„Biegam z czystą przyjemnością” dla piątki sportowców po kontuzjach! Znamy wszystkich beneficjentów projektu
Julia Tomaszewska, Aleksandra Goszczyńska, Katarzyna Jeryng, Michał Kotkowski i Radosław Poniatowski – oto piątka beneficjentów, dla których między 9 a 11 kwietnia 2021 roku będą biegać, spacerować i maszerować uczestnicy wydarzenia „Biegam z czystą przyjemnością”. Środki z pakietów startowych w całości zostaną przeznaczone na cele rehabilitacyjne dla młodych sportowców.
Podopieczni wydarzenia „Biegam z czystą przyjemnością” pochodzą z zupełnie różnych dyscyplin sportowych. Na co dzień osiągają sukcesy w piłce nożnej, badmintonie, futsalu, para lekkoatletyce i podnoszeniu ciężarów. Są wśród nich mistrzowie Polski i Europy, uczestnicy imprez sportowych o światowej randze. Ich kariery są różne, ale całą piątkę łączy pasja, ambicja i walka o powrót do sportu po kontuzji.
– Pandemia. Kontuzja. Niepełnosprawność. Nie poddaję się tym ograniczeniom i z nadzieją patrzę przed siebie. Igrzyska to impreza, o której marzy każdy sportowiec. Kwalifikację wywalczyłem. Ale nie mogę zwolnić tempa, bo rywale nie śpią – mówi Michał Kotkowski, para lekkoatleta, dwukrotny mistrz Europy z 2018 roku na dystansach 200 i 400 metrów, beneficjent programu „Biegam z czystą przyjemnością”.
Wydarzenie ma charakter wirtualny i odbędzie się między 9 a 11 kwietnia 2021 roku się na dystansie 9999 metrów. W „Biegam z czystą przyjemnością” nie ma wyznaczonego limitu czasu. Ideą jest promocja zdrowego i mądrego podejścia do aktywności fizycznej. Trasę można przejść, przebiec, a osoby z niepełnosprawnością mogą ją przejechać na wózku.
– W czasie pandemii każde, nawet wirtualne wydarzenie, łączące ludzi we wspólnym celu, daje poczucie wspólnotowości, buduje przekonanie o własnej skuteczności i dla wielu osób pełni niezwykle ważną funkcję mobilizującą do podjęcia działań. A okazja do podziwiania w przyszłości osiągnieć sportowych beneficjentów biegu, będzie źródłem radości i satysfakcji dla każdego uczestnika biegu – dodaje dr Martyna Nowak, psycholog sportu Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Warszawie.
Obecnie na bieg zapisanych jest ponad 650 osób, dzięki którym zebrano już ponad 22 600 zł na pomoc sportowcom po kontuzjach, ale ten licznik się nie zatrzymuje. Zapisy cały czas trwają. Tegoroczny limit uczestników wynosi 999.
– Dołączyłam do inicjatywy „Biegam z czystą przyjemnością”, bo doceniam fakt, że będę biegła nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla młodych sportowców po kontuzjach. Dzięki temu, że razem pobiegniemy – wesprzemy ich w walce o zdrowie i o szansę, żeby sięgnęli po najwyższe trofea – wyjaśnia Monika Pyrek – Rokita, ambasadorka projektu „Biegam z czystą przyjemnością”.
„Biegam z czystą przyjemnością” to nie tylko bieg charytatywny, to także inicjatywa dzięki której Polska Agencja Antydopingowa chce edukować sportowców amatorów na temat dopingu i niesprawdzonych suplementów diety.
– Bardzo chcieliśmy naszym biegiem zaktywizować sportowców amatorów, ale przede wszystkim zbudować społeczność wokół konkretnej idei. Cieszymy się, że uczestników z dnia na dzień przybywa, i że wśród nich pojawiają się także nasi rodacy z Austrii czy Irlandii. To pokazuje, że nasze wydarzenie nie ma granic – wyjaśnia Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.
W bieganiu z czystą przyjemnością dominuje cyfra „9”. Ma to silny związek z powołaniem do życia Światowej Agencji Antydopingowej w 1999 roku, której powstanie było milowym krokiem w walce o zdrowie, życie i rywalizację na równych zasadach sportowców na całym świecie.
Pomysłodawcą i organizatorem biegu jest Polska Agencja Antydopingowa. Partnerem wydarzenia została Fundacja Wychowanie przez Sport. Akcja odbywa się w ramach Światowego Dnia Czystego Sportu „Play True Day” pod patronatem Światowej Agencji Antydopingowej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski.
Więcej informacji o inicjatywie na stronie Biegam z czystą przyjemnością.