Biegam z czystą przyjemnością = Pomagam z czystą przyjemnością
Biegam z czystą przyjemnością
„Biegam z czystą przyjemnością” to bieg – idea. Wydarzenie ma na celu zwrócić uwagę sportowców amatorów na problem, jakim jest doping w sporcie i zażywanie m.in. niesprawdzonych i niezbadanych suplementów diety.
Naszą troską jest zdrowe i mądre podejście do aktywności fizycznej, dlatego w naszym biegu nie ma limitu czasowego. Trasę o długości 9999 metrów można przebiec, przejść lub przejechać wózkiem inwalidzkim jeśli uczestnik z niego korzysta – w dowolnym czasie.
Tegoroczny limit uczestników wynosi 999. Startować można od 9 kwietnia od 9.00 a.m. do 11 kwietnia do 09.00 p.m. Startować można w dowolnym miejscu na świecie. Specjalnie dla uczestników biegu w Polsce wytyczyliśmy 9 tras w:
- Bydgoszczy,
- Szczecinie,
- Gorzowie Wielkopolskim,
- Olsztynie,
- Słupsku,
- Częstochowie,
- Krakowie,
- Kielcach
- Warszawie.
Aby wziąć udział w wydarzeniu i zostać sklasyfikowanym należy pobrać aplikację mobilną STS Timing i wybrać z listy wydarzeń bieg: „Biegam z czystą przyjemnością”, lub poprzez inne urządzenie/aplikację rejestrującą np. Strava, czy zegarek z GPS.
Wydarzenie odbędzie się w formie biegu wirtualnego oraz możliwych spotkań „na żywo” z zachowaniem aktualnych obostrzeń sanitarnych Ministerstwa Zdrowia.
Pomagam z czystą przyjemnością
Organizowane wydarzenie ma dwie misje. Pierwsza edukacyjna, wspierająca działania na rzecz czystego sportu. Druga związana z pomocą zawodnikom, którzy będąc na początku kariery muszą stawić czoła kontuzji.
Zebrane środki z opłat startowych zostaną w całości przekazane na cel charytatywny. Wsparcie jest szczególnie istotne w czasie trwającej pandemii, ciągłych lockdown-ów i niezwykle utrudnionego dostępu do specjalistów. Pomoc drugiego człowieka, w tak trudnych chwilach, liczy się podwójnie, bo dodaje skrzydeł i motywacji do dalszej walki o marzenia.
Opłata startowa wynosi 29.99 zł, ale każdy uczestnik może przekazać dodatkową darowiznę. Na pakiet składają się dwa gadżety – pas na numer startowy z kieszonką Gato Sports, biegowe skarpety oraz certyfikat udziału w biegu. Każdy, kto ukończy bieg otrzyma medal. Zarówno pakiety jak i medale zostaną wysłane pocztą w dniach od 12 do 19 kwietnia 2021 roku.
Symbolika „9”
W bieganiu z czystą przyjemnością dominuje cyfra „9”. Ma to silny związek z powstaniem Światowej Agencji Antydopingowej w 1999 roku, jako milowego kroku wykonanego w celu ochrony życia i zdrowia zawodników, a także uregulowania kwestii związanych z dopingiem. Innym istotnym krokiem w regulacji było przyjęcie w 2003 roku Światowego Kodeksu Antydopingowego. Zaakceptowanie go przez komitety olimpijskie pozwoliło – pierwszy raz w historii – na ujednolicenie polityki antydopingowej wszystkich krajów. Od 2017 roku działa Polska Agencja Antydopingowa, której motto brzmi: „W centrum naszych działań na rzecz czystego sportu jest zawsze zawodnik. Jego zdrowie, życie i prawo do rywalizacji na uczciwych zasadach jest dla nas priorytetem”.
#NIEdladopingu
Doping, choć kojarzony pozytywnie ze wspieraniem przez kibiców drużyn i zawodników, ma również niestety swoją ciemną stronę. To stosowanie przez sportowców niedozwolonych, zakazanych substancji lub też zakazanych metod, takich jak przetaczanie krwi czy kroplówki dożylne.
Jeszcze przed wojną, amatorzy uprawiania sportu i ich trenerzy szukali sposobów, by osiągać sukcesy niekoniecznie wypracowane na treningach. Znane są próby brania m.in. strychniny, która doprowadziła, na igrzyskach w 1904 roku, do skrajnego wyczerpania maratończyka Thomasa Hicksa.
Współcześnie sport amatorów również nie jest wolny od zakazanych substancji. W 2013 roku w Niemczech przeprowadzono ankietę wśród blisko 3000 uczestników amatorskich zawodów triathlonowych i 13% z nich – czyli ok. 430 osób – przyznało się, że używało m.in.: EPO, hormonu wzrostu czy sterydów.
Dlatego chcemy szkolić, uświadamiać i wspólnie dbać o zdrowie i życie amatorów, gdzie kontrole antydopingowe są rzadsze niż w sporcie zawodowym. Wspólnie chcemy powiedzieć głośne NIE dla dopingu, bo my Gramy Fair!
Pomysłodawcą i organizatorem biegu jest Polska Agencja Antydopingowa. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Wychowanie przez Sport. Akcja odbywa się w ramach Światowego Dnia Czystego Sportu „Play True Day” pod patronatem Światowej Agencji Antydopingowej.