Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

155 akcji edukacyjnych i ponad 8 tysięcy odbiorców wiedzy antydopingowej. Rekordowa edukacja POLADA w 2023 roku

Rok 2023 przyniósł kolejne rekordy edukacyjne w Polskiej Agencji Antydopingowej. Przeprowadzono 155 akcji, w których uczestniczyło aż 8133 osób! Głównymi odbiorcami szkoleń byli zawodnicy kadr narodowych, uczniowie szkół mistrzostwa sportowego, trenerzy, rodzice, przedstawiciele związków i organizacji sportowych, ale także uczestnicy zawodów amatorskich.

Popularność działań edukacyjnych Polskiej Agencji Antydopingowej rośnie z roku na rok. To cieszy, bo oznacza, że środowisko sportowe mają coraz większą świadomość i potrzebę kształcenia się w zakresie antydopingu. Dla nas to ważna misja, którą realizujemy z pełnym zaangażowaniem – podkreśla Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

Ze szkoleń antydopingowych  skorzystali uczestnicy aż 38 dyscyplin sportu. Najczęściej w 2023 roku spotkania edukacyjne były adresowane do przedstawicieli piłki nożnej – 23 akcje, koszykówki – 9 akcji, tenisa ziemnego – 7, podnoszenia ciężarów i siatkówki – po 6 razy oraz zapasów, sportów motorowych i hokeja na trawie po 4 razy.  

24 akcje miały miejsce w szkołach mistrzostwa sportowego i szkołach prowadzących klasy sportowe. 9 związanych było z naszym udziałem w kongresach, konferencjach i zajęciach prowadzonych w ramach Akademii Trenerskiej. 38 akcji miało także charakter multidyscyplinarny.

POLADA realizowała finansowany przez UEFA program antydopingowy HatTrick, dzięki któremu we współpracy z PZPN odbyły się spotkania z młodzieżowymi reprezentacjami Polski. W ramach tej samej inicjatywy przedstawiono obowiązujące zasady antydopingowe grupie ponad 120 lekarzy związanych z piłką nożną, którzy wzięli udział w konferencji medycznej PZPN. 

Za nami także ważne spotkanie z reprezentantami wszystkich krajów biorących udział w Igrzyskach Europejskich Kraków – Małopolska 2023. W namiocie przygotowanym wspólnie ze Światową Agencją Antydopingową spotkaliśmy setki sportowców, w tym ambasadorów akcji „Gramy Fair” z Oktawią Nowacką na czele. Te spotkania pozwalają na moment zatrzymać się sportowcom i zastanowić nad potrzebą podejmowania działań antydopingowych – dodaje Grzegorz Borkowski, kierownik Departamentu Informacji i Edukacji POLADA.

W 2023 roku odbyły się także spotkania edukacyjne z reprezentantami Polski na XVI Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy – Friuli Venezia Giulia 2023, uczestnikami Dis+Abled European Summer Games czy zawodnikami Mistrzostw Świata Juniorów i U23 w slalomie kajakowym.

Edukacja dla najmłodszych i sportowców amatorów

Działalność edukacyjna na rzecz sportowców profesjonalnych przeplata się także z działaniami na rzecz sportowców amatorów. Tak jest co roku podczas „Biegam z czystą przyjemność”, gdzie przez wiele tygodni promowana jest czysta i uczciwa rywalizacja. POLADA angażuje się także w działalność edukacyjną i promocyjną podczas takich eventów jak chociażby Ironman Poland, który odbywał się w Warszawie czy Szkolna Akademia Olimpijska. Ostatnie dni grudnia edukatorzy POLADA spędzili na turnieju dla młodych piłkarek organizowanym w Opolu przez „Orły Polska Fundacja Promocji
i Wspierania Sportu”. Wśród założycieli Fundacji, między innymi Ewa Pajor i Agata Tarczyńska – ambasadorki „Biegam z czystą przyjemnością”.

Baza Leków Zabronionych i Antydopingowe Pogotowie Informacyjne (API)

Na znaczeniu zyskuje doradztwo prowadzone przez ekspertów POLADA, czyli Antydopingowe Pogotowie Informacyjne, za pośrednictwem którego w minionym roku ponad tysiąc (!) sportowców otrzymało wskazówki dotyczące zażywanych leków lub suplementów diety. W porównaniu do 2022 roku, gdzie tych zapytań było niepełna 400, skala wzrostu zainteresowania API jest znacząca.

Kluczowym narzędziem dla zawodników i sztabów jest także Baza Leków Zabronionych. W 2023 roku  miała ona 15848 unikalnych wejść (w 2022 – 11841) i 53137 zapytań (w 2022 – 39450).

Polscy sportowcy, trenerzy, rodzice i lekarze mają do dyspozycji także kursy na platformie edukacyjnej Światowej Agencji Antydopingowej – ADEL. Od momentu uruchomienia odświeżonej wersji platformy (rok 2021) najpopularniejszy kurs dla sportowców poziomu międzynarodowego ukończyło 2397 osób. Certyfikaty potwierdzające ukończenie właściwego szkolenia trafiły też do 209 trenerów, 58 rodziców i 42 przedstawicieli sztabów medycznych. 

Wszyscy zainteresowani tematem antydopingowym mogą korzystać ze strony internetowej www.antydoping.pl gdzie w „Strefie Zawodnika” znajdą m.in. aktualną listę substancji i metod zabronionych, bazę leków zabronionych i wiele innych potrzebnych informacji. Do polskich związków sportowych trafiło także 12 newsletterów, które w atrakcyjnej formie co miesiąc przedstawiają istotne wydarzenia ze świata walki z dopingiem w sporcie.