Raport antydopingowy – grudzień 2020
- Rosja ukarana przez CAS
Przez najbliższe 2 lata na arenach międzynarodowych, w tym na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zabraknie sportowców pod rosyjską flagą. Jest to efekt wydanego 17 grudnia 2020 roku w Lozannie wyroku w sprawie procederu dopingowego w Rosji. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie jednogłośnie stwierdził, że doszło do stosowania systemowego dopingu oraz, że strona rosyjska nie wywiązała się z obowiązku dostarczenia oryginalnej bazy danych systemu LIMS z moskiewskiego laboratorium. Doszło do bezprecedensowego naruszenia przepisów antydopingowych. Dyrektor POLADA Michał Rynkowski ocenił ten wyrok jako „zwycięstwo Dawida z Goliatem”.
- Sprawa Hingis
Martina Hingis została usunięta z listy sportowców nominowanych do tytułu „najlepszego szwajcarskiego sportowca 70-lecia”. I choć nikt nie ma wątpliwości, że tenisistka to jedna z największych sportsmenek w tym kraju – była najmłodszą numer 1 na świecie WTA, zdobyła 5 tytułów Wielkiego Szlema w grze pojedynczej, 13 w grze podwójnej i 7 w grze mieszanej – to w regulaminie znajduje się zapis wykluczający sportowców jeśli „w trakcie swojej kariery zawodowej zostali skazani za doping i ukarani zawieszeniem”. Hingis w 2007 roku uzyskała pozytywny wynik testu na obecność kokainy i została zawieszona na 2 lata przez Swiss Olympic.
- Arzamasova zawieszona
Białorusinka Marina Arzamasova, mistrzyni świata na 800 m (2015), została zawieszona na 4 lata po pozytywnym wyniku testu na ligandrol ogłosił Athletics Integrity Unit (AIU). 32-letnia Arzamasova to również złota medalistka Europy w 2014 roku. Została tymczasowo zawieszona w sierpniu 2019 roku i nie mogła wziąć udziału w Mistrzostwach Świata w Doha. Jej sankcja wygasa 28 lipca 2023 r.
- Eales wykluczony
Szkocki gracz rugby Darren Eales został wykluczony ze wszystkich sportów na okres 8 lat. Gracz po raz drugi dopuścił się naruszenia przepisów antydopingowych. W próbce pobranej przez UK Anti-Doping (UKAD) w dniu 23 lutego 2019 r. po meczu pomiędzy jego drużyną, Preston Lodge RFC a Dumfries Saints RFC wykryto stanozolol.
- Gaziev z dwuletnim zawieszeniem
Rosyjska Federacja Narciarska nałożyła karę dwuletniego zawieszenia na narciarza biegowego Radika Gazieva. Zwycięzca wyścigu sprinterskiego na Zimowej Uniwersjadzie 2011 w Erzurum w Turcji nie będzie mógł startować do 19 maja 2022 roku. Gazievowi postawiono zarzut „obecności w próbce substancji zabronionej, jej metabolitów lub markerów”, jak podała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.
- Zatrzymany za obrót nielegalnymi substancjami
Były kapitan RCN, francuskiego klubu rugby w Nîmes (Federal 1), został zatrzymany za kupowanie i importowanie przez Internet zakazanych produktów dopingowych (sterydów) między 1 stycznia a 14 października 2018 r.
- Fantini zawieszony na 4 lata
53-letni zawodnik i mechanik rowerowy Ersilio Fantini został zawieszony w sporcie na 4 lata przez włoską agencję antydopingową NADO. Jest to drugie zawieszenie dopingowe Włocha po pozytywnym wyniku testu (EPO) w 2008 roku na Gran Fondo Alta Valle del Tevere, które wygrał. Fantini to jeden z najlepszych włoskich kolarzy amatorów. Wygrał Gran Fondo San Marino (2012, 2007), Gran Fondo Leopardiana, Giro di Sardegna i czterokrotnie stanął na podium w Nove Colli Gran Fondo (2, 2, 3, 3).
- Zawieszona Munsell
Amerykańska sztangistka Megan Munsell została zawieszona na 4 lata po naruszeniu przepisów antydopingowych. Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA) otrzymała informację, że Munsell stosuje niedozwolone substancje, co skłoniło ją do przetestowania sztangistki 7 marca 2020 roku. Wynik testu był pozytywny, w dostarczonej próbce wykryto GW1516 (grupa S.4 na liście substancji i metod zabronionych WADA).
- Problemy kolumbijskich ciężarowców
Kolumbia to największa siła Ameryki Łacińskiej w podnoszeniu ciężarów. Dlatego też miała nadzieje na wysłanie do Tokio maksymalnej, ośmio-osobowej drużyny, w której właściwie każdy miałby szanse na medal Igrzysk Olimpijskich. Tymczasem po zawieszeniu w lutym trójki czołowych przedstawicieli tego sportu: Any Iris Segury – srebrnej medalistki Igrzysk Panamerykańskich, Yenny Sinisterry – srebrnej medalistki Mistrzostw Świata Juniorów 2019 w wadze 55 kg oraz Juana Solisa, który ma na koncie tytuł MŚ juniorów w wadze 81 kg ze względu na obecność w próbkach boldenonu tamtejszej Federacji grozi zawieszenie i całkowity zakaz startu w Japonii oraz wysoka grzywna do 50.000 USD. Ponieważ jednak boldenon jest chętnie stosowany przez kolumbijskich weterynarzy i przez to dość powszechnie spotykany w kolumbijskiej wołowinie (z tego tłumaczenia skorzystał tenisista, czołowy specjalista w grze podwójnej Robert Farah) Kolumbijska Federacja Podnoszenia Ciężarów (CWF) zamierza odwołać się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).