego sportu, do promowania pięknych pozytywnych wartości, które niesie za sobą sport – podkreśla Witold Bańka prezydent Światowej Agencji Antydopingowej.
Spacerować, maszerować i biegać w ramach „Biegam z czystą przyjemnością” można było między 9 kwietnia godz. 9:00 a 11 kwietnia godz. 21.00. Każdy, kto wykupił pakiet i nie zabrakło mu motywacji, do pokonania miał dystans 9999 metrów. Dla tych, którzy w tym roku nie zdążyli dołączyć do inicjatywy pojawi się taka możliwość za rok. Polska Agencja Antydopingowa planuje, aby wydarzenie wpisało się na stałe w kalendarz charytatywnych imprez sportowych w kraju.
Istotne informacje na temat leków, substancji i metod zabronionych w sporcie można znaleźć na stronie antydoping.pl. Wkrótce, z myślą o sportowcach amatorach, pojawi się też ulotka informacyjna – mini kompendium wiedzy, które pozwoli na zdobycie podstawowych informacji o działalności POLADA.
Pomysłodawcą i organizatorem biegu jest Polska Agencja Antydopingowa. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Wychowanie przez Sport. Akcja odbywa się w ramach Światowego Dnia Czystego Sportu „Play True Day” pod patronatem Światowej Agencji Antydopingowej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski.