Raport Antydopingowy marzec 2021
- Biegam z czystą przyjemnością
Wyczerpaliśmy limit 999 pakietów! A to oznacza, że zamknęliśmy zapisy na wydarzenie „Biegam z czystą przyjemnością”. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w projekt. Koniec zapisów to jednak nie koniec naszych działań. Środki z pakietów zostaną w całości przeznaczone na cele rehabilitacyjne dla młodych sportowców. Beneficjentami są: Julia Tomaszewska, Aleksandra Goszczyńska, Katarzyna Jeryng, Michał Kotkowski i Radosław Poniatowski. Wydarzenie odbędzie się między 9 a 11 kwietnia 2021 roku. Wszystkie szczegóły dostępne na stronie biegamzczystaprzyjemnoscia.pl Przybijamy wirtualną piątkę i mówimy: do zobaczenia!
- Thomas Bach ponownie szefem MKOl
67-letni Niemiec został wybrany na drugą kadencję przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Bach zdołał przekonać władze tej instytucji do swoich reform, które zostały przyjęte jednogłośnie. Zakładają: skromniejsze igrzyska, zaawansowaną cyfryzację, zainteresowanie młodzieży, wprowadzenie e-sportu do ruchu olimpijskiego, większe prawa sportowców oraz ostrzejszą walkę z dopingiem.
- Pierwsza Kenijka skazana przez sąd karny za oszustwo dopingowe
Druga na mecie maratonu w Dżakarcie (2019) Florence Jepkosgei Chepsoi jest pierwszym kenijskim sportowcem skazanym przez tamtejszy sąd karny za przestępstwo dopingowe. Sąd uznał, że zawodniczka przedstawiła fałszywe dokumenty i okłamała kenijską agencję antydopingową podczas przesłuchania. W organizmie Chepsoi znaleziono w 2017 roku zakazany steryd. Zawodniczka przedstawiła jednak dokumenty, jakoby była w tym czasie w szpitalu i tam podano jej lek. Jak się później okazało dokumenty te były sfałszowane. Kenijska agencja antydopingowa postanowiła zatem postawić lekkoatletkę przed sądem karnym. A ten uznał ją za winną i skazał na rok prac społecznych. Warto przypomnieć, że przepisy zmieniły się w Kenii pod wpływem wydarzeń w 2016 roku, kiedy okazało się, że kilku czołowych biegaczy długodystansowych z tego kraju zażywało niedozwolone środki. Wówczas też postanowiono znacznie zaostrzyć kary za stosowanie dopingu.
- Kontrowersje wokół decyzji sądu w sprawie Alexa Schwazera
Szef World Athletics, Sebastian Coe, ostrzegł Włochy, by nie znalazły się po „złej stronie historii” po tym, jak sąd oczyścił mistrza olimpijskiego w chodzie Alexa Schwazera w sprawie karnej z odpowiedzialności za naruszenie przepisów. Włoski sąd w Bolzano orzekł bowiem, że próbki moczu należące do Schwazera, którego ukarano ośmioletnią dyskwalifikacją przed igrzyskami olimpijskimi w Rio 2016, były jedynie „wysoce prawdopodobne” i stwierdził, że możliwe było naruszenie próbki, aby uzyskać pozytywny wynik. Sportowiec został potraktowany tak srogo ponieważ było to jego drugie przestępstwo dopingowe. Wcześniej odbył karę trzy i pół roku zawieszenia za pozytywny wynik testu na obecność erytropoetyny przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie w 2012 roku. Orzeczenie sądu w Bolzano doprowadziło do sytuacji, w której teoretycznie Schwazer mógłby odwołać się do Szwajcarskiego Trybunału Federalnego. Trzeba jednak przypomnieć, że CAS odrzucił apelację zawodnika o uchylenie jego długiego zawieszenia w sierpniu 2016 r., a szwajcarski sąd federalny utrzymał w mocy orzeczenie CAS, gdy później Włoch odwołał się od niego.
- Richard Freeman – były brytyjski lekarz wykreślony z medycznego rejestru
Były brytyjski lekarz sportowy Richard Freeman został trwale wykreślony z rejestru medycznego w Wielkiej Brytanii. Przyznał się lub został uznany winnym 21 z 22 zarzutów postawionych przez Naczelną Radę Lekarską. Zarzuty obejmowały m.in.: świadome zamówienie zakazanej substancji (testosteron) dla nienazwanego rowerzysty oraz zamówienie wysyłki testogelu – substancji, która jest zakazana zarówno podczas zawodów, jak i poza nimi – do siedziby British Cycling i Team Sky w Manchesterze w 2011 roku.
- Trener ciężarów z Tajlandii oskarżony i tymczasowo zawieszony
Trener kobiecej drużyny podnoszenia ciężarów w Tajlandii, która w 2018 roku straciła trzy tytuły mistrza świata w skandalu dopingowym, został oskarżony o przestępstwo dopingowe i tymczasowo zawieszony. Liu Ning z Chin został oskarżony o dziewięć pozytywnych testów Tajlandii na Mistrzostwach Świata Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF).
Nieoficjalnie mówi się, że Liu podał zabronioną substancję, świadomie lub nieświadomie, za pomocą żelu do masażu, którego używał do łagodzenia urazów mięśni sportowców. Te naruszenia ostatecznie kosztowały Tajlandię miejsce na opóźnionych igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020, ponieważ Tajskie Stowarzyszenie Amatorów Podnoszenia Ciężarów (TAWA) najpierw wycofało się, a następnie zostało zawieszone w międzynarodowych zawodach za wielokrotne przewinienia. Liu jest kolejnym znanym członkiem personelu pomocniczego, którego zawieszono na mocy artykułów 2.8 i 2.9 Polityki Antydopingowej IWF, które obejmują „podawanie lub usiłowanie podania” zabronionych substancji oraz współudział w zachęcaniu sportowców do ich zażywania. Pierwszym był meksykański masażysta Jorge Faustino Perez Castillo, na którego tymczasowe zawieszenie zostało nałożone przez IWF w dniu 19 marca 2018 r., drugim Khaled Korany zawieszony w maju zeszłego roku, który był trenerem kadry Egiptu, kiedy to siedmiu młodych sportowców uzyskało pozytywny wynik na obozie treningowym przed Mistrzostwami Afryki Młodzieży i Juniorów w 2016 roku.
- Retrospektywny zakaz startów dla Dilshada Nazarova
Dilshod Nazarov – pierwszy złoty medalista olimpijskim z Tadżykistanu (rzut młotem – Rio 2016) i medalista wielu imprez mistrzowskich otrzymał retrospektywny dwuletni zakaz startów. Zakaz nałożony przez Athletics Integrity Unit (AIU) nastąpił po odkryciu substancji zabronionej w ponownie przetestowanej próbce pobranej od 38-letniego Nazarowa na Mistrzostwach Świata 2011 w Daegu, gdzie zajął 10. miejsce i obowiązuje od 24 września 2019 roku. Wszystkie jego wyniki osiągnięte między 29 sierpnia 2011 a 29 sierpnia 2013 zostały anulowane i nie zostanie dopuszczony do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020, które mają się rozpocząć 23 lipca. Ponieważ Nazarov zajmuje obecnie stanowisko prezydenta federacji lekkoatletycznej swojego kraju został też wezwany przez Sebastian Coe do ustąpienia ze stanowiska.
- Formuła 1 w rosyjskich barwach?
Ostatnia niedziela marca to początek walki o mistrzostwo w Formule 1. W tym roku najwięcej komentarzy dotyczy niespodziewanie ekipy Hassa, w której pojadą dwaj debiutanci. O obu jest głośno, chociaż z różnych powodów. Mick Schumacher to syn legendy Formuły 1 Michaela, który po tragicznym wypadku na nartach przez ostatnie siedem lat jest starannie ukrywany przed światem. Z kolei ojcem Nikity Mazepina jest rosyjski miliarder, który od paru lat próbował kupić swojej latorośli miejsce w stawce. Teraz jego firma Uralkali została głównym sponsorem Haasa, a samochód amerykańskiej ekipy pomalowano w barwy rosyjskiej flagi – pod którą Mazepin startować nie może, bo Międzynarodowa Federacja Samochodowa współpracuje ze Światową Agencją Antydopingową (WADA). Dodatkowo w takich samych barwach jest jego kombinezon, choć widnieje na nim emblemat moskiewskiego Uniwersytetu Łomonosowa. Czy zastosowany „wybieg” zostanie dostrzeżony? Czy WADA podejmie jakieś działania w tej sprawie? Zapewne przekonamy się o tym niebawem.